Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát uzavřel další smlouvy na nákup respirátorů nebo ventilů pro kyslíkové lahve pro nemocnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela další smlouvy na dodávky materiálu v boji proti pandemii koronaviru. Poprvé poptávala ventily pro kyslíkové láhve pro nemocnice, podepsala také smlouvu na dodávku dalšího zhruba milionu respirátorů třídy FFP2, řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Nákupem ventilů chce stát předejít problémům v situaci, kdyby došly tlakové lahve s už zabudovanými ventily a bylo by třeba kyslík distribuovat v lahvích staršího typu bez ventilu.

„Na základě úkolu z vlády a poptávkového řízení jsme uzavřeli smlouvy na dodávku celkem 1400 redukčních ventilů a 500 adaptérů pro kyslíkové láhve od českého výrobce GCE Chotěboř. Vedle toho nám společnost Polymed Medical CZ dodá 1400 zvlhčovacích lahví, které jsou nutným příslušenstvím k těmto ventilům a slouží ke zvlhčování procházejícího kyslíku do podoby vhodné pro podání pacientům,“ uvedl Švagr.

Nákup je podle něj aktuální s ohledem na situaci, kdy spotřeba kyslíku v nemocnicích je proti loňsku až pětinásobná. „A právě redukční ventily se ukazují jako úzké místo z hlediska dostupnosti kyslíkových lahví pro nemocnice. Dodávky očekáváme nejpozději do šesti týdnů,“ sdělil předseda SSHR. „Obdrželi jsme objednávku v počtu nižších tisícovek kusů, které jsme schopni dodat podle požadavků objednatele,“ potvrdil za firmu GCE Chotěboř Tomáš Janeček.

Zároveň SSHR podle Švagra uzavřela smlouvu s firmu Chironax-DIZ na dodání asi milionu respirátorů třídy FFP2. „Do skladu je mají dodat do 14 dní. Jde o doplnění nouzových zásob na vládou požadované dva měsíce. V nejbližších dnech budeme vypisovat další poptávku, a to nejméně ve výši 3,5 milionu respirátorů FFP2. V minulých dnech jsme poslali respirátory do škol, a tak musíme stav nouzových zásob doplnit,“ řekl Švagr.

Chironax měl zájem dodávat státu také antigenní testy do škol, několik milionů testů ale má dodat společnost Tardigrad International Consulting. Ministerstvo vnitra oznámilo vítěze soutěže na dodavatele testů pro školáky v polovině února. Seznam Zprávy následně uvedly, že vítězná společnost nesplnila podmínky tendru a že ze soutěže ministerstvo vyřadilo právě firmu Chironax, která podala výhodnější nabídku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poté oznámil, že bude chtít tendr vysvětlit a později dodal, že bude požadovat jeho zrušení. Zakázkou se minulý týden zabývala vláda, ale nezrušila ji. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve uvedl, že Chironax byl vyřazený kvůli varování Bezpečnostní informační služby, podle které je společnost napojena na stíhané lidi.

SSHR proti tomu podle Švagra nemá k dispozici žádný relevantní právní podklad, na základě kterého by společnost z tendru vyloučila. „Firma dodala požadované doklady, na výrobek má platné certifikáty a testem kvality její produkt prošel. Navíc za zboží zaplatíme až po jeho dodání. Splnili všechno, takže pokud je vyloučíme, půjdeme na nabídky, které jsou dražší. To asi také není cíl. Zatím i v předchozích dodávkách firma vše splnila a žádné problémy s ní nebyly,“ uvedl Švagr.

V aktuálním tendru na respirátory podle něj správa oslovila 55 firem a přišlo jí 34 nabídek. „I v této poptávce byla nabídka, kterou jsme bohužel musely vyloučit kvůli tomu, že respirátor neprošel testy. Dalších šest firem bylo vyloučeno, protože nesplnily další požadavky - buď certifikaci, nebo termín dodání,“ dodal předseda SSHR.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Lékaři evidují oběti očkování na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

Lékaři evidují oběti očkování na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Lékaři evidují oběti očkování na covid-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...