Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát odškodní újmy po očkování. Za smrt platit nebude. K vládě má doputovat nový návrh zákona

Očkování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Čtyřměsíčnímu Honzíkovi ochrnula půlka tváře poté, co byl u lékaře na povinném očkování. O den později si jeho matka všimla nepatrného nedovírání oka, po týdnu měl nehybnou půlku obličeje. Tragédii pak umocnilo ministerstvo zdravotnictví, když historicky první žádost rodičů o odškodnění odmítlo.

Až do roku 2014 nesl odpovědnost za nežádoucí účinky očkování lékař, i když při aplikaci vakcíny nepochybil. Změna občanského zákoníku to ale zrušila. Od té doby není za újmu odpovědný nikdo a nikdo ani žádné odškodnění nevysoudil. Po nápravě volal už tehdy Ústavní soud, stát s ní přichází ale až nyní. Do vlády má doputovat návrh zákona, podle kterého peníze poškozenému vyplatí ministerstvo zdravotnictví.

Materiál, který mají LN k dispozici, počítá s vyměřením odškodného podle metodiky Nejvyššího soudu stejně jako u jiných případů újmy na zdraví. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by takové odškodnění mohlo činit řádově miliony korun. „Považujeme za správné stejnou újmu na zdraví odškodnit stejně, ať je způsobena povinným očkováním, chybou lékaře, dopravní nehodou, nebo násilným přepadením,“ napsal LN.

Klíčovým bodem ale je, že stát nebude vždy požadovat prokázání souvislosti mezi podáním očkovací látky a zdravotním následkem. To se totiž prokazuje jen velmi těžko. Ministerstvo navrhuje, ať se to nevyžaduje u případů prudké alergické reakce, ztráty pohyblivosti paže, zánětlivého onemocnění kloubů anebo postižení mozku.

Nepočítá s odškodněním za úmrtí

Návrh však má podle expertů i význačné nedostatky. Stát nepočítá s odškodněním za úmrtí, pouze za poškození, což kritizuje i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. „Považujeme za nespravedlivé a morálně neakceptovatelné, že zákon blízké osoby záměrně opomíjí a nepočítá pro ně ani s odškodněním, ani s náhradou nákladů pohřbu,“ uvedla.

Případy, za které bude stát skutečně odškodňovat i bez nutnosti prokazovat souvislost, navíc definitivně určí až vyhláška, kterou vydá ministerstvo. Poslanci tak budou schvalovat něco, čehož výslednou podobu zcela neovlivní.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Seřizovač

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč