Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát chce získat zpět půlmiliardový majetek Czerninů. Jde o stovky hektarů pozemků za 450 milionů

Česko

  10:52
Hradec Králové - Stát chce získat zpět majetek, který už v minulosti na základě restitucí vydal potomkovi šlechtického rodu Czerninů Karlovi Eugenovi. Ten je vnukem dědičky panství Josefiny Czerninové, jejíž československé občanství, na základě kterého rod majetek restituoval, teď český stát zpochybňuje. Jde o stovky hektarů pozemků zejména na Karlovarsku a v jižních Čechách, ale třeba i zámek Velichov u Ostrova nad Ohří.
Městský soud v Praze - ilustrační foto

Městský soud v Praze - ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Cena majetku byla podle analýz státních organizací odhadnuta na asi 450 milionů korun. Lesy České republiky a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) už podaly návrh na obnovu řízení, Státní pozemkový úřad restituční řízení rovnou obnovil, napsal dnes deník E15. Karl Eugen Czernin zpochybňování svých restitučních nároků odmítá.

Soud potrestal tříměsíčním vězením úřednice, díky nimž Czerninové získali zpět majetek

Vše spustil loňský rozsudek Městského soudu v Praze odsuzující dvě někdejší úřednice pražského magistrátu, které vydaly v roce 1999 potvrzení, že dědička rodu Josefina Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 československou občankou. Soud je uznal vinnými z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti – podle odůvodnění vůbec neměly Josefině Czerninové československé občanství přiznat, jelikož na něj po válce jako osoba německé národnosti ztratila nárok.

Lesy České republiky, Státní pozemkový úřad a ÚZSVM chtějí nyní na základě výše zmíněného rozsudku získat majetek zpět. Odvolávají se na správní řád, který stanoví, že pokud bylo rozhodnutí dosaženo trestným činem, správní orgán řízení obnoví. „Podání jsme učinili v souvislosti s novými skutečnostmi, které vyplynuly z trestního řízení v trestní věci úřednic, které vadně vydaly rozhodnutí správního orgánu o nabytí státního občanství paní Josefiny Czerninové,“ sdělila E15 tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman deníku potvrdil, že se podnětem Lesů ČR a ÚZSVM k obnově řízení vedeného ve věci státního občanství Josefiny Czerninové zabývají. „Momentálně zajišťujeme spisový materiál k projednávané věci,“ sdělil. Kdy případně magistrát řízení obnoví, není ale podle E15 zatím zřejmé. „Jakmile budeme mít původní spisový materiál k dispozici, zahájíme úkony směrem k účastníkům řízení. Předpokládáme, že celé řízení, které se sestává z několika fází (řízení o obnově, rozhodnutí o obnově, obnovené řízení, rozhodnutí v obnoveném řízení) bude časově náročnější. Nelze také vyloučit, že bude třeba doplnit dokazování,“ doplnil Hofman.

Soud osvobodil úřednice v kauze občanství hraběnky Czerninové. Trestní stíhání bylo zahájeno účelově

Státní lesy kromě toho už loni v listopadu poslaly návrhy na obnovu soudních řízení u okresních soudů v Jindřichově Hradci a v Českých Budějovicích. Oba soudy sice rozhodly o zamítnutí žaloby pro opožděnost, ale Lesy ČR podaly odvolání. Státní pozemkový úřad restituční řízení rovnou obnovil, a to na svých pobočkách v Českých Budějovicích a v Karlových Varech, píše E15.

Karl Eugen Czernin zpochybňování svých restitučních nároků státními organizacemi odmítá a proti obnovení restitučního řízení se odvolal. Jeho námitky posoudí Státní pozemkový úřad v Praze.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!