130 let
Popelnice na třídění odpadů - ilustrační foto

Popelnice na třídění odpadů - ilustrační foto | foto: MAFRA

Stát má plán na třídění bioodpadu. U každého domu hnědá popelnice

Česko
  •   6:00
PRAHA - Zbytky pečiva, shnilé ovoce, uvadlé květiny nebo třeba lógr tvoří až polovinu toho, co lidé vyhodí do popelnic. A­právě na tento bioodpad se teď zaměří ministerstvo životního prostředí při podpoře třídění odpadků. Do roku 2020 na to má vyčleněno až třináct miliard korun, za něž mohou obce pořizovat hnědé popelnice na bioodpad.

Poputují také na investice do třídíren, kompostáren nebo svozové infrastruktury. Cíl: vytřídit nejpozději do roku 2030 minimálně 65 procent veškerého komunálního odpadu a na skládky z něj nevozit víc než deset procent. Vyplývá to z nového zákonu o odpadech, u nějž ministerstvo dokončuje vypořádání připomínek. Aktuálně se podle úřadu vytřídí zhruba polovina komunálního odpadu.

„Nový zákon zavádí systém PAYT – pay as you throw, neboli plať za to, co vyhodíš. Motivuje obce a jejich prostřednictvím občany, aby na skládkách končilo ještě méně komunálního odpadu,“ uvedl pro LN ministr životního prostředí Richard Brabec.

Kontejnery u nosu

Znamená to tedy, že by u každého domu vedle černé popelnice stála hnědá? „V zásadě ano, ale bude to více na rozhodnutí každé obce, jak se k problému postaví. Přece jen biologicky rozložitelný odpad se produkuje ve velmi rozdílné míře na vesnici a ve městě. Na vesnici máte doma často kompost nebo jsou tam sběrné dvory. Takže hnědé popelnice mají větší význam spíše ve městech,“ říká ministr Brabec.

Chce přitom využít zkušenosti s tříděním obalů. U těch má podle něj barevné kontejnery až 99 procent lidí takzvaně u nosu. „Takže je pro zvýšení třídění bioodpadu potřeba totéž – zajistit, aby byly ty hnědé popelnice také u­nosu,“ dodal ministr Brabec.

Autor: Adam Junek
  • Vybrali jsme pro Vás