Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát spálí léky za 400 milionů, ze dvou milionů antivirotik se nespotřebovalo ani 500

Česko

  5:00
PRAHA - Španělská chřipka zabila mezi lety 1918 a 1920 až 100 milionů lidí, tedy desetkrát víc než celá světová válka. Takže když se v roce 2003 objevila ptačí chřipka, obavy byly obrovské. Zvláště když Světová zdravotnická organizace varovala, že případná globální pandemie by vedla až ke 150 milionům úmrtí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví proto stejně jako ostatní evropské státy pořídilo strategickou zásobu antivirotik Tamiflu a Relenza. O nákupu rozhodla vláda v letech 2005, 2006 a pak ještě v roce 2009, kdy přibyla hrozba pandemie chřipky prasečí. Celkem se dovezlo 1,29 milionu balení Tamiflu za 630 milionů korun a navíc ještě 600 tisíc balení Relenzy.

Hrozba se nepotvrdila

Jenže hrozba se nepotvrdila a ­zásoby stále leží ve skladu státních hmotných rezerv v Olomouci. „V průběhu pandemie chřipky bylo uvolněno v roce 2009 celkem 193 000 balení Tamiflu a­850 balení Relenzy, která byla distribuována lůžkovým zdravotnickým zařízením, praktickým a­dětským lékařům. Podle zpětných informací od zdravotnických zařízení bylo spotřebováno 441 balení Tamiflu a tři balení Relenzy,“ sdělila LN mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Stát proto nyní navrhuje část zásob zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Jde o 820 tisíc balení Tamiflu v­hodnotě 400 milionů korun a­s­expirací v roce 2011. Analýza strategických zásob Tamiflu a Relenzy totiž ukázala, že Tamiflu už ztratilo účinnost a nebylo by možné ho použít při případné epidemii chřipky.

Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv už proto není možný žádný jiný postup kromě likvidace těchto balení, a to v souladu se zákonem o nakládání s odpady.

„Likvidační komisi ministerstva zdravotnictví bude předložen návrh k rozhodnutí, že majetek je pro ministerstvo z výše uvedeného důvodu trvale nepotřebný,“ dodala mluvčí.

Mohlo by vás zajímat