Šťastné drama. Sparta má body

Konečně zase jednou dobrý fotbal na Letné. Do Evropské ligy vstoupil český mistr vítězstvím s Palermem

PRAHA Nic lepšího se Spartě před pondělním derby se Slavií stát nemohlo. Do základní skupiny Evropské ligy vlétli její fotbalisté potěšujícím vítězstvím 3:2 nad Palermem. To je víc, než se čekalo po výkyvech z minulých týdnů.

Škoda jen, že domácí začali zbytečně polevovat pokaždé, když to vypadalo, že mají zápas pod kontrolou. Kdyby si počínali lépe, mohl mít pro ně čtvrteční večer na Letné ještě jednoznačnější průběh.

Ale jinak český mistr reprezentoval na evropské scéně mnohem důstojněji než při nedávném propadáku s Žilinou v předkole Ligy mistrů. „Nechci to zase přeceňovat. Musíme takové výkony opakovat pravidelně. Potom můžeme mluvit o tom, že jsme se zlepšili,“ řekl trenér Sparty Jozef Chovanec.

Za snahu potěšit fanoušky dostali domácí tři gólové odměny. Ve dvou z nich měl prsty Jiří Kladrubský, který se kvůli zranění Vacka na poslední chvíli přesunul z obrany do středu zálohy. „Sedí mi to víc, ale nejsem nijak zapšklý a snažím se odevzdat všechno, kde je to potřeba,“ vysvětloval jeden z nejlepších hráčů na hřišti. Na první gól nacentroval a hlavu pro míč správně nastavil Bony Wilfried.

Zbytečné drama na závěr Po první dvacetiminutovce Sparta začala uzdu pouštět a Palermo se naopak probouzelo z útlumu. Pátý tým z minulé sezony italské ligy, kdy získal o deset bodů víc než slavný Juventus, se uklidnil ještě do přestávky. Jeho první šance přinesla vyrovnávací gól. Pastoreho razantní střelu vyrazil Blažek před nekrytého Maccaroneho, který napřáhl stejně ostře, na což sparťanský gólman už nemohl reagovat.

Palermo zlobilo dál, několikrát se dostalo za sparťanskou obranu, a dokonce nastřelilo břevno. Pak se zase nečekaně probrala Sparta. Dvacet minut před koncem centroval Pamič a na správném místě stál tentokrát Kladrubský. O sedmi minut později z důrazu Pamiče těžil Kadlec a náskok zvýraznil. Záhy se zase vyskytl problém. Hernández ještě znejistil Spartu druhým gólem hostů. Znovu už Palermo vyrovnat nezvládlo.

Chovanec zaujal jedním nečekaným tahem už před zápasem. Kvůli kalamitě v záloze dostal šanci Jakub Podaný. Tedy spíš Jakub Neznámý. Do čtvrtečního večera třiadvacetiletého odchovance zaregistroval asi jen málokterý fanoušek. Ve Spartě nastoupil do té doby jen za druholigovou rezervu, v první lize si loni zahrál v pěti zápasech za střížkovské Bohemians. Před zápasem ho ani nestačili v klubu vyfotit, aby se mohla fotografie třiadvacetiletého odchovance objevit na velkoplošné obrazovce.

Nohy se mu z náročné výzvy nerozklepaly. Chovance mohlo potěšit, že Podaný v nečekané premiéře na evropské scéně obstál, a stejně se vedlo také celé Spartě.

***

Sparta Praha 3 Palermo 2

Branky: 17. Wilfried, 68. Kladrubský, 75. Kadlec - 38. Maccarone, 83. Hernández. Rozhodčí: Anastasios - Kukulakis, Spathas (všichni Řec.). ŽK: Kladrubský, Řepka, Adiaba - Kasami. Diváci: 13 766. Poločas: 1:1. Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Sionko (90. Kadeřábek), Kladrubský, Kadlec (82. Třešňák), Podaný - Wilfried (90. Kweuke). Palermo: Sirigu - Darmian, Glik, Bovo, Balzaretti - Migliaccio (58. Kasami), Pastore, Liverani, Rigoni (78. Joao Pedro) - Maccarone, Hernández.