Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát a církve narazí na rebely

Česko

Doplnění zákona o vyrovnání s církvemi nestačí některým poslancům ODS

PRAHA Odbojným poslancům ODS Vlastimilu Tlustému, Juraji Ranincovi a Janu Schwippelovi nestačí doplněný návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi. Obávají se, že stát zaplatí církvím víc, než je skutečná hodnota majetku zabaveného církvím za komunismu.

„To, co jsem viděl (po doplnění, pozn. red.), mně příliš světla do toho nevneslo. My jsme jasně řekli, že buď to bude výčet majetku, anebo způsob určení. Zatím tam jsou jen nějaké odhady,“ řekl LN Juraj Raninec. „Chceme, aby to byl transparentní přehled způsobu toho výpočtu a adekvátní ocenění,“ doplnil Jan Schwippel.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče by se ale s takovým přístupem rebelujících poslanců zákon nikam nedostal.

„To je úplně absurdní.

Cena je odvozena od cenových map a studií, které vypracoval výzkumný ústav zemědělské ekonomiky, což je ústav, který nemůže být podezírán z nějaké podjatosti,“ řekl LN Gandalovič. „Pro jednání s církvemi byla prostě určitá cena určena,“ doplnil.

Začátkem příštího týdne chce vláda sněmovnu požádat, aby návrh zákona poslala do výborů.

Zatím se však zdá, že třem poslancům doplnění zákona nestačí a budou hlasovat proti.

Podle ministra kultury Václava Jehličky byl návrh doplněn o způsob výpočtu, výčet majetku není možný. „Jsou to tisíce katastrálních čísel, to není možné předložit,“ prohlásil.

Ministři také předložili rebelujícím poslancům přehled jednotlivých typů pozemků, které patřily církvím do roku 1948.

Největší po- ložku představují lesy: 180 tisíc hektarů. V přehledu je také zemědělská půda s výměrou 72 tisíc hektarů a vodní plocha s rozlohou 3,5 tisíce hektarů. To jsou dvě procenta vodních ploch v Česku. Vláda chce vrátit církvím zhruba jednu třetinu majetku. Zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun.

Katedrála svatého Víta zatím patří státu Pražský městský soud ve středu rozhodl, že dominanta Pražského hradu - Svatý Vít - patří státu.

Soud tak potvrdil dřívější rozsudek nižší soudní instance.

Pikantní je, že rozsudek de facto potvrdil vládní nařízení z roku 1954. Podle tohoto nařízení patří katedrála všemu československému lidu.

Katolická církev s rozsudkem nesouhlasí a hodlá se dovolat k Nejvyššímu soudu. Tahanice o katedrálu trvá už více než 15 let. Svatý Vít se loni v červnu dokonce dostal do exekuce.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat