Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starší Okamura jde do Senátu v Praze 8. Nechtěl jít proti Drahošovi, Hilšerovi ani Fischerovi

Hayato Okamura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hayato Okamura. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na podzim ve sněmovních volbách neuspěl, nyní by se Hayato Okamura (KDU-ČSL) rád začlenil do vysoké tuzemské politiky skrze Senát. Starší bratr známějšího Tomia, předsedy SPD, se chce ucházet o křeslo v horní komoře Parlamentu v Praze 8. Rozhodl se tak mimo jiné i proto, že neúspěšní prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer budou usilovat o hlasy voličů v jiných pražských obvodech.

Nejstarší z bratrské trojice Okamurů obdržel v říjnových parlamentních volbách přes pět tisíc preferenčních hlasů. Z pátého místa na pražské kandidátce lidovců se posunul na třetí, přesto mu to kvůli celorepublikově nízkému stranickému zisku na poslanecký mandát nestačilo. Podpora, které se mu dostálo, jej ovšem přiměla uvažovat o kandidatuře do Senátu v letošním roce.

„Svoji senátní kandidaturu pokládám za možnou jedině v pojetí, kdy bych jako osobnost reprezentoval širší skupinu demokraticky smýšlejících občanů - bez ohledu na konkrétní stranické sympatie a příslušnost,“ komentoval pro Lidovky.cz jednapadesátiletý Hayato Okamura.

Jediným volebním obvodem, jenž podle jeho slov od začátku přicházel v úvahu, byla Praha 8. V jejím sousedství řadu let bydlí, dobře ji zná z vlastní zkušenosti.

Hayato je silně věřící křesťan.
V podzimních parlamentních volbách se Hayato Okamura bude ucházet o post...

Jednou z podmínek jeho kandidatury ovšem bylo, aby se ve zmiňovaném obvodu neucházela o senátorský post „demokratická, proevropská a prozápadní osobnost, která by byla jednoznačně výraznější a schopnější“. V takovém případě byl údajně připravený „uvolnit jí místo“.

Z toho důvodu by prý nikdy nešel proti nikomu z trojice neúspěšných prezidentských uchazečů Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Každého si podle svých slov váží a přeje jim, aby se stali senátory. Hilšer chce oslovit voliče v Praze 2, Drahoš v Praze 4 a Fischer v Praze 12.

Pomoc iráckým uprchlíkům i Kroměřížská výzva

„Chci být kandidátem - a budu-li zvolen, pak i senátorem - všech demokraticky smýšlejících občanů, kterým leží na srdci naše základní hodnoty. A to jak svoboda - a západní a evropská orientace naší společnosti, které ji garantují - tak potřebná sociální soudržnost a vzájemná ohleduplnost mezi lidmi, bez nichž nemůže zůstat demokracie opravdu živá,“ řekl Hayato Okamura.

O podpoře své kandidatury vyjednával zprvu intenzivně s Piráty. Nyní se ovšem zdá být pravděpodobná jeho nominace za lidovce, kterou podpoří Zelení. S nimi Okamuru prý pojí „důležité styčné body“.

Povoláním tlumočník a průvodce, který má česko-japonské kořeny, vstoupil do KDU-ČSL před dvěma lety. Se svým bratrem Tomiem se dlouhodobě názorově rozchází. Zatímco šéf SPD je znám svým protiuprchlickým postojem, Hayato se v minulosti osobně angažoval v pomoci křesťanským migrantům z Iráku. Zapojil se také do iniciativy Kroměřížská výzva, jež si dala za cíl najít vhodného kandidáta na prezidenta, nestalo se tak.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...