28. listopadu 2011 14:14, aktualizováno  14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šťastný rozbíjí ODS zevnitř, míní Svoboda

Bohuslav Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda | foto: ČTK

PRAHA Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) obvinil svého stranického soka a šéfa pražské ODS Borise Šťastného, že se snaží rozložit stranu. Uvedl to v tiskovém prohlášení.

Primátor reaguje na výroky Šťastného v médiích z posledních dní. Spory mezi Svobodou a Šťastným jsou veřejným tajemstvím již několik měsíců. Zostřily se poté, co Svoboda bez jeho vědomí uzavřel koalici na pražské radnici s TOP 09.

"Vyjádření pana Šťastného pro sobotní vydání deníku Právo a nedělní vystoupení v pořadu Otázky Václava Moravce jednoznačně svědčí o tom, že je to právě pan předseda Šťastný, kdo se snaží za každou cenu dezintegrovat pražskou ODS," uvedl Svoboda, který je zároveň prvním místopředsedou ODS v Praze.

Štastný se proti obviněním ohradil. "Z mé strany není žádný zájem destabilizovat pražskou ODS, právě naopak. Všechny mé kroky byly vedeny výhradně snahou o legitimní politické řešení, za které jsem pokládal a stále pokládám koalici ODS a TOP 09 v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou," řekl Lidovým novinám.

ČTĚTE TAKÉ:

Šťastný v Právu uvedl, že měl signály o možném odchodu Svobody a jemu blízkých lidí do TOP 09. Primátor to v neděli důrazně popřel.

V prohlášení uvedl, že lidé z jeho blízkosti koaliční smlouvu podepsali na základě podpory ze svých oblastních sdružení. "I na základě této skutečnosti nechápu, co bych já a ostatní členové pohledával v TOP 09," poznamenal.

"Aby to nedopadlo"

Svoboda dále Šťastného a jeho příznivce obvinil, že chtěl s TOP 09 vyjednávat tak, aby to "nedopadlo", a před Vánoci by pak byla obnovena staronová koalice s ČSSD.

Primátorem by se prý stal opět Svoboda, byl by ale "v obklíčení jiných" lidí ve funkcích náměstků a radních. Druhá možnost prý počítala s tím, že by se primátorem stal předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek.

To je ale podle Štastného nesmysl. "O řešení, že by se ustanovila staronová koalice s ČSSD, jsem ani vteřinu neuvažoval. Každý si navíc může spočítat, že by to nešlo ani teoreticky: jednoduše by nebyl dostatek hlasů, protože těch devět lidí z ODS, co mají blíže primátorovi, by to nikdy nepodpořilo," řekl LN šéf pražské ODS.

Někdejší lídr sociálních demokratů v pražských volbách Jiří Dienstbier na dotaz LN rozbití koalice jen "naoko" nevylučuje: "Nevím o tom, že by někdo vyjednával staronovou koalici. Ale je nepochybně zřejmé, že mnoha politikům by vyhovovala."

Pád pražské koalice

Šťastný před týdnem neočekávaně navrhl vypovědět dosavadní koalici s ČSSD. O budoucí spolupráci chtěl jednat s TOP 09, oficiální jednání svolal na čtvrteční odpoledne.

Svoboda jej ale předběhl a ve čtvrtek ráno překvapivě podepsal s TOP 09 koaliční smlouvu. Nejprve jej podpořila pouze část občanských demokratů, pod tlakem okolností se k nim ale přidali i ostatní.

ČTĚTE VÍCE: Svoboda dojednal s TOP 09 koalici. I bez Šťastného

Lidovky.cz, tinJan Martinek, ČTK

Najdete na Lidovky.cz