Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát má platit 130 milionů za neuskutečněnou směnu

Jan Mládek (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek (ČSSD). | foto: ČTK

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Důvodem je směna nemovitostí, kterou chystal Výzkumný a vývojový ústav dřevařský společně s firmou Amádeus Real. Protože se směna nakonec neuskutečnila, stát má podle verdiktu rozhodčího soudu firmě zaplatit za zmařenou investici téměř 130 milionů korun.

Mládek zároveň odvolal ředitele ústavu a jednoho ministerského odboru. Sdělil to ve středu mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

"Nyní jsem se obrátil na Městské státní zastupitelství v Praze s žádostí o posouzení, zda v průběhu celého případu nemohlo u některých zúčastněných osob dojít k jednání zakládajícímu jejich trestněprávní odpovědnost," uvedl Mládek. Ministerstvo podle něj žádost doplnilo shromážděnými spisy.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle pracovníků ministerstva nepostupovaly vedení Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského a odbor zakladatelských činností a majetkových účastí ministerstva průmyslu podle předpisů při schvalování smlouvy, v níž se výzkumný ústav zavázal ke směně nemovitostí. VVÚD ji v roce 2007 uzavřel s firmou Amádeus Real. Vedení ústavu navíc původní smlouvu doplnilo dodatky bez schválení ministerstvem, které měly umožnit urychlené rozhodčí řízení bez jednání. "V tomto postupu spatřujeme přímé porušení zákona o státním podniku," podotkl Mládek.

Náhrada ve výši 130 milionů

Amádeus Real zahájil rozhodčí řízení poté, co nemovitosti směněny nebyly. Rozhodčí soud v něm výzkumný ústav odsoudil k zaplacení náhrady zmařené investice firmě Amádeus Real ve výši 129,6 milionu korun s příslušenstvím.

"I v souvislosti s dalšími případy jsem v březnu odvolal z funkce ředitele Odboru zakladatelských činností a majetkových účastí MPO a na konci dubna ředitele VVÚD," uvedl Mládek. Kotrba jména odvolaných úředníků ani jejich nástupců nechtěl konkretizovat, z webu VVÚD vyplývá, že jeho vedením je nyní pověřena Jitka Beránková. Server IHNED.cz už dříve uvedl, že ministr Mládek v souvislosti s obchody s nemovitostmi odvolal ředitele ministerského odboru Josefa Kubase.

Neuskutečněný obchod

Společnost Amádeus Real se objevuje také v transakci, kterou chystala státní firma ČPP Transgas. Amádeus Real podle serveru IHNED.cz dlouhá léta vlastnila bytové a obchodní domy v Liberci a Ústí nad Labem, které vložila do akciové společnosti Nemo Sever a celou ji prodala firmě Marcott Invest. Od ní ji měl koupit ČPP Transgas, obchod se ale neuskutečnil. "Před několika dny se podařilo zpětvzetím smlouvy mezi státním podnikem ČPP Transgas a společnosti Nemo Sever navrátit na účet státního podniku celkem 351 milionů korun," uvedl Kotrba.

Na tento připravovaný obchod upozornili letos v lednu finanční analytici, státní zástupce poté nechal přesun peněz zablokovat. Případ vyšetřuje policie, která podle médií pracuje s verzí, že šlo o předem dohodnutý obchod nevýhodný pro stát.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Předseda STAN Vít Rakušan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Předseda STAN Vít Rakušan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Předseda STAN Vít Rakušan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...