Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

'Starý' Senát naposledy převálcoval ČSSD. Schválil všechny škrty

Česko

  13:05aktualizováno  16:36
PRAHA - Dvě desítky příznivců iniciativy ProAlt blokovaly vstupy do sídla Senátu. Bránili tomu, aby 'starý' Senát projednal čtyři úsporné zákony. Senát ale přes nesouhlas zástupců levice a KDU-ČSL rozhodl, že škrty bude posuzovat v režimu zrychleného jednání, jak o to požádala vláda. A nakonec všechny čtyři balíčky škrtů odhlasoval.

Podle protestujících je jednání Senátu neústavní. foto: ČTK

Senátoři navzdory odporu opozice schválili zavedení takzvané povodňové daně, zdanění platu prezidenta a poslaneckých náhrad a řadu dalších daňových změn. Vládní novela obsahuje také například konec daňového osvobození solárních zdrojů energie. Předloha by měla přinést příští rok státnímu rozpočtu 4,3 miliardy korun a dalším veřejným rozpočtům 1,3 miliardy korun.

Čtěte také

Senát přes odpor levice schválil pětiprocentní snížení příspěvku politickým stranám a hnutím za mandáty v parlamentu a krajských zastupitelstvech. Vláda tak chce snížit výdaje státu o více než 21 milionů korun. Sociální demokraté namítali, že to státní rozpočet nezachrání, prý je to elegantní cesta k politické likvidaci opozice.

ČSSD podá ústavní stížnost
Senátoři také ve zkráceném jednání schválili novelu, která snižuje státní podporu stavebního spoření. Předloha státu přinese příští rok zhruba šest miliard korun. Sociálnědemokratičtí senátoři novele vyčítali hlavně zpětnou působnost. ČSSD už ohlásila, že podá ústavní stížnost. Podle ministerstva financí však předloha je v souladu s právem a nyní míří k podpisu prezidentovi.

Návrh úsporných opatření v sociální oblasti omezuje vyplácení porodného, snižuje příspěvek na péči zdravotně postižených v prvním stupni a mění vyplácení rodičovského příspěvku.

Jeho součástí je mimo jiné i změna v odměňování státních zaměstnanců, kvůli které odbory vyhlásily na 8. prosince stávku. Návrh nyní posoudí prezident.

Příznivci iniciativy ProAlt blokovali vstupy do sídla Senátu.

Zablokovaný vstup

Policisté vstupy do budovy Senátu uvolnili až kolem 9. hodiny, kdy předseda Senátu Přemysl Sobotka ohlásil odklad začátku schůze o čtvrthodinu tak, aby se senátoři mohli do jednacího sálu dostat a plnit svou roli.

"To, co se odehrává, není v rámci demokracie přijatelné," uvedl Sobotka. Soňa Paukrtová ve své řeči poznamenala: "Zdá se, že bude vyžadovat stále více odvahy vstupovat do budovy Senátu."

'Nespravedlivé škrty!'
Demonstranti vstupy z Valdštejnské ulice blokovali tím, že stáli vedle sebe a drželi transparent s nápisem: "Neústavní schůze!!! Nespravedlivé škrty".

Podle mluvčí iniciativy ProAlt Terezy Stöckelové chtěli účastníci upozornit na údajně velmi problematickou povahu jednání Senátu. "Jedná Senát a má o zásadních věcech jednat ve starém složení, přestože už proběhly volby. A minimálně z ústavy, článku 19 prostě vyplývá, že noví senátoři získávají svůj mandát datem zvolení," řekla Stöckelová.

Až po zásahu policie, která demonstranty vytlačila, se do sídla horní komory mohli dostat kromě pěších senátorů také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) nebo senátorka ODS a exministryně zdravotnictví Daniela Filipiová, která se pohybuje pomocí invalidního vozíku.

"Vy se ještě k řeči dostanete, ale nás nikdo neposlouchá," řekl místopředsedovi Senátu Petru Pithartovi jeden z demonstrantů. Pithart se protestujících zastal a vyzval senátory, aby neschválili program páteční schůze a hlasování o škrtech nechali na 'novém' Senátu.

Příznivci iniciativy ProAlt blokovali vstupy do sídla Senátu.

Proti programu schůze byl i předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Jemu ale vadila kvalita vládních předloh. "Nejedná se o krizové zákony, o krizovou situaci. Nejsou důvody pro to, aby byly schvalovány v takto rychlém pořadu," uvedl Vícha. Podle něho je zrychlené schvalování zákonů "zastřením neschopnosti těch, kteří selhali". Vláda měla zákony předložit dříve, řekl.

Pro projednání vládních škrtů ve zrychleném režimu hlasovalo 43 senátorů, a to z klubu ODS a Starostové a nezávislí. Proti hlasovalo 34 senátorů z ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, jedna senátorka se zdržela.

Dva letos zvolení senátoři za hnutí Severočeši.cz kvůli pátečnímu jednání dokonce podali ústavní stížnost. Argumentují také tím, že Senát má podle ústavy jen 81 členů. Ústava nicméně také stanoví, že mandát senátorů je šestiletý. Letos končícím senátorům uplyne jejich volební období až v sobotu 13. listopadu.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda potřebuje čtyři úsporné zákony prosadit, aby mohla v příštím roce udržet plánovaný schodek státního rozpočtu 135 miliard korun. Novela daní z příjmů mimo jiné snižuje daňovou slevu na poplatníka o 100 korun měsíčně. Tyto peníze chce vláda použít na nápravu povodňových škody.

Úsporné zákony vlády mají mimo jiné snížit slevu na dani o stokorunu kvůli krytí škod po povodních nebo zdanit a snížit státní podpory stavebního spoření. Počítají s pětiprocentním snížením státního příspěvku politickým stranám. Přes 23 miliard korun by měl státní pokladně přinést soubor úspor v sociální oblasti, k nimž patří například omezení porodného, změny ve vyplácení rodičovského příspěvku nebo zachování sazby pojistného na sociální zabezpečení na 25 procentech

Noví senátoři se budou moci svého mandátu ujmout až složením ústavou předepsaného slibu, a to na první schůzi Senátu v novém funkčním období, která bude 24. listopadu.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...