Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát se v tichosti zbavuje tkáňové banky, prý na ni nemá peníze

Česko

  17:53
BRNO - Ministerstvo zdravotnictví se v tichosti zbavuje prestižní části Fakultní nemocnice Brno – tkáňové banky. Je největším a nejdůležitějším pracovištěm svého druhu v republice. Zajišťuje na osmdesát procent transplantátů v tuzemsku.
Transplantace (ilustrační foto)

Transplantace (ilustrační foto) foto: ČTK

Podle oficiální verze ministerstvo zdravotnictví nemá na nutné investice na změnu jejího vybavení. "Tkáňová banka je v současnosti ještě částí nemocnice, ale strategické a realizační týmy již připravují její přesun," potvrdil LN ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Nová akciová společnost Národní Tkáňové Centrum by zřejmě měla sídlit v blízkosti bohunického areálu nemocnice v pronajatých soukromých laboratořích.

Rozhodnutí Topolánkovy vlády
O změně ve vší tichosti rozhodla vláda Mirka Topolánka čtyři dny

Firma věnující se biotechnologickému výzkumu

Firma PrimeCell se představuje jako firma věnující se biotechnologickému výzkumu, je na ni napojena přibližně polovina firem v tuzemsku v oboru působících. Podle výpočtů společnosti Čekia patří většinový podíl ve firmě společnosti Prime Rate, jejíž stoprocentní
majitel má sídlo na Kypru. V jejím představenstvu zasedá například někdejší náměstek ministra zdravotnictví Jana Stráského Josef Heller.

Ten nechtěl další informace specifikovat s tím, že se k problému vyjádří až během tohoto týdne. "Přihlásil jsem se do konkurzu," uvedl.

před svým koncem. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová tehdy "nepřímou privatizaci" části nemocnice zdůvodnila tím, že stát nemá na investice, které si vyžádala změna předpisů.

Spolu s brněnskou tkáňovou bankou potkal příbuzný osud i podobné pracoviště v Ostravě. V důvodové zprávě, kterou na žádost LN poskytl úřad vlády, se tvrdí, že převodem obou zařízení stát ušetří do roku 2013 celkem 1,3 miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví se k dotazům LN ani po urgenci nevyjádřilo.

"Rekonstrukce stávajících prostor tak, aby zákonu odpovídaly, by ani nebyla možná a výstavba na zelené louce by znamenala investici v řádech desítek milionů korun," zdůvodnil přesun Kraus. Kdyby tkáňová banka zůstala u nich, museli by ji podle něj na konci roku zavřít.

Podle ředitele bude tkáňové centrum dodávat českým pacientům transplantáty v kvalitě a ceně, na jaké byli zvyklí. Transplantáty se používají například při léčbě kolenních kloubů. Lékaři odeberou z chrupavky v koleně buňky, z nichž vypěstují nové, které pak pacientovi transplantují.

Pro stát je prý transakce výhodná
Ani vládní materiál však neuvádí, jak zástupci ministerstva zdravotnictví vybrali firmu PrimeCell jako strategického partnera a jak ta získá prostředky, které jsou na vybudování center třeba. "To si opravdu nevzpomínám a nemám v tuto chvíli u sebe potřebné materiály," sdělila odpoledne bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Stále tvrdí, že transakce je pro stát velmi výhodná. "Soukromá firma je přece jenom efektivnější, má jiné kontakty a podobně," doplnila.

Podle vládních materiálů, které mají LN k dispozici, si stát koupil v nově vytvořené akciové společnosti Národní Tkáňové Centrum celkem 24 procent akcií v hodnotě 3,3 milionu korun, u vznikající ostravské firmy 20 procent za 2,4 milionu. Na jejich základě může do šestičlenného představenstva i dozorčí rady nominovat po dvou členech.

Další podrobnosti o nenápadném přesunu čtěte ve středečním vydání deníku

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!