Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šťastný obnovil boj proti tabáku

Česko

PRAHA S plnou vervou se pustil do práce v nové funkci předseda zdravotního výboru Boris Šťastný. Začal, jak se na jeho pověst bojovníka proti kouření sluší – vzal záštitu nad včerejším seminářem o ekonomických ztrátách, které společnosti kuřáci způsobují.

Další kroky budou následovat brzy. „Hned jak bude pracovat zdravotní výbor, začnu oslovovat kolegy poslance a zjišťovat, jestli nás je 101,“ řekl LN Šťastný. Pokud ano, předložil by opět návrh na zákaz kouření v restauracích. Měnit zákon by chtěl nejdřív za rok.

„Cena cigaret v Česku je pořád velice nízká,“ řekla na semináři ekonomka Hana Ross z Americké společnosti proti rakovině.

Vyšší daně považuje za jednu z nejúčinnějších zbraní pro snižování počtu kuřáků. Zvláště mladých. „Děti a mládež jsou dvakrát citlivější na cenu cigaret než dospělí,“ říká Ross. Navíc se u nás (na rozdíl od evropského trendu) dostupnost cigaret zvyšuje. Za průměrný plat si můžeme koupit stále víc cigaret.

Ross také vyvracela mýtus, že kuřáci státu ušetří, protože dřív umřou. Kvůli nákladům na léčbu naopak jsou pro stát větší ekonomickou zátěží než nekuřáci.

Protikuřácká skupina s napětím čeká, jak vykrystalizují názory ve sněmovně a ve vládě. Vládní koalice ve smlouvě slibuje, že bude usilovat o prevenci závislosti na kouření a ochranu nekuřáků. „Jsem zvědavá, co si pod tím představují. Uvidíme, do jaké míry je tabákový průmysl zlobboval,“ prohlásila známá expertka na odvykání kouření Eva Králíková. Pozná se to prý podle toho, jestli bude vláda prosazovat nejefektivnější opatření proti kouření: zvýšení daní na cigarety a zákaz kouření v restauracích.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale před několika dny LN řekl, že není příznivcem úplného zákazu kouření v restauracích. „Není potřeba vykonávat teror. Je třeba respektovat, že určité procento populace kouří a že si to nenechá zakázat,“ míní Heger. „Stát by měl s paternalismem šetřit. Jestli chce někdo chodit do zakouřené hospody, ať tam chodí. Jde o to, aby bylo dost nekuřáckých míst pro rodiče, kteří jdou s dětmi na oběd, a to myslím že konkurence vyřeší,“ řekl ministr.

Autor: