130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Stát spálí léky za 400 milionů, ze dvou milionů antivirotik se nespotřebovalo ani 500

Česko
  •   5:00
PRAHA - Španělská chřipka zabila mezi lety 1918 a 1920 až 100 milionů lidí, tedy desetkrát víc než celá světová válka. Takže když se v roce 2003 objevila ptačí chřipka, obavy byly obrovské. Zvláště když Světová zdravotnická organizace varovala, že případná globální pandemie by vedla až ke 150 milionům úmrtí.

Ministerstvo zdravotnictví proto stejně jako ostatní evropské státy pořídilo strategickou zásobu antivirotik Tamiflu a Relenza. O nákupu rozhodla vláda v letech 2005, 2006 a pak ještě v roce 2009, kdy přibyla hrozba pandemie chřipky prasečí. Celkem se dovezlo 1,29 milionu balení Tamiflu za 630 milionů korun a navíc ještě 600 tisíc balení Relenzy.

Hrozba se nepotvrdila

Jenže hrozba se nepotvrdila a ­zásoby stále leží ve skladu státních hmotných rezerv v Olomouci. „V průběhu pandemie chřipky bylo uvolněno v roce 2009 celkem 193 000 balení Tamiflu a­850 balení Relenzy, která byla distribuována lůžkovým zdravotnickým zařízením, praktickým a­dětským lékařům. Podle zpětných informací od zdravotnických zařízení bylo spotřebováno 441 balení Tamiflu a tři balení Relenzy,“ sdělila LN mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Stát proto nyní navrhuje část zásob zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Jde o 820 tisíc balení Tamiflu v­hodnotě 400 milionů korun a­s­expirací v roce 2011. Analýza strategických zásob Tamiflu a Relenzy totiž ukázala, že Tamiflu už ztratilo účinnost a nebylo by možné ho použít při případné epidemii chřipky.

Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv už proto není možný žádný jiný postup kromě likvidace těchto balení, a to v souladu se zákonem o nakládání s odpady.

„Likvidační komisi ministerstva zdravotnictví bude předložen návrh k rozhodnutí, že majetek je pro ministerstvo z výše uvedeného důvodu trvale nepotřebný,“ dodala mluvčí.

Autor: Pavel Bartošek
  • Vybrali jsme pro Vás