Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát selhal, ale aspoň to teď víme

Česko

Dovoz levné pracovní síly se vymkl kontrole státu. Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, naznačuje, kde vidí viníky on.

* LN Zahraniční dělníci jsou v českých továrnách zotročováni, agentury jim kradou výplaty. Spousta z nich nyní ztratila práci, ale vrátit se nemohou, neboť sem přijeli s dluhem a ten se zvyšuje. Kde se stala chyba?

Intenzivně se zabýváme příčinami toho stavu a musím říct, že naši lidé, kteří mezi cizince přijíždějí a monitorují situaci v jednotlivých místech, se pak poměrně složitě léčí z depresí. Problém je, že někdy někde se dovolilo, že legálně mohlo vzniknout tohle svinstvo, a nikdo nenašel odvahu do toho sáhnout.

* LN Protože na tom každý vydělával?

Dokud jsme byli v ekonomickém růstu, tak všichni aktéři v tom agenturním zaměstnávání z toho něco měli a všem to vyhovovalo. Samozřejmě tam existoval základní nepoměr mezi těmi, co zneužívali, a těmi, co byli zneužíváni. Ve chvíli, kdy přišla krize, to všechno vyhřezlo na povrch.

* LN Mluví se o tom ale už minimálně dva roky...

My jsme 1. ledna vpluli do odpovědnosti za trvalé pobyty, které předtím měla na starosti cizinecká policie. Dokud se na to díváte tady z kopečku, tak si čtete statistiky a občas něco slyšíte a v podstatě to nevidíte. Ve chvíli, kdy do toho vplujete, se vám otevřou nové obzory. A to na několika místech. A ten úplně nejhorší nový obzor, který my tady dneska vidíme, je ta šedočerná hmota, která obkroužila všechny státní úřady. A která jako by tvořila takovou atmosféru toho pobytu cizinců v Čechách...

* LN ... plaťte, plaťte?

V zásadě ano. Tak jsme tady přemýšleli o tom, kde jsou ty nevládní organizace, kterým se platilo právní poradenství a asistence a já nevím, co všechno. Načež jsme zjistili...

* LN ... že jsou převážně v Praze?

To je jedna věc. Druhá věc je, že služby té šedočerné zóny prostě ty nevládky nikdy nemůžou poskytnout. Rozdíl je v tom, že nevládky to poskytují bezplatně a ta šedočerná zóna za úplatu. Když o něco požádáte šedočernou zónu, tak vám přinese pravděpodobně výsledek. Ty nevládky jen radí.

* LN Ta šedočerná zóna začíná už na našich ambasádách. Víza prostě vyřizují pouze zprostředkovatelé, kterým lidé zaplatí až 14 tisíc dolarů, jinak to nejde...

Ta zóna má několik míst. Například když lidi žádají o trvalý pobyt, podmínkou je zkouška z češtiny. A tak máme zóny okolo jazykových škol. Trvalo to tři měsíce, než jsme to potlačili. Jak dlouho to trvalo kolem agentur, nevím. Podobné je to na zastupitelských úřadech. Já ale nepřipouštím korupci na ambasádě mezi žadatelem a úředníkem.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany I

* LN Samozřejmě, všechno to jde přes prostředníky...

A to je bohužel legální.

* LN Když přijde zprostředkovatel a za 30 lidí vyřizuje papíry, to je možné?

Zatím ano. Na naše pracoviště na Bohdalec přišel, říkejme mu Viktor, a hodil tam 24 pasů. „Prodlužte.“ A proč, ptáme se. Protože se to tak dělá. Neprodloužili jsme. Za tři dny ti lidi přišli všichni osobně. Teď už vědí, že u nás ne. Jde prostě o to, jakým způsobem půjdete po tom, aby minimálně jednou byl ten člověk při té proceduře osobně na úřadě. Což ve finále byli.

* LN Po zaplacení 14 tisíc dolarů? To jistě uklidní. Pak ti lidé přijedou sem a jsou totálně závislí na agenturách a platí dál - za prodloužení povolení, živnostenské listy, za všechno. Jak je tohle možné?

Od roku 2004 je tu zákon o agenturách. Celý ten problém šedočerné zóny je v tom, že se pohybují v mezích zákona. Agentury za ohromné peníze dovezly lidi a zaměstnávaly je měsíc, další měsíc je udaly na cizineckou policii. Ti lidé ztratili účel pobytu a končili tu buď v kanálech nebo někteří přešli ke konkurenci nebo skončili v mafiánských strukturách. Chcete-li vytvořit oddaného dělníka, vyprodukujete si ho takhle.

