Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Starý koktejl na nové kmeny TBC

Česko

Jak důležité je i pro lékaře chodit do barů, ukazuje perspektivní objev nečekané síly už odepisovaných antibiotik. Kombinace starších léků by tak mohla posloužit v boji se stále častěji se vyskytujícími kmeny tuberkulózy, velmi odolnými proti lékům.

Vzrůstající odolnost bakterií proti antibiotikům souvisí s rozšířením těchto léků a často i jejich nezodpovědným používáním. Vznikají tzv. „multirezistentní“ (MDR) kmeny, které odolávají většině běžných antibiotik, a také „extrémně rezistentní“ (XDR) kmeny, proti kterým se prostředky hledají už jen velmi těžko.

Mezi onemocnění, u nichž je nebezpečí vzniku odolnosti proti antibiotikům obzvláště nebezpečné, je i tuberkulóza. Její výskyt vzrůstá v posledních letech také u nás, skutečně postiženy jsou však především země bývalého Sovětského svazu a Čína.

Od roku 2006 zdravotníci s obavami pozorují, jak mezi postiženými vzrůstá počet nemocných sMDR kmeny. Jejich léčba je mnohem nákladnější a delší: trvá až dva roky a použité látky nejsou bez vedlejších účinků. I přesto se úmrtnost pohybuje blízko 50 procent. A přibližně desetina nemocných má ve skutečnosti XDR kmeny, jejichž následky bývají ještě hrůznější.

Nečekaným spojencem proti tomuto nepříteli by ale mohla být kombinace dvou již dlouho využívaných antibiotik. Naznačuje to alespoň v časopise Science publikovaná práce Johna Blancharda z Albert Einstein College of Medicine v New Yorku a jeho francouzského studenta Jean-Emmanela Hugonneta. Knokaut nad vínem Oba se seznámili v jednom pařížském baru před třemi lety. Hugonnet chtěl jít pracovat do Ballardovy laboratoře. Zajímala ho otázka funkce enzymu beta-laktamázy. Tato látka pomáhá bakteriím v boji proti některým antibiotikům, ale její další případné funkce jsou neznámé. „Nešlo vlastně ale o program na hledání nových léků,“ řekl Blanchard časopisu Science.

Nad skleničkou se vědci dohodli na spolupráci a také vymysleli, jak na to. Bakterie měly dostat dvojitý úder. Nejprve antibiotikem klavunalátem, které vyřazuje enzym beta-laktamázu z činnosti. Klavunalát se tak už dnes používá v kombinaci s jiným antibiotikem (amoxicilínem) proti řadě infekcí, ale ne proti TBC. Po odstranění bakteriální obrany přijde zásah druhou látkou.

Po řadě pokusů přišli vědci s kombinací, která překonala jejich očekávání. Duo klavunalát–meropen dokázalo vymýtit v umělých kulturách všech 13 XDR kmenů TBC, na kterých ho vědci zkoušeli.

Objev zatím není podložen zkouškami na zvířatech či lidech. Pro publikaci v tak významném časopise okolnost krajně netypická, která u některých odborníků vzbudila podiv. Redakce Science však své rozhodnutí hájí. A objevitelé slibují ke zkouškám přikročit ve zrychleném postupu. Naděje jsou veliké a není na co čekat.

Autor: