Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šťastný: Primátor Svoboda vyhrožuje odchodem do TOP 09

Šéf pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a pražský primátor Bohuslav Svoboda na jednání pražského zastupitelstva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a pražský primátor Bohuslav Svoboda na jednání pražského zastupitelstva. | foto: ČTK

PRAHA Současná krize kolem odvolání šéfa pražského dopravního podniku Vladimíra Liche je důsledkem mocenského boje Bohuslava Svobody (ODS) a jeho blízkých. Mohla by dokonce vyvrcholit primátorovým útěkem k TOP 09. V rozhovoru pro server Lidovky.cz to uvedl pražský zastupitel a Svobodův stranický rival Boris Šťastný.

Lidovky.cz: Co je podle vás skutečně za odvoláním Liche z čela podniku?
To souvisí už s jeho vstupem do funkce. Původně na ni bylo vypsáno výběrové řízení pod taktovkou pana Noska (Josef Nosek, radní ODS a náměstek primátora, pozn. red.), primátor ho, aniž by to radním oznámil, zrušil a dosadil tam pana Liche. Následovala řada protestů, že je blízký některým mocným ekonomickým skupinám, což se potvrdilo. Říkalo se, že by podnik měl pod Lichovým vedením směřovat k privatizaci. Podle mnohých šlo o jednostranný akt pana primátora po dohodě se Zdeňkem Tůmou z TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Jak tedy překotné události kolem dopravního podniku interpretujete v politické rovině?
Vnímám to tak, že lidé, kteří před rokem pomohli primátorovi prodávat občanskou demokracii TOP 09, se od něj odvrátili. Je to boj o moc mezi primátorem a jeho blízkými.

Svoboda: V ODS zůstanu

Já jsem byl celý život nestraníkem a do ODS jsem vstoupil po zralé úvaze a musím zodpovědně říct, že ji neopustím, protože jsem přesvědčen, že má potenciál.

Lidovky.cz: Co se stalo, že jdou najednou proti sobě?
Já nevím. Oni si možná mysleli, že si do dopravního podniku dosadí svoje lidi, primátor tam dal jiné, nebo může jít o nějaký sofistikovanější boj související s možnými obviněními. Je potřeba se ptát Svobody a lidí kolem něj.

Lidovky.cz: Koho konkrétně?
Jinak se k té věci staví třeba pan náměstek Nosek.  

Lidovky.cz: Jsou tahanice kolem dopravního podniku prvním oslabením Svobodovy pozice uvnitř pražské ODS, nebo k němu dochází déle?
Já to sleduji tak od jara. Existují frakce členů ODS, kteří s primátorem udělali účelovou dohodu - Praha 4, Praha 3, Praha 8, Praha 9 a další. Jejich hlasy ale nyní ztrácí, protože postupuje pořád stejně: dohodl se s topkou a s tou jede. Jenže teď se to poprvé zadrhlo.

Lidovky.cz: Ustojí primátor situaci?
Těžko říct. Záleží na jeho krocích, může přijít víc scénářů: rezignace, může přejít do topky, což já si myslím, že se stane. Predikoval jsem to už před rokem a půl.

Lidovky.cz: Svoboda ale ve čtvrtek jasně řekl, že zůstává v ODS, z čeho usuzujete, že chce do TOP 09?
Myslím, že k ní klidně může přejít. Nebo ještě zůstane v ODS a udělá to až ve chvíli, kdy řekne, že nerekonstruovatelná. Mám informace, že tím v kuloárech vyhrožuje. Ale může se stát ledacos, to se nedá předpovědět.

Nemají se v lásce

Boris Šťastný je Svobodovým nejhlasitějším kritikem v pražské ODS.  Loni na podzim Šťastný v roli šéfa pražské ODS  ukončil koalici ODS s ČSSD, což bylo interpretováno jako snaha odstavit primátora od moci. Ten si ale za zády Šťastného dohodl vládu s TOP 09, de facto ho dostal do izolace a získal po něm post šéfa pražské ODS . Šťastný v posledních měsících patří i mezi kritiky některých kroků vlády Petra Nečase, na podzim se chystá kandidovat na místopředsedu ODS.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...