11. listopadu 2009 22:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát se zalekl žaloby, proto uzavřel s firmou Wolfa dohodu

Nezařazený poslanec (bývalý sociální demokrat) Petr Wolf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezařazený poslanec (bývalý sociální demokrat) Petr Wolf. | foto: Lidové noviny

PRAHA Z dohody mezi ministerstvem životního prostředí a firmou UT 2002 poslance Petra Wolfa, který je podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů hospodaření a porušování autorského práva, podle České televize (ČT) vyplývá, že stát se zalekl soudní žaloby, již na něj podala Wolfova firma kvůli vypovězení dotace od ministerstva.

Právníci proto ministerstvu doporučili, aby se raději dohodlo na narovnání, uvedla ČT. O smlouvu se zajímá žalobce a využít ji chce i Wolfova advokátka Klára Veselá Samková.

Součástí smlouvy je také závazek, že stát o uzavření smíru informuje finanční úřad, který stále řeší, kolik peněz má poslancova firma vrátit do státního rozpočtu, informovala dále ČT.

Wolfova firma získala státní dotace na projekty zkoumání vztahu životního prostředí a ekonomického rozvoje a využívání odpadu. Výsledná studie má ale podle policie mnohem nižší hodnotu. Wolf ale tvrdí, že studie o odpadu skončila patentem. V případě druhé studie podepsala firma s ministerstvem životního prostředí dohodu o narovnání. Wolf považuje svou kauzu za politickou. Poslanecká sněmovna ho minulý týden vydala k trestnímu stíhání.

ČT poukázala na to, že úředníci ministerstva vyjednali smlouvu o narovnání letos v lednu, kdy policie už čtyři měsíce vyšetřovala Wolfa kvůli podezření, že jeho firma UT 2002 dotaci od ministerstva zneužila. Dohoda zahlazuje vzájemné nároky. "Smlouva neřeší jakékoliv finanční záležitosti mezi státem a mezi firmou UT 2002. To znamená, že se neobáváme, máme na to právní posudek, který přímo předcházel této smlouvě o narovnání," řekla ČT mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Veselá Samková ČT sdělila, že nikdo nikomu nic nedluží a obě strany uznávají, že takto dochází ke spravedlivému a řádnému narovnání.

Podle ČT ministerstvo tají smlouvu i právní posudek. Podle ministerstva je prý tajné i to, kdo z jeho úředníků se na její přípravě podílel. Exministr životního prostředí Martin Bursík uvedl, že o věci ví minimum. "Případ řešil zmocněný ředitel odboru kontroly, odbor legislativní a právní a náměstkyně ministra," sdělil ČT.

Podle ČT chce Veselá Samková využít při obhajobě Wolfa nejen dohodu, ale i fakt, že řízení u finančního úřadu samo o sobě nestačí k tomu, aby byl poslanec trestně stíhán. "Pochopitelně očekávám, že policie minimálně vysvětlí, proč do svých úvah nezahrnula tyto skutečnosti, které jsou pro posouzení velmi významné," prohlásila. Vysvětlovat budou muset podle ČT i lidé na ministerstvu životního prostředí, kteří jsou za podpis dohody zodpovědní.

Wolf vystoupil loni v červnu z ČSSD. Potom obvinil jejího předsedu Jiřího Paroubka, že se ho snažil při volbě prezidenta republiky počátkem loňského roku vydírat. Paroubek prý Wolfovi řekl, že když nepodpoří kandidáta Jana Švejnara, zveřejní informace o údajných nesrovnalostech při čerpání dotace v jeho firmě. Paroubek pokus o vydírání popřel.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
KRESLIČ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč