Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát stupňuje tlak proti radikálům. Policie zadržela téměř třicet lidí

Česko

  8:02aktualizováno  15:29
PRAHA - Policie při ranním zátahu proti údajným pravicovým radikálům zadržela sedm lidí. Uvedl to advokát Kolja Kubíček, který část extremistů zastupuje. Celkem ale podle něj může být zadržených více, možná až 28. Policie se k informaci odmítla vyjádřit. Akce údajně souvisí s koncerty, které radikálové pořádali. Extremisté chtějí proti razii v podvečer protestovat před úřadem vlády.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odvádějí muže z panelového domu na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích. foto: ČTK

Mezi zadrženými je i předseda pražské organizace Dělnické strany (DS) Patrik Vondrák. Řekl to člen DS Jiří Bárta, podle něhož byl na Vondráka vydán příkaz k zadržení. Sám Bárta, u něhož policie také provedla domovní prohlídku, byl na policejní služebně jen podepsat protokol. Na otázku, proč policie u něj prohlídku provedla, odpověděl, že neví.

Předseda DS Tomáše Vandase řekl, že policisté zadrželi i místopředsedu Dělnické mládeže a zástupce šéfredaktora Dělnických listů Matyáše Sombatiho a vzali mu počítač s databází členů Dělnické mládeže a další osobní věci. Policie 21. října na různých místech Česka zasáhla proti přívržencům krajní pravice, v nejméně sedmi bytech od rána prováděla domovní prohlídky

Kubíček s odvoláním na oficiální policejní informace uvedl, že detektivové šest mužů a jednu ženu zadrželi ze stejných důvodů jako při červnové razii. "To je oficiální informace policie, kterou jsem obdržel," uvedl. Po červnové akci policisté deset údajných radikálů obvinili z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

ÚOOZ od časných ranních hodin provedla domovní prohlídky na několika místech Česka. Podle Kubíčka dělá nyní policie prohlídky i u druhé skupiny podezřelých, kolik jich ve skupině je, přesně neví. Odhaduje, že asi sedm či deset. "Podle posledních informací je těch lidí celkem 28. Přesně to ale nevím," doplnil.

Ze sdělení ÚOOZ, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že detektivové zasahovali mimo jiné v Praze-Strašnicích a na Vinohradech, v Hodoníně nebo v Českých Budějovicích. "Mohu potvrdit, že probíhá několik realizací, na kterých detektivové dlouhodobě spolupracovali," řekl dnes ráno ČTK mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Podrobnosti údajně policie zveřejní nejdříve začátkem příštího týdne.Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odvádějí muže z panelového domu na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích.

Příkaz k domovním prohlídkám dalo obvodní státní zastupitelství Brno - venkov, stejně jako v obdobném případě zatýkání pravicových extremistů letos v červnu, uvedl Kubíček. Podle něj detektivové na poslední chvíli hledají důkazy o propojení krajní pravice s Dělnickou stranou. O jejím zrušení má totiž brzy jednat soud. V červnu detektivové ÚOOZ zatkli a obvinili deset lidí. "Je tedy pravděpodobné, že začala nová vlna zatýkání údajných příznivců pravice," řekl advokát, který už zastupoval několik lidí zadržených při první razii.

Vandas považuje dnešní policejní akci ale jen za zoufalou snahu vlády najít důkazy o protiprávním jednání členů či sympatizantů DS.

V Českých Budějovicích vtrhla ráno asi desítka policistů do bytu na sídlišti Vltava a zadržela jednoho muže. Policisté si odnesli i několik pytlů s neznámým obsahem.  Radikálové na webu iniciativy Odporuj vyzvali své příznivce k protestu proti policejnímu zásahu a svolali na dnešní večer demonstrace před úřad vlády.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat