Loni jim ji uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Senát brněnského krajského soudu ale rozhodl, že spořitelny zákon neporušily. Stát jim tak musí peníze vrátit. Antimonopolní úřad, který původně vyměřil sankci 484 milionů korun a sám ji postupně snížil, se obrátí na Nejvyšší správní soud. Ten by mohl pokutu ještě obnovit. Stavební spořitelny naopak rozhodnutí soudu vítají. ÚOHS rozhodně podá kasační stížnost, řekl jeho mluvčí Kristián Chalupa.
Pokud by Nejvyšší správní soud rozsudek zrušil, pokuta by opět platila. V opačném případě musí ÚOHS vydat nové rozhodnutí, které se bude řídit stanoviskem krajského soudu.
Stavební spořitelny jsou s rozhodnutím soudu spokojené. Podle nich rozsudek dokazuje, že se nedopustily protisoutěžního jednání a ani neporušily zákon na ochranu hospodářské soutěže.
„Od samého začátku jsme byli přesvědčeni, že podezření a následné rozhodnutí ÚOHS, že stavební spořitelna Wüstenrot uzavřela zakázanou dohodu o výměně informací, která mohla vést k narušení hospodářské soutěže, je neopodstatněné. S rozsudkem brněnského krajského soudu jsme samozřejmě velmi spokojeni, neboť potvrdil naše stanovisko, že z naší strany nedošlo k žádnému porušení zákona,“ uvedl například člen představenstva Wüstenrot - stavební spořitelny Ivo Sebera.
„Vítáme potvrzení krajského soudu, že právo stálo od začátku na naší straně - na straně všech stavebních spořitelen. Verdikt soudu o zrušení pokuty je pro kategorii stavebních spořitelen satisfakcí a očištěním jména všech stavebních spořitelen, které medializací a soudními průtahy utrpěly na dobré pověsti,“ doplnil marketingový ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Tomáš Vášáry.
Českomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna ČS, Modrá pyramida, Raiffeisen, Hypo a Wüstenrot se podle ÚOHS v roce 1997 dohodly na nedovolené výměně informací. Sám úřad přiznává, že dohoda neměla faktický dopad a trh nepoškodila. To stejné řekl i soud. „Řada informací, které si firmy vyměňovaly, byla veřejně dostupná,“ podotkl Raus.
Přesto úřad za výměnu informací a několik dalších porušení zákona vyměřil pokutu 484 milionů Kč. Podle předsedy ÚOHS Martina Peciny byl verdikt jedním z prvních v ČR, který zakázanou výměnu informací považoval za protisoutěžní jednání. Finanční domy se však proti jedné z nejvyšších pokut v historii ÚOHS odvolaly.
Úřadu se v novém prvostupňovém řízení nepodařilo prokázat ani podezření ze zneužití společného dominantního postavení, ani jednání ve vzájemné shodě při stanovování poplatků za služby klientům. Pokutu tak úředníci snížili na 201 milionů Kč. Ani to se spořitelnám nelíbilo a podaly rozklad znovu.
Následovalo třetí prvostupňové řízení a snížení sankce na 55 milionů korun.
Pokuty vyměřil antimonopolní úřad na základě analýzy, která dokazovala dopad jednání spořitelen na klienty.
***
Kolik stát vrátí korun
Českomoravská stavební spořitelna dostane ze státního rozpočtu zpět 20,5 milionu, Stavební spořitelna ČS 11,7 milionu, Modrá pyramida devět milionů, Raiffeisen 5,3 milionu, Hypo 4,6 milionu a Wüstenrot 3,9 milionu korun. Stejný soud nedávno zrušil i pokutu 240 milionů pro RWE Transgas. Úřad však tuto sankci zřejmě uloží znovu.