Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Startovní výstřel pro vajíčko

Česko

Mezinárodní tým určil látky klíčové pro spuštění ovulace

Dozrání vajíčka a jeho uvolnění z vaječníku je výsledkem složitého propletence biochemických procesů. Jen díky nim může zralé vajíčko uniknout z vaječníku a vstoupit do vejcovodu, kde se potká se spermiemi a je oplozeno.

Tým amerických, čínských a japonských biologů pod vedením Joanne Richardsové z Baylor College of Medicine identifikoval enzymy, jež působí jako klíče a mají schopnost otevřít vajíčku cestu k oplození a vývoji v nového jedince.

Ve vaječníku savčích samic se nachází obrovská zásoba vajíček. Jsou však nezralá a nemohou být oplozena. V každém pohlavním cyklu přicházejí do vaječníku vydatné porce hormonů z podvěsku mozkového čili hypofýzy. Pod jejich účinkem se některá „spící“ vajíčka „probudí“ a začnou se připravovat na početí nového života.

Hormony z hypofýzy působí jak na vajíčko, tak i na houf buněk, které vajíčko obklopují, chrání a vyživují. Buňky kolem vajíčka pod diktátem hormonů rostou a produkují velké množství samičích pohlavních hormonů.

Startovním výstřelem, který spustí ve vajíčku biochemické změny spojené se zráním a okolní buňky dovede ke změnám, jež zajistí uvolnění zralého vajíčka, je několik hodin trvající příval luteinizačního hormonu z hypofýzy. Vědcům však zůstávalo utajeno, jaké další procesy toto „hormonální tsunami“ spouští ve vajíčku a buňkách, které jej obklopují.

Tým Joanne Richardsové vsadil na to, že „vlna“ luteinizačního hormonu aktivuje ve vajíčku a okolních buňkách dvojici enzymů označovanou jako ERK1 a ERK2. K ověření této hypotézy využili vědci laboratorní myši, které získali pomocí metod genového inženýrství.

Myši měly vyřazeny z činnosti geny pro enzymy ERK1 a ERK2. Samice tuto dvojici enzymů evidentně postrádaly a platily za to neplodností. Průběh lidské ovulace

zachytil fotoaparát poprvé v roce 2008 zásluhou Jacquesa Donneze z Katolické univerzity v Bruselu a jeho kolegů. Loni také vznikl první videozáznam tohoto děje.

Byly sice vybaveny obvyklou zásobu vajíček, ale ta byla k „tsunami“ luteinizačního hormonu naprosto „hluchá“. Také buňky obklopující vajíčko nedokázaly na příliv luteinizačního hormonu patřičně reagovat. Myším s vyblokovanými geny nedozrávala vajíčka a neuvolňovala se z vaječníků do vejcovodů. I když se myši pářily, samci je nedokázali oplodnit.

Podle Joanne Richardsové je možné, že podobná spontánně vzniklá poškození genů pro enzymy ERK1 a ERK2 stojí v pozadí neplodnosti některých žen. Na druhé straně by cílené zablokování enzymů ERK1 a ERK2 ve vaječnících zřejmě dokázalo zabránit dozrání a uvolnění vajíčka. Látky s takovým účinkem by se daly využít jako antikoncepce.

Geny pro enzymy ERK1 a ERK2 jsou první savčí geny, o kterých víme, že při zrání vajíčka a při jeho uvolnění z vaječníku působí jak na vlastní vajíčko, tak i na okolní buňky. Enzymy ERK1 a ERK2 zcela jistě nezajišťují zrání a uvolňování vajíček samy. Pomáhá jim v tom celá řada dalších, dosud neznámých molekul.

Tým Joanne Richardsové čeká ještě hodně práce s odhalováním dalších tajů plodnosti samic savců. „Zatím vidíme jen špičku ledovce,“ řekl americký biolog Louis De Paolo v rozhovoru pro časopis Science.

Objev zveřejněný v časopise Science by se mohl uplatnit při léčbě neplodnosti i vývoji nových antikoncepčních prostředků.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!