Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát chtěl po dědicích splatit 100 let starou hypotéku

Syn Miloš Zábranský a vnučka Markéta King před dnešním soudem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syn Miloš Zábranský a vnučka Markéta King před dnešním soudem |

PRAHA Rodinu sedláka Josefa Zábranského ze středočeské Svrkyně komunisté po roce 1948 rozkulačili. Když režim padl, dostali Zábranští skoro vše zpět - v žalostném stavu. Stát po nich navíc léta ostudně vymáhal zaplacení 160 tisíc korun kvůli staré hypotéce, která na jednom ze zabavených statků vázla.

Ministerstvo zemědělství přestalo peníze vymáhat teprve loni, když do jeho čela nastoupil Ivan Fuksa (ODS). Ústrky a absurdity ovšem trvají.

VÍCE O PŘÍPADU


Spolumajitelé garáží a chlívků
Zábranského vnučka Markéta King dluhy nedělá, přesto ji nedávno vyděsil dopis od exekutora, ve kterém stálo, že s částí pozemků nesmí nakládat. Na vině je neschopnost státu řádně vrátit komunisty ukradené pozemky. Na části zabavených polí si lidé z nedalekých bytovek za minulého režimu živelně ohradili zahrádky a postavili garáže, kůlny, chlívky a dílny. Tyto pozemky pak úřady po roce 1989 bezúplatně převedly na ně. Později sice úředníci chybu uznali, ovšem dokázali ji napravit jen zpola, a navíc velmi absurdním způsobem - King a její strýc Miloš Zábranský se v březnu 2003 stali hrdými spoluvlastníky více než desítky z jejich hlediska naprosto nevyužitelných bud a domků.

Exekutor se na King obrátil kvůli spoluvlastníkovi dvou garáží a přilehlého pozemku Jaroslavu Behrovi, který se dostal do dluhů. "Opravdu nevím, proč jsem jenom spolumajitelkou toho, co mé rodině patřilo, a už vůbec nechápu, proč mi mají chodit dopisy od exekutora, když s dluhem nemám nic společného. Kdo za to může, za kým s tím mám jít?" ptá se žena.

Hypotéka z dob císaře
Josef Zábranský byl nejšikovnějším a největším sedlákem ve Svrkyni. Dařilo se mu, a tak se po válce rozhodl odkoupit od zadluženého notáře Aloise Franzla další statek a převzal jej i se třemi nesplacenými hypotékami - dvě z nich přitom pocházely z roku 1909. Hned v roce 1950 komunisti Zábranskému vše sebrali a on skončil na rok v uranových dolech.

V roce 1966 soud Zábranskému nařídil, aby hypotéky (i s úroky 150 tisíc korun) zaplatil. Až do roku 1970 ho pak úřady hypotékami vydíraly, pak Zábranský nátlaku podlehl a dodatečně podepsal, že své statky daroval dobrovolně. Teprve pak stát hypotéky milostivě zaplatil.

Infografika - pro zvětšení rozklikněte
Ústrky a absurdity. Tak žijí kulaci

Po roce 1989 stát Zábranským většinu pozemků vrátil, ovšem nezapomněl ani na dávné hypotéky, a pozemkový úřad tak v roce 2001 rozhodl, že Zábranského dědicové dluží státu 160 tisíc korun, a ministerstvo zemědělství toto rozhodnutí o tři roky později potvrdilo. Selský rozum by na něco takového nepřišel - stát rodině bránil přes 40 let užívat její majetek, a navíc jej vrátil v dezolátním stavu - úředníci se ovšem oháněli tvrzením, že vymáhat peníze pro stát jim ukládá zákon.

Spor o hypotéky dospěl k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 a ten dal loni v dubnu dědicům za pravdu -ovšem z čistě formálních důvodů, a ministerstvo zemědělství slibovalo, že se odvolá a starý dluh pro stát vymůže.

"Naprosto jsme žili v tom, že se odvolají, měli jsme i takové informace," vzpomíná King. Do čela ministerstva se ale po volbách dostal Fuksa, který se případem zabýval už dřív, když byl náměstkem ministerstva financí, a už tehdy navrhoval, aby byl dluh prominut. Ministerstvo se pod jeho vedením neodvolalo. Tím věc skončila.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...