Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát plánuje věznici, kde si vězni zkusí život jako na svobodě

Česko

  11:00
PRAHA - Ve středočeských Jiřicích vznikne unikátní projekt proti recidivě, plánuje Vladimír Zimmel, náměstek ministra spravedlnosti v rozhovoru pro přílohu Právo a justice LN.

Vladimír Zimmel, náměstek ministra spravedlnosti pro trestní politiku. foto:  Michal Šula, MAFRA

LN: Připravujete projekt „otevřené věznice“ ve středočeských Jiřicích. Inspirovali jste se v Norsku. Proč?
Naším cílem rozhodně není odsouzeným zpříjemňovat pobyt ve výkonu trestu, ale hledat systémová řešení, která by pomohla snížit vysokou míru recidivy v Česku – v průměru z deseti propuštěných vězňů se po čase sedm z nich do vězení znovu vrátí pro další spáchanou trestnou činnost. Rozhodli jsme se hledat inspiraci v úspěšných zahraničních modelech.

Vypravili jsme se do norské věznice na ostrově Bastoy, která je odborníky považována za jednu z nejpozoruhodnějších věznic světa. Jedná se vlastně o vězeňskou vesnici bez cel, strážních věží, žiletkových plotů a dozorců. Vězni zde žijí, pracují a tráví volný čas způsobem, kterým je simulován život na svobodě. Dokonce i posádku trajektu spojující ostrov s pevninou tvoří vězni. Určitě není nemožné z ostrova uprchnout, ale odsouzení jsou natolik motivováni, že ani uprchnout nechtějí. Jde o přípravu na návrat k civilnímu životu, ale není to tak, že by vězni žili bez omezení svobody. Charakter trestu odnětí svobody je zachován. Jde tedy spíše o vnitřní, nikoliv o vnější otevřenost věznice. Do tohoto typu věznice jsou zařazování vězni šest až dvanáct měsíců před skončením trestu.

LN: Jak chcete takovou věznici vybudovat v Jiřicích, kde žádný ostrov není?
To samozřejmě napadlo i nás. (smích) Umístění věznice na ostrov ale není nutnou podmínkou, v cizině naopak převažuje umístění otevřených věznic ve vnitrozemí, velmi často na okraji vesnic či menších měst. Umístění na ostrově může být dokonce i nevýhodou, vzhledem k velkým finančním nákladům na trajektovou dopravu. Norové nám každopádně nabídli pomoc při přípravě projektu a jedná se dokonce i o možnosti spolufinancování.

LN: Jak silná inspirace Norskem bude? Tamní vězeňství je známé velmi liberálním přístupem k vězňům, i masový vrah Anders Breivik má luxusní podmínky a dokonce studoval dálkově vysokou školu.
Zahraniční vzory je třeba vždy přebírat velmi citlivě s ohledem na odlišnosti různých systémů. Ne vše, co jsme v Norsku viděli, bychom chtěli implementovat do českého vězeňství. Projekt otevřené věznice neznamená, že chceme vytvořit z českých věznic lázeňské hotely, kam se budou odsouzení těšit „na prázdniny“.

Chceme ale dát šanci skupině pečlivě vybraných a osvědčených vězňů, kteří dávají najevo zájem se napravit a vrátit se do společnosti. Naším cílem je vytvořit efektivní přechodovou fázi mezi životem ve věznici a životem po propuštění na svobodu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!