Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát plánuje výstavbu tisíců bytů pro nemajetné

Česko

Zájem investorů o sociální bydlení tu je, tvrdí lidé z ministerstva pro místní rozvoj.

PRAHA V Česku může do tří let vzniknout díky státním dotacím až osm tisíc sociálních nájemních bytů.

Dotační program na podporu jejich výstavby tak má pomoci řešit potíže sociálně slabších rodin a občanů, které mají problémy s placením tržního nájemného. V pátek to uvedl ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš.

Dotace státu investorům může činit až 500 tisíc korun na jeden takovýto byt.

Nájemní sociální byty mají být určené hlavně pro sociálně slabší domácnosti, pro lidi se sníženou soběstačností a pro seniory nad 75 let věku. Dosavadní zájem ze strany investorů podle Rakouše naznačuje, že se uvedený počet sociálních nájemních bytů podaří postavit.

„V kombinaci se sociálním příspěvkem na bydlení se jedná o efektivní nástroje, které se ukázaly jako dostačující řešení otázky bydlení pro sociálně slabé ve většině zemí Evropské unie a věřím, že stejně účinné budou tato řešení i u nás,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Pro domácnosti s nižšími příjmy, které mají „prokazatelné a opodstatněné“ potíže s úhradou nájemného, existuje také sociální podpora ve formě příspěvků na bydlení z ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud náklady spojené s bydlením překračují 30 procent a v Praze 35 procent příjmů domácnosti, stát jim tento zvýšený náklad pomůže uhradit.

Pomoc je však stanovena maximálně do výše takzvaných normativních nákladů na bydlení, které odpovídají přiměřené velikosti bytu. „Sociální síť státu tudíž nemůže dotovat nepřiměřeně velké bydlení,“ uvedlo v pátek MMR ve své tiskové zprávě.

Sdružení nájemníků ČR ve čtvrtek s odvoláním na oficiální statistiky a zkušenosti ze svých poraden uvedlo, že potíže s placením nájemného má v současnosti až 171 tisíc českých domácností.

Podle ministerstva to jsou ale „pouhé odhady“, které se nezakládají na exaktních výpočtech. „Podobné zveřejňování nepřesných odhadů může poté vést v konečném důsledku k neopodstatněným reakcím obyvatel,“ obávají se proto zástupci ministerstva pro místní rozvoj. Dotace na sociální bydlení odsouhlasila vláda letos v srpnu. Finanční prostředky na jejich krytí se použijí ze Státního fondu rozvoje bydlení.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...