Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starší Okamura jde do Senátu v Praze 8. Nechtěl jít proti Drahošovi, Hilšerovi ani Fischerovi

Česko

  5:02
PRAHA - Na podzim ve sněmovních volbách neuspěl, nyní by se Hayato Okamura (KDU-ČSL) rád začlenil do vysoké tuzemské politiky skrze Senát. Starší bratr známějšího Tomia, předsedy SPD, se chce ucházet o křeslo v horní komoře Parlamentu v Praze 8. Rozhodl se tak mimo jiné i proto, že neúspěšní prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer budou usilovat o hlasy voličů v jiných pražských obvodech.

Hayato Okamura. foto:  Dan Materna, MAFRA

Nejstarší z bratrské trojice Okamurů obdržel v říjnových parlamentních volbách přes pět tisíc preferenčních hlasů. Z pátého místa na pražské kandidátce lidovců se posunul na třetí, přesto mu to kvůli celorepublikově nízkému stranickému zisku na poslanecký mandát nestačilo. Podpora, které se mu dostálo, jej ovšem přiměla uvažovat o kandidatuře do Senátu v letošním roce.

Druhý Okamura ve Sněmovně? Chci očistit naše jméno, říká Tomiův bratr Hayato

„Svoji senátní kandidaturu pokládám za možnou jedině v pojetí, kdy bych jako osobnost reprezentoval širší skupinu demokraticky smýšlejících občanů - bez ohledu na konkrétní stranické sympatie a příslušnost,“ komentoval pro Lidovky.cz jednapadesátiletý Hayato Okamura.

Jediným volebním obvodem, jenž podle jeho slov od začátku přicházel v úvahu, byla Praha 8. V jejím sousedství řadu let bydlí, dobře ji zná z vlastní zkušenosti.

Hayato je silně věřící křesťan.
V podzimních parlamentních volbách se Hayato Okamura bude ucházet o post...

Jednou z podmínek jeho kandidatury ovšem bylo, aby se ve zmiňovaném obvodu neucházela o senátorský post „demokratická, proevropská a prozápadní osobnost, která by byla jednoznačně výraznější a schopnější“. V takovém případě byl údajně připravený „uvolnit jí místo“.

Z toho důvodu by prý nikdy nešel proti nikomu z trojice neúspěšných prezidentských uchazečů Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Každého si podle svých slov váží a přeje jim, aby se stali senátory. Hilšer chce oslovit voliče v Praze 2, Drahoš v Praze 4 a Fischer v Praze 12.

Pomoc iráckým uprchlíkům i Kroměřížská výzva

„Chci být kandidátem - a budu-li zvolen, pak i senátorem - všech demokraticky smýšlejících občanů, kterým leží na srdci naše základní hodnoty. A to jak svoboda - a západní a evropská orientace naší společnosti, které ji garantují - tak potřebná sociální soudržnost a vzájemná ohleduplnost mezi lidmi, bez nichž nemůže zůstat demokracie opravdu živá,“ řekl Hayato Okamura.

O podpoře své kandidatury vyjednával zprvu intenzivně s Piráty. Nyní se ovšem zdá být pravděpodobná jeho nominace za lidovce, kterou podpoří Zelení. S nimi Okamuru prý pojí „důležité styčné body“.

Povoláním tlumočník a průvodce, který má česko-japonské kořeny, vstoupil do KDU-ČSL před dvěma lety. Se svým bratrem Tomiem se dlouhodobě názorově rozchází. Zatímco šéf SPD je znám svým protiuprchlickým postojem, Hayato se v minulosti osobně angažoval v pomoci křesťanským migrantům z Iráku. Zapojil se také do iniciativy Kroměřížská výzva, jež si dala za cíl najít vhodného kandidáta na prezidenta, nestalo se tak.