Ta může dostat 1,3 miliardy korun a k tomu stamilionové úroky. Částku soud upřesní, pokud rozsudek nabude právní moci, a to po znaleckých odhadech. Může tedy být částečně vyšší i nižší.
Soudkyně Věra Skařupová rozsudek vynášela podruhé, poprvé její podobný výrok krajský soud zrušil pro výrazné chyby.
V Povodí Odry jsou připraveni se proti verdiktu odvolat. A to přesto, že mohli dostat ještě vyšší sankci – společnost Retise Enterprises Limited požadovala osm miliard a úroky, protože podle ní Povodí Odry špatně postavilo a udržovalo hráze.
Verdikt, následující po mnohadenním jednání, nakonec kritizuje zejména stav hrází. „Nesplňovaly technické normy a byl použitý špatný materiál na jejich stavbu. To mělo vliv na stabilitu a odolnost hráze,“ uvedla soudkyně při odůvodnění rozsudku. Hráze by podle posudku, jehož věrohodnost vodohospodáři zpochybňují, neudržely ani stoletou vodu – a v roce 1997 přišla pětisetletá. Voda z areálu vyplavila i tuny nebezpečných ropných látek.
Mezitím se několikrát vyměnily firmy, kterým areál továrny zabývající se mimo jiné zpracováním použitých olejů patřil.
Případ je průlomový Podle dostupných informací je případ Ostrama první, v němž majitelé prostor zasažených povodní vyhráli žalobu na správce toku. Čekají však i další. Podobnou žalobu, byť jen o částku 48 milionů korun, podala ostravská čtvrť Nová Ves. „Na rozhodnutí soudu stále čekáme, předpokládáme, že ho konečný stav jednání o Ostramu ovlivní,“ řekla včera LN starostka Jana Kubová. Čtvrť totiž leží v blízkosti chemičky.
Nová Ves patřila k povodněmi nejpostiženějším místům v Ostravě, mnohé domy voda zaplavila až po střechu. Žaloba podaná radnicí viní jak Povodí Odry, tak další úřady z toho, že při kontrolách protipovodňových opatření zanedbaly své povinnosti, jinak mohly být následky nižší.
Požadavky Ostrama stoupají V záležitosti Ostrama hraje a ještě bude hrát velkou roli samotný stav závodu v čase záplav. Ten byl totiž v době povodní z velké části zakonzervovaný, společnost později skončila v konkurzu. Původní požadavek majitelů z žaloby podané v roce 2000 přesto zněl na 1,3 miliardy korun, a navíc postupně stoupal.
Technický ředitel Povodí Odry Petr Březina původně proces komentoval tak, že žalobci pomocí nešťastné události, kterou byla povodeň, chtějí získat prostředky ke svému obohacení.