Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát dá lidem v nouzi tři miliony respirátorů zdarma, schválila vláda. Distribuovat je budou potravinové banky

Respirátory jsou od pondělí povinné jako jediná možná ochrana úst. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Respirátory jsou od pondělí povinné jako jediná možná ochrana úst. | foto: ČTK

PRAHA Stát poskytne zdarma tři miliony respirátorů ze svých rezerv přes potravinové banky lidem v nouzi a přes kraje dětem v klokáncích a u pěstounů. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí v pondělí schválila vláda, uvedla na twitteru ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Děti v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) a u pěstounů dále přes kraje obdrží 170 tisíc roušek.

Bezplatné poskytnutí respirátorů nedávno požadovali někteří opoziční politici. Lidé mohou žádat i o mimořádnou dávku na pořízení ochranných pomůcek, a to 500 korun na osobu měsíčně.

V Česku platí od pondělí povinnost nosit v hromadné dopravě, zdravotnických zařízeních, obchodech a na dalších místech respirátor nebo nanoroušku. Vláda před týdnem souhlasila s rozvezením 7,5 milionu chirurgických roušek ze státních rezerv do potravinových bank.

Ochranné prostředky zamíří ke zhruba 160 tisíc lidí ohrožených chudobou, k přibližně 300 tisíc sociálně slabých seniorů a dalších sociálně potřebných osob. Dále je obdrží 12 tisíc pěstounských rodin, 16 tisíc dětí v pěstounské péči a 55 ZDVOP. Lidé ohrožení chudobou dostanou šest respirátorů, u pěstounských rodin se počítá s 20 respirátory pro každého pěstouna a deseti rouškami pro děti. V případě ZDVOP dostanou zaměstnanci po 50 respirátorech a děti po deseti rouškách, uvedlo ministerstvo práce v tiskové zprávě.

Potřebným roušky rozdávala tisícovka zařízení, a to intervenční centra, azylové domy, noclehárny a další služby, ale i terénní pracovníci. Podle ministerstva neziskové organizace v regionech nejlépe vědí, kdo potřebuje pomoc. Materiál z potravinových bank mohly pro své obyvatele odebrat i obce. S rozvozem ochranných prostředků pomůžou hasiči.

Vláda o poskytnutí ochranných pomůcek zdarma rozhodovala už loni. Lidem nad 60 let nechala v době před krajskými volbami poštou poslat pět roušek a jeden respirátor. Kritiku sklidilo to, že pomůcky nebyly v originálním hygienickém balení, ale dorazily jen v papírové obálce. Řada lidí poukazovala i na to, že roušky měli podle nich dostat jen potřební. Někteří experti krok vlády tehdy označili za populistické gesto. Za pomoc považovali spíš poskytnutí větších balení těm, kteří si nemohou ochranné pomůcky obstarat sami. Tento názor měli i někteří opoziční politici. Zhruba v polovině loňského října pak kabinet nechal zaslat pět roušek a jeden respirátor do schránek i části invalidních důchodců a dětem s průkazem postižených.

Podle Maláčové budou moci lidé v nouzi žádat na ochranné pomůcky i dávku mimořádné okamžité pomoci. Na osobu by mohli měsíčně obdržet 500 korun. „Čtyřčlenná rodina může získat až 2000 korun,“ podotkla ministryně. Žádost je možné poslat elektronicky i poštou či vhodit do schránky na budově úřadu práce.

Ministerstvo uvedlo, že rozhodující je pro přidělení dávky příjem, z něhož se započítává polovina. Roli hraje i hotovost. Žadatel musí doložit výpis ze svého bankovního účtu i z účtů ostatních členů rodiny. Lidé, kteří nárok na dávku mít nebudou, mohou podle ministerstva získat ochranné pomůcky od potravinových bank.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...