Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát měl kamuflovat vyvlastnění sv. Víta

Česko

  13:13
PRAHA - Roky trvající spor o to, komu patří chrám sv. Víta, se dostal do dalšího kola. Církev prý má důkazy, že stát za komunistů zavedl svoji správu nad katedrálou podfukem.

Chrám svatého Víta foto: ČTK

"Stát v roce 1954 kamufloval vyvlastnění svatovítské katedrály zavedením státní správy," řekl u Obvodního soudu pro Prahu 1 právník Petr Zderčík, který zastupuje církev.

Advokát soudu předložil jako nový důkaz informaci vypracovanou v padesátých letech pro vládu k problematice církevních objektů na Pražském hradě. Podle
právníka šlo při zavedení správy o "podfuk" a komunistický režim ani v době své největší síly nezpochybňoval to, že objekty patří církvi.

"Vzhledem k připravovanému slavnostnímu vzniku chráněné památkové oblasti na Hradě měl stát při zavedení správy z politických důvodů použít formulaci, že objekty patří všemu lidu. Neměl tedy použít formulace o vyvlastnění," řekl Zderčík.

Do sporu se chce vložit i kardinál
Listiny právník získal ze Státního archivu. Jde o dokumenty byra Ústředního výboru Komunistické strany Československa a předsednictva tehdejší vlády. Předložil je až nyní proto, že se podle něho změnila procesní situace. Nejvyšší soud totiž zrušil pravomocný rozsudek, který přiznával vlastnictví nemovitostí církvi.

Jednání ve sporu soud odročil na neurčito, protože kardinál Miloslav Vlk požádal o to, aby se mohl připojit k řízení jako vedlejší účastník. Se státem se soudí Metropolitní kapitula u sv. Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském.

Vlk se chce účastnit řízení proto, že podle kanonického práva má předsedat bohoslužbám. "Nemůže být proto odkázán na vůli třetí strany a chce konat bohoslužby v chrámu, který je ve vlastnictví církve," řekl Zderčík.

Spor o vlastnictví katedrály trvá 14 let. Stát prozatím katedrálu po dohodě s církví převzal. Vnitřní zařízení, jeho užívání a provoz v chrámu bude ale v pátek tématem dalšího jednání.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat