Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát bude přes SMS upozorňovat na koronavirus, informace bude rozesílat přes operátora O2

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Čechy pobývající v zemích, kde se šíří nový koronavirus, bude stát přes SMS upozorňovat na nebezpečí nákazy. Při návratu do Česka bude také lidi žádat, aby sledovali, zda se neobjeví příznaky nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. V tiskové zprávě v pátek posílání zmíněných zpráv popsala mluvčí operátora O2 Lucie Jungmannová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru uvedl, že se na rozesílání textových zpráv dohodl se všemi operátory.

„Prostřednictvím SMS oslovíme zákazníky, kteří se aktuálně nacházejí v Číně, Hongkongu, Íránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a Itálii. Informační SMS pošleme také zákazníkům, kteří se ze zahraničí vrátí zpět do České republiky,“ uvedla Jungmannová.

Text SMS je uváděn jako sdělení ministerstva zdravotnictví. V jednom typu zpráv úřad informuje daného člověka, že se nachází v zemi se zvýšeným výskytem koronaviru, a měl by se proto řídit pokyny daného státu a radami na webu českého ministerstva zdravotnictví. V druhé SMS úřad radí lidem vracejícím se z ciziny do Česka, že mají následujících 14 dní sledovat svůj zdravotní stav. V případě zejména vysoké tělesné teploty - nad 38 stupňů - se mají řídit zásadami na webu ministerstva.

Ministr Vojtěch uvedl, že k pátku je v Česku v domácí karanténě nařízené hygieniky kvůli obavám z nového typu koronaviru 307 lidí. Tito lidé podle Vojtěcha pobývali v rizikových oblastech severní Itálie, ale jsou bez příznaků nemoci. V Česku dosud nebyl zaznamenán žádný případ nemoci COVID-19.

Koronavirem se dosud v 53 zemích nakazilo přes 83 000 lidí a zemřelo jich přes 2850. Drtivou většinu všech případů i obětí eviduje Čína.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!