Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát stupňuje tlak na radikály

Česko

Zátah na extremisty – Detektivové hledali členské databáze, tvrdí neonacisté

Chtěli se dostat k databázím našich členů, komentoval předseda Dělnické strany Tomáš Vandas včerejší policejní razii proti ultrapravicovým radikálům.

Zatýkání, domovní prohlídky a výslechy probíhaly celý den.

PRAHA Policie včera nad ránem uskutečnila dosud největší razii proti tuzemským ultrapravicovým sympatizantům. V policejních celách skončilo 28 lidí, mezi nimi i představitelé Dělnické strany. Podle prvních informací měl být důvod rozsáhlého zatýkání, které proběhlo v Praze, Českých Budějovicích, Brně a dalších místech, podobný jako při obdobné akci letos v červnu. Pořádání koncertů neonacistických skupin a vystupování na nich. S tím však nesouhlasí předseda Dělnické strany Tomáš Vandas, který tvrdí, že pravým cílem akce bylo zabavení databází členů strany a její odnože – Dělnické mládeže.

Podle Vandase je ostatní zatýkání jen maskovacím manévrem policie. Ta odmítá zátah jakkoli komentovat. „Hovořil jsem s matkou zatčeného místopředsedy Dělnické mládeže Matyáše Sombatiho. Podle ní se zajímali jenom o počítač, ve kterém měl databázi členů této organizace. O žádné hudbě nebo koncertech vůbec nehovořili. Domovní prohlídku oficiálně zdůvodnili nějakými diskusemi na webu,“ uvedl Vandas a doplnil, že stát se tímto způsobem připravuje na soudní pokus o zrušení DS, který má proběhnout v následujících týdnech.

Dalším ze zatčených je i předseda pražské organizace DS Patrik Vondrák, jenž je spojován se zakázaným extremistickým hnutím Národní odpor. Je velmi pravděpodobné, že i on měl u sebe databáze členů – tentokrát Dělnické strany.

Policejní razie se podle advokáta jedné ze zatčených dívek Kolji Kubíčka týkala hned několika různých vyšetřování. „Důvody zatčení mojí klientky a dalších šesti mužů mají být podle policejních sdělení stejné, jako tomu bylo při razii v červnu, tedy pořádání koncertů,“ sdělil LN v podvečer Kubíček s tím, že jeho klientka nebyla doposud ani vyslechnuta.

Tuto verzi podporuje i fakt, že mezi zatčenými je skutečně například bubeník neonacistické skupiny Vlajka Josef Šedina nebo kytarista Devils Guard Petr Bočík.

Podle Kubíčka se zatýkání mělo týkat osmadvaceti lidí. „Důvody policejních zákroků jsou údajně rozdílné. Měly by se například týkat i demonstrací v Janově a dalších věcí. Policie ovšem i nám dává velmi protichůdné informace,“ doplnil Kubíček.

***

V policejních celách skončilo 28 lidí, mezi nimi i představitelé Dělnické strany

„Policisté se zajímali jenom o počítač, ve kterém měl databázi členů organizace.“

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...