Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Stát rozjede „Digitální Česko“

Česko

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje desetiletou strategii podpory rychlého internetu

PRAHA Zrychlit a zjednodušit přístup k vysokorychlostnímu internetu a využít takzvanou „digitální dividendu“, tedy frekvence uvolněné vypnutím analogové televize pro superrychlý mobilní internet.

To jsou některé z plánovaných cílů národní strategie pro elektronické komunikace, takzvaného Digitálního Česka.

Připravuje ji ministerstvo průmyslu a obchodu, na které přešly pravomoci týkající se rozvoje rychlého internetu začátkem letošního roku.

Cílem ministerstva je v krátkodobém horizontu hlavně do českého práva zahrnout unijní telekomunikační balíček. Ten například umožňuje rozdělení dominantních operátorů na část starající se o infrastrukturu a část poskytující služby, případně přenesení čísla mezi operátory během jediného dne.

Ve střednědobém horizontu deseti let chce ministerstvo podpořit pokrytí Česka rychlým připojením k internetu. „Bavíme se o parametrech podle studie OECD, která tvrdí, že v tomto období bude potřeba rychlost k uživateli 50 megabitů za vteřinu a od uživatele 8 megabitů za vteřinu,“ řekl LN ředitel sekce elektronických komunikací a poštovních služeb na MPO Jan Duben. Strategie má být hotová do listopadu Podpora rychlého internetu - broadbandu - přitom v Česku příliš velkou tradici nemá. Stát se například do rozvoje broadbandu zavázal dát procento z výnosů privatizace někdejšího Českého Telecomu, tedy asi 800 milionů korun. Nakonec ale přidělil jen 147 milionů, mnohdy navíc na pochybné projekty.

Loni pak EU na rozvoj rychlého internetu na venkově vyčlenila z rozpočtu společné zemědělské politiky miliardu eur, z toho pro Česko skoro 880 milionů korun. V souladu s takzvaným „principem flexibility“ bylo ale Česko jednou ze šesti zemí, která na internet nedala z těchto peněz ani korunu. Dotaci doslova utopilo v mléce - tedy v podpoře farmářům.

Podle Jana Dubna je hlavním cílem „předložit nástroje, které lidem umožní dostat rychlý internet až do jejich obce.“ Týká se to například zjednodušení stavebního řízení či snížení cen některých licencí. „Jde třeba o mapový portál, kde budou informace o tom, kdo, kde a kdy kope výkop pro kabely či pokládá chráničky na optická vlákna. Firmy tak mohou sdílet náklady a tak ušetřit,“ řekl LN Duben.

Strategii ministerstvo představí dnes. „Do března 2010 pak bude probíhat veřejná konzultace a od března do července sběr dat. Schválení finální verze vládou předpokládáme v listopadu,“ uvedl Duben. Strategii podle něj ministerstvo připravuje tak, aby ji mohla přijmout libovolná vláda vzešlá z jarních voleb.

Už od začátku ale půjde ministerstvo do veřejné konzultace například s tím, že frekvence uvolněné po analogovém televizním vysílání chce celé věnovat mobilním operátorům pro vysokorychlostní internet čtvrté generace.

Naopak ministerstvo neplánuje rychlý internet prohlásit za univerzální službu - tedy že by z rozhodnutí státu museli komerční operátoři poskytovat připojení všude a za jednotnou cenu, a to i kdyby se jim to nevyplatilo. To funguje už například ve Francii, kde stát pak kompenzuje ztráty, které při poskytování univerzální služby vznikají. O tom, zda broadband bude univerzální službou v celé EU, se nyní diskutuje na úrovni Evropské komise.

Podle odborníků je už samotná existence strategie rozvoje rychlého internetu dobrou zprávou.

„Určitě by měla kromě technických věcí, jako je dostupnost broadbandu, řešit například i záležitosti autorských práv na internetu a případného odpojování uživatelů, ale hlavně také informační gramotnost lidí,“ řekl nezávislý analytik Jiří Peterka.

***

Digitální Česko

Stát chce podpořit nástup rychlého internetu

Starou „Národní politiku pro vysokorychlostní přístup k internetu“ schválila vláda v roce 2005. Do roku 2010 počítala tato politika s tím, že více než polovina obyvatel v České republice bude vysokorychlostně připojena k internetu. To se podle hodnocení ministerstva vnitra, které za politiku bylo zodpovědné, podařilo, mnozí internetoví odborníci jsou ale v tomto směru spíše skeptičtí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje nyní novou strategii na příštích deset let, nazvanou „Digitální Česko“. V ní chce řešit regulaci telekomunikačních služeb a využití takzvané digitální dividendy - tedy frekvencích uvolněných po analogovém televizním vysílání poté, co se v celém Česku přejde na takzvaný digitál. Frekvence chce ministerstvo průmyslu a obchodu celé rozdělit telekomunikačním operátorům na vysokorychlostní mobilní internet.

Ministerstvo plánuje také zmapovat počet „bílých míst“ v Česku, tedy obcí, kde není možnost vysokorychlostního připojení k internetu.

Nová česká vláda, která vzejde z jarních parlamentních voleb, by měla podle představ zástupců MPO schválit akci nazvanou „Digitální Česko“ na podzim tohoto roku.

Autor: