Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ministr životního prostředí reaguje na sucho v Česku: chce omezit plýtvání vodou

Evropa

  7:00
PRAHA - Kvůli dlouhodobému suchu chce ministr životního prostředí Brabec omezit plýtvání vodou. Starou plechovou vanu či rezavějící sud, kam stékala dešťová voda k zalévání, měl kdysi pod okapem téměř každý dům. S příchodem moderních zahrad bez zeleniny ale ztratily smysl.

Sucho (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zlepšovák minulých generací teď oprašuje ministerstvo životního prostředí. „Jde o to, naučit lidi zadržovat dešťovou vodu a ukázat jim, že to smysl má,“ představuje svůj plán ministr Richard Brabec (ANO). Myšlence nahrává především současná globální změna, kdy se i Česko musí připravit na dlouhá období sucha, hodnota srážkové vody proto poroste.

Ideální představa je taková, že několikakubíkový plastový barel by výhledově mohla dostat každá domácnost. Ostatně, podobně už obecní úřady třetím rokem rozdávají lidem kompostéry na bioodpad, na něž z 90 procent přispívá EU. Jenže nádrže na dešťovou vodu už Brusel platit nechce.

„Bohužel, z evropských peněz to financovat nepůjde,“ potvrdil LN ministr Brabec.

Klimatická konference: Cílem je udržet oteplování pod dvěma stupni

Resort životního prostředí proto zatím hledá zdroj, z něhož by případný nákup sudů na srážkovou vodu hradilo. Výhledově může jít o součást nového programu Modrá úsporám, který se má rozběhnout letos v létě. Jeho hlavním cílem je právě omezit plýtvání vodou a předcházet suchu.

Mizející voda je pro Českou republiku poměrně zásadní potíž. Jako ze „střechy Evropy“ tu voda nejen rychle odtéká, ale se zvyšující se teplotou se navíc citelně odpařuje.

Dále v pondělních LN najdete:

Asistenta učitele do každé třídy

  • Žáků ve třídách je moc, přibývá dětí s poruchou učení. Asistentů je ale zatím nedostatek

Pro všechny stejné zadání a na jeho vypracování stejný čas. Dříve běžný způsob vzdělávání, který už ale selhává. Učitelé musejí úkoly dětem čím dál více připravovat na míru. Proto volají po tom, aby jim podobně jako jejich zahraničním kolegům pomáhal asistent – a to v každé třídě.

Nejde jen o inkluzi. Učení se individualizuje, shodují se kantoři.

Jak vlivná je čeština? Na webu stačí arabštině

  • Internetových stránek v češtině je zhruba stejně jako těch v arabštině nebo korejštině. Alespoň to tvrdí analýzy odvozující počty stránek dle užitého jazyka. Kyberprostoru ovšem vládne – s více než polovinou objemu – angličtina, následovaná pětiprocentními „zářezy“ ruštiny, němčiny a japonštiny.

Přesnější data nabízejí jazykové verze Wikipedie. První je angličtina s pěti miliony článků, ale i v této subdisciplíně drží skromná čeština krok se silnou arabštinou o skoro 300 milionech mluvčích. Arabové tam mají 414 tisíc hesel, Češi 349 tisíc, což v oficiálním pořadí řadí Komenského jazyk na 26. globální wikipříčku.

Nový zákoník práce psala ruka praxe

České pracovní právo čeká velká změna. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) předložilo k připomínkování rozsáhlou novelu zákoníku práce, která přináší zcela nové možnosti pro zaměstnance i zaměstnavatele. „Z hlediska množství okruhů, které řeší, je to největší novela současného zákoníku práce z roku 2006,“ říká v rozhovoru šéf legislativního odboru Petr Hůrka, který stál v čele přípravného týmu.