Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát chystá zátah na studny bez „papírů“

Česko

  11:03
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jen necelý rok zbývá majitelům načerno vyhloubených studní na to, aby svůj vodní zdroj zlegalizovali. Prakticky každý, kdo má na pozemku „díru“ v zemi a čerpá z ní vodu, musí mít v ruce platný doklad, kterým mu odborníci tuto činnost povolují.
Studna - ilustrační foto.

Studna - ilustrační foto. foto: Petra NovákováLidové noviny

Od začátku příštího roku pak začnou státní orgány na základě nového vodního zákona všechny studny a vrty po celé zemi prověřovat. Těm, kteří si nezajistí povolení pro odběr podzemních vod, hrozí pokuta až padesát tisíc korun, pokud jde o soukromé osoby, a 10 milionů v případě podnikatelů.

Končí tak dosavadní praxe, kdy si v této oblasti v Česku každý dělal v podstatě, co chtěl. To má podle odborníků výrazně negativní důsledky. Na mnoha místech podzemní voda ubývá, na jiných jeden vrt odebírá životně důležitou tekutinu sousedům, na dalších zase hrozí kvůli průsakům z neodborně provedených vrtů znečištění podzemních vod v rozsáhlých oblastech.

„Osobně odhaduji, že minimálně osmdesát procent studní stojí v Česku takzvaně načerno,“ řekl LN vedoucí odboru životního prostředí českobudějovického magistrátu Svatopluk Mika.

Řada lidí se totiž podle něj domnívá, že vyvrtáním díry do země nemohou nikomu ublížit. Opak je ale pravdou.

„Evidujeme desítky případů, kdy lidé nešetrným vrtáním do země znečistili důležitý vodní zdroj, případně připravili o vodu někoho v okolí,“ tvrdí Mika.

V rámci novely vodního zákona, přijatého na základě evropské legislativy, tak začne stát od začátku příštího roku prověřovat tisíce studní a vrtů v celé České republice. Každý, kdo vodu ze studně používá k jiným účelům než přímo na pití, tedy třeba k zavlažování, mytí nebo komerční výrobě nápojů, si musí nechat prodloužit či obnovit příslušné povolení.

Máte čerpadlo? Je třeba povolení
Výjimku tvoří pouze ti majitelé studní, kteří je vybudovali buď před rokem 1955, kdy žádné vodní zákony neexistovaly, nebo po roce 2002, kdy naopak už byla legislativa přísnější. „Obyvatelé, kteří studnu používají k čerpání pitné vody a mají k tomu povolení, si o jeho obnovu žádat nemusejí,“ uvedl v této souvislosti Svatopluk Mika.

„Povolení není nutné pouze tehdy, když se k odběru vody nepoužívá žádné technické zařízení, třeba čerpadlo,“ řekla tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Vodohospodáři novou legislativu vítají. „Nikdo si totiž neuvědomuje, co takzvané černé či neodborně provedené vrty mohou způsobit,“ podotkl ředitel vodohospodářské firmy 1. JVS Jiří Heřman.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat