1. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát platí 165 tisíc měsíčně za prázdný zámek na Veleslavíně. Nikdo o něj nemá zájem

Zámek Veleslavín čeká už třetí dražba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Veleslavín čeká už třetí dražba. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Zámek na pražském Veleslavíně ve správě státu od loňského prosince hledá nájemce. Na údržbu, která stojí 165 tisíc korun měsíčně, tak musí putovat prostředky z státní pokladny.

O pronájem zámku na pražském Veleslavíně nikdo neprojevil zájem, přestože nabízená měsíční gáže klesla z původních 750 tisíc korun už na 247 tisíc. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) - a tím i státní pokladna - kvůli tomu přichází o peníze. Areál o celkové výměře 27 735 metrů čtverečních si totiž žádá nákladnou údržbu a ostrahu.

Smlouva poslednímu nájemci, společnosti Canadian Medical Care (CMC), která provozovala v areálu zdravotnické zařízení, vypršela v prosinci loňského roku. Od té doby znamená pro veřejné finance jeho spravování výdaj. „ÚZSVM uhradil od prosince 2018 do března 2019 za správu zámečku ve Veleslavíně cca 660 tisíc korun, z velké většiny na ostrahu,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka. Celý areál tedy jen za měsíc spolyká 165 tisíc na víceméně provozních nákladech.

Cena zámku by v aukci měla začínat na 382 milionech korun.

Cena zámku by v aukci měla začínat na 382 milionech korun.

K polovině celkových výdajů se blíží položka ostrahy, na tu státní správa doposud vyčlenila 287 tisíc, od března se tato částka každý měsíc o skoro dvaasedmdesát tisíc korun zvyšuje. Vytápění zámku dále zatím veřejné finance vyšlo na 183 tisíc, elektřina na 86 tisíc, voda na 24 tisíc, plyn na 20 tisíc, údržba kotlů na 18 tisíc a potřebný úklid na 38 tisíc.

Květen jako milionová meta

Na konci dubna by tedy celkový účet za správu Veleslavínského zámečku měl přesáhnout 830 tisíc a po pravidelných výdajích za květen by tak atakovala metu milionu korun. Právě těmto sumám spojeným s údržbou rozlehlého areálu se úřednici chtěli původně vyhnout.

„Hrozící výdaje státu byly jedním z hlavních důvodů, proč ÚZSVM připravil v roce 2018 dražbu. Souhlas s dražbou byl však Ministerstvem kultury odvolán. V současné době tedy nezbývá než vypisovat výběrové řízení na nájem, nabídku však dosud nikdo nepodal,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Ležatka.

Kromě ministerstva kultury, podle kterého zatím o areálu stále probíhají jednání, vyslovil zájem o jeho využití také pražský magistrát. I ten má ale prý momentálně svázané ruce resortem kultury. „Zájem pražského magistrátu na získání tohoto objektu stále trvá. V tuto chvíli stále čekáme na rozhodnutí Ministerstva kultury ČR, jaký bude další postup pro poskytnutí tohoto areálu ostatním zájemcům,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Proč zámek nikdo nechce? Může jít o cenu i využití

Důvody, proč se zatím i přes stále klesající cenu zámečku nikdo neujal, mohou být dva. Jako první se nabízí samotná nabízená výše nájmu, která byla zpočátku nastavena hodně vysoko. CMC přitom za využívání areálu platilo 210 tisíc měsíčně, což je stále o 37 tisíc méně, než je nabídka v současném výběrovém řízení. Potenciální investoři tak tuší, že cena může jít ještě dolů.

Druhým důvodem mohou být podmínky využívání zámku. Poslední kolaudace totiž pro většinu zastavěné plochy určila jako způsob využití pouze „zdravotnické účely“. Tím se ale možný okruh zájemců rapidně snižuje, podle Ležatky navíc úřad novou kolaudaci, která by umožnila způsob využití změnit, nechystá.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!