Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stát nekonal, tak veterán založil centrum pro vojáky

Afghánistán

  20:00
SVÉMYSLICE/ PRAHA - Do Afghánistánu vyrazil Jiří „Regi“ Schams jako ostřílený účastník několika válečných konfliktů. Dostal se do elitní jednotky určené ke speciálním akcím. Sedmnáctého března 2008 ale svou vojenskou kariéru nedobrovolně ukončil. Dnes tento hrdina zaštiťuje vznik centra pro novodobé veterány, jaké dosud v Česku nikdo nevytvořil.

Jiří Schams alias Regi, těžce raněný nadpraporčík, se stal inspirací pro vznik nového centra pro novodobé veterány foto: Lidové noviny

Z mise se Schams vrátil s vážným zraněním, které ho málem připravilo o život. Při běžné patrole v městečku Gerešk se kousek od něj odpálil sebevražedný atentátník. Schamsův český kolega na místě zahynul. On sám dva měsíce ležel v bezvědomí. Jeho tělo bylo plné střepin, doteď má dvě v hlavě.

Lékaři už jen tajně doufali, že se probere. Jiří Schams nakonec zvládl i tuto bitvu a dnes je mezi živými. I když na vozíku, bez krátkodobé paměti a s vadou řeči. Armáda jej vyřadila ze svých řad a coby novodobý válečný veterán bydlí s maminkou v paneláku v pražských Stodůlkách.

Zařízení pro veterány

Několik jeho kamarádů se proto rozhodlo, že kvůli Jiřímu a dalším vojákům s podobným osudem vytvoří nadační fond Regi Base I. Jeho úkol je jasný. Ve středočeských Svémyslicích staví moderní zařízení, které veteránům poskytne komplexní péči. Centrum pro válečné hrdiny, jaké český stát doteď nebyl schopen vybudovat. „Každý z nás by měl mít nejen občanskou, ale i lidskou odpovědnost pomáhat těmto lidem. Oni za nás nasazují život,“ vysvětluje Hynek Čech z nadace, proč se do projektu vůbec pustili.

Vzniká zařízení pro novodobé válečné veterány

Zařízení staví jen za privátní peníze, přispívají i zbrojařské firmy. Kromě celkové zdravotní a rehabilitační péče by léčebna Regi Base mohla bývalým vojákům pomoci s přechodem do civilního života. „Díky úzké spolupráci se specialisty ze zahraničí věříme, že uspokojíme co největší počet veteránů a integrujeme je do civilního života,“ doufá Čech.

A to je právě problém, který řeší tisíce vojáků. Prošli moderními válkami a nyní jako běžní občané hledají uplatnění. Mnohdy marně. Proto Sdružení válečných veteránů požádalo o pětimilionovou dotaci z evropských fondů. Peníze získalo a hodlá firmám platit za zaměstnávání vojáků.

Na svém projektu pracuje i ministerstvo obrany. To chce za třicet milionů pomoci s rekvalifikací 1500 lidí. Mezi veterány však tento plán příliš obdivu nesklidil. Vyčítají mu, že nepotřebují rady, jak se připravit na pracovní pohovor, ale spíš dostat šanci se uchytit. „Má to hodně nedostatků. Hlavní ale je, že se ti nahoře už rozhýbali,“ myslí si praporčík Jan V., který se nedávno vrátil z Kosova. Dodává, že nic podobného zatím armáda pro své lidi nedělala.