* LN Váš odbor rozjel na Ukrajině projekt, který měl lidi vyvázat z toho mafiánského klientského systému, ale skončil. Proč?

Po určité době jsme zjistili, že v tom projektu přijeli lidi, o které se tady už „postaraly“ agentury. Snížili jsme nevýhodu, kterou nevládní organizace oproti šedočerné zóně mají, a charita měla přednostní vstup na ambasádu s možností zajištění podání žádosti o vízum. Ale bylo to málo a selhalo to.

* LN Na začátku roku se spustil program dobrovolných návratů, ale lidi měli problém se do něj bez té zóny, jak vy říkáte, dostat. Zařizovali jim to mafiánští tlumočníci. Navíc byl zájem malý, neboť například Vietnamci domů kvůli velkým dluhům nechtějí. Proč jste nezaměstnali vlastní tlumočníky?

Poslali jsme peníze na tlumočení nevládním organizacím, chtěli jsme, aby pronikly do komunit. A výsledek? Vy se mě zeptáte, proč to ministerstvo neudělalo? Mluvím o hloubce a vlivu šedočerné zóny, je obtížné do toho proniknout. Návraty jsme spustili v době, kdy se tu pohybovalo několik tisíc lidí, kteří byli na hraně nelegality z důvodu ztráty zaměstnání. Ti ale v sobě našli neuvěřitelnou schopnost najít jiné zaměstnání, ten zájem je v tuhle chvíli nízký.

* LN Zřejmě jsou závislí na agenturách a zadlužení i tady, pracují načerno za pár korun a ta chobotnice je jen tak nepustí.

To je to nebezpečí, se kterým tu pracujeme. Proto jsme neměli příliš velké pochopení pro odmítání programu ze strany vietnamského velvyslance. Ten člověk musel vědět, že se závislost těch lidí jen prohloubí, a to je nesmírně nebezpečné pro budoucnost. Je tu ale jedna podstatná věc. Jsou to občani jiného státu a ta odpovědnost jejich státu nikdy nezanikne. Postavte to tak, kdyby jim chtěla jejich vláda pomoct, jde o blbých 100 milionů dolarů.

* LN Proč vzniká něco jako integrační centra až teď?

Integraci cizinců dělalo ministerstvo práce, my to přebrali až v lednu. Kdybychom nedostali i trvalé pobyty, tak o těch věcech, které se dějí, ani nevíme. Nikdo neměl představu o rozsahu a hloubce toho problému. A to nemáme ani dneska.

* LN Pokud přijde další vlna propouštění nebo někdo začne z hladu krást, hrozí xenofobní nálady. Už se objevují v Plzni nebo například v Havlíčkově Brodě, kde náckové brojí proti Mongolům...

Asi se pohybujeme v období, kdy se to láme. Deficit politiky integrace vidím v tom, že musíme navést oficiální místa, aby začala s cizinci pracovat. Bavíme se o školách, školkách, sportovních klubech. Musejí to dělat města, podstatný je rozvoj občanské společnosti. Mapovali jsme terén a na některých místech nejsou žádné nevládní organizace.

* LN Vy se společenských konfliktů nebojíte?

Ještě ne. Ale je tady potřeba udělat všechno možné pro to, abychom to odklonili. Potřebujeme vytvořit strategii boje s extremismem ve vztahu k občanům třetích zemí, chceme do toho vtáhnout i některé starosty. Je důležité, aby se před těmi náckovskými útoky nechránili oni sami, ale chránilo je okolí. Možná jsem iluzionista, ale v tuhle chvíli není jiná cesta.

* LN Možná by pro začátek pomohlo, kdyby nebyli vykořisťováni a neokrádali je mafiáni ve spolupráci s úřady... Jak mohlo vůbec k něčemu takovému dojít?

A vy myslíte, že to někoho zajímalo? Tady bylo podstatné rozjet ty velké investiční projekty. Řeklo se A, neřeklo se B. Ta krize přinesla řadu neštěstí. Ale i jednu výbornou věc - odkryla tyhle věci. Už jen to, že se o tom začalo mluvit, znamenalo v té černé sféře změnu strategie. Budou ubývat lidi, kteří budou ochotni i ze strany státní správy na téhle hře spolupracovat. Musí se to změnit. Tyhle věci se nesmí opakovat. Recese dává šanci potlačit ten šedý a černý sektor.

O autorovi| MILAN VIDLÁK, autor je redaktor magazínu Pátek Lidových novin

Autor: