Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát chce kvůli Sunny Days měnit zákon

Česko

PRAHA Může za nejasnosti kolem dnes už bývalé cestovní kanceláře Sunny Days díra v zákoně?

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj jsou přesvědčeni, že ano. Proto chtějí novelou zákona o cestovním ruchu předejít případným zmatkům s jinými cestovkami. „Nedostatečnost zákona se v tomto případě evidentně ukázala,“ řekl včera ministr Rostislav Vondruška. Sunny Days přišla o pojištění proti úpadku, následně ztratila koncesi cestovní kanceláře, desítky klientů však stále čekají na odlet na dovolenou. Firma přitom ve středu oznámila, že zájezdy vypravit chce, finanční situace je prý dobrá.

Ministerstvo proto zpracovává právní analýzu, která by měla změnu zákona nastínit. Vondruška zatím spoléhá na svobodnou vůli klientů Sunny Days. „Sunny Days je agentura a lidé nemají jistotu, že pojišťovna bude plnit v případě neočekávané události,“ uvedl ministr. Odvoz z místa pobytu v případě krachu firmy označil ministr za problematický, klienti se proto musejí rozhodnout na základě „odhadu rizik“.

Na druhou stranu podle ministra není potřeba dělat na trhu paniku, pokud Sunny Days plní své závazky. Jak doplnil ministrův mluvčí Martin Ayrer, zájezdy prodané do konce ledna jsou sice pojištěné, vypravit by je ale měla jiná pojištěná cestovní kancelář. Agentura prý zájezdy vypravovat nemůže.

Jinak by klienti měli chtít peníze od Sunny Days zpět. Pojišťovna může jednat až po případném úpadku firmy.

Sunny Days měla shodou okolností na včera započatém pražském veletrhu cestovního ruchu Holiday World jeden z největších stánků. Reklamní plachta lákala návštěvníky hned u vchodu na cestu k moři. Na stánku ale nebyly k dispozici žádné katalogy, obsluha se nechtěla k situaci nijak vyjádřit.

Sunny Days je bez pojištění od začátku února, od té doby také nemůže prodávat vlastní zájezdy. Podle informací Asociace českých cestovních kanceláří a agentur má u kanceláře zájezd koupeno 150 lidí, z toho 30 by mělo odletět v neděli do Egypta.

V souvislosti s tím se včera pojišťovny Generali zastala Česká asociace pojišťoven. Generali, která odmítla Sunny Days prodloužit pojistku proti úpadku, bylo vytýkáno, že nevhodně komentovala potíže cestovky.

Podle asociace pojišťoven ale Generali prý zásadu mlčenlivosti neporušila. Nezveřejnila totiž žádnou informaci týkající se hospodaření Sunny Days.

Sunny Days má na včera započatém veletrhu jeden z největších stánků

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...