Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát vs. anarchisté podruhé. Kauza Fénix 2 jde před soud, řešit se budou i žhářské útoky

Česko

  5:11
MOST/PRAHA - Na stůl soudu se dostala kauza, v níž hlavní úlohu zastává pětice levicových aktivistů. Státní zástupce je obžaloval mimo jiné z šíření anarchistických textů. Případ je vedlejším produktem závažnější kauzy údajné přípravy teroristického útoku na vlak. V něm figurovali dva anarchisté, které posadil státní zástupce na lavici obžalovaných v aktuálním trestním příběhu. Rozplétat ho bude Okresní soud v Mostě.

Policejní agenti, kteří měli infiltrovat skupinu anarchistů. foto: asociacealerta.noblogs.orgReprofoto

Případ pod dozorem mosteckého státního zástupce Václava Richtera zpracovávala Národní centrála proti organizovanému zločinu, většině pachatelů doručila usnesení o zahájení trestního stíhání loni v červnu. V první řadě je obvinila z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Letos v létě předala spis do rukou žalobce Richtera, který podle zjištění serveru Lidovky.cz minulý týden dokončil svou práci.

Policie kontra anarchisté. Šel proti nim agent, který je předtím provokoval, stěžují si advokáti

„Dne 14. prosince byla u zdejšího soudu podána obžaloba, obžalováno bylo pět osob,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Martin Beneš, předseda mosteckého okresního soudu, kde se bude kauza projednávat. Více informací s ohledem na stádium případu nechtěl předseda Beneš uvolnit. Serveru Lidovky.cz se ale podařily zjistit podrobnosti.

Trestnou činnost považuje státní zastupitelství za rozsáhlou, obžaloba čítá dohromady 68 stránek. Vedle zmíněné podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka se mezi obžalovanými objevuje kvalifikace poškození cizí věci, vydírání a padělání a pozměnění veřejné listiny. Pro vysvětlení kauzy je klíčové zmínit údajnou anarchistickou skupinou Síť revolučních buněk.

‚Považuje se za nevinného‘

Většina obžalovaných měla šířit její propagační texty. Řečená skupina v minulosti deklarovala odpovědnost za žhářské útoky na policejní vozy, pražskou restauraci Řízkárna či mýtnou bránu. Materiály v podobě internetového komuniké či brožur tyto činy oslavovaly, stejně jako obhajovaly, zjednodušeně řečeno, anarchistický pohled na svět. Podle vyšetřovatelů je však takový výklad v nepřijatelném rozporu se stávajícím režimem.

„Publikováním komuniké prezentoval ideologii hlásající zášť, nenávist a vyzývající k násilí proti určitým skupinám osob vymezených na základě příslušnosti k ekonomicko-společenské třídě, otevřeně a radikálně vystupující proti ústavnímu zřízení, principům liberální a pluralitní demokracie,“ stálo v policejním obvinění, do něhož Lidovky.cz nahlédly. Aktérům případu hrozí v případě uznání viny až deset let za mřížemi.

Borl se skrýval před policií, která ho podezírá ze založení extremistické...
Anarchista Martin Ignačák u Městského soudu v Praze.

Mezi aktuálně obžalovanými skončili podle zjištění serveru Lidovky.cz aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený, Lukáš N., Petr Sova, Martin Ignačák a Lukáš Borl. Vůči první čtveřici má směřovat obžaloba hlavně za rozšiřování anarchistických textů. Borl by se pak měl před soudem zodpovídat za zmíněné žhářské útoky a další uvedené činy proti majetku, právě jeho policie ztotožňuje se Sítí revolučních buněk.

„V období od ledna 2014 do září 2016,“ přiblížil serveru Lidovky.cz státní zástupce Richter, kdy se měla žalovaná trestná činnost odehrávat. Právní zástupce Lukáš Borla, advokát Pavel Uhl, nechtěl k aktuálnímu vývoji případu přidávat obsáhlejší komentář. Na něj prý teprve přijde čas. „V naprosté většině se považuje za nevinného,“ přiblížil však serveru Lidovky.cz postoj svého klienta k verzi státního zástupce.

Ignačák a Sova znovu před soud

Aktivista vystupující pod jménem Tomáš Zelený (redakce zná jeho skutečnou identitu) má za to, že policie a žalobci ho do kauzy vměstnali účelově. Jejich postup pociťuje jako nespravedlnost. „Policie se snaží udržet si jméno. Po tom všem, kdy nebyla schopná vypátrat žháře, si chce spravit reputaci na tom, že chytla někoho, kdo podle ní alespoň tématu psal nebo zveřejnil ta prohlášení,“ sdělil serveru Lidovky.cz. 

Plán na teroristický útok vyprovokovala policie, píše soud. Anarchista žádá odškodnění

Pro Petra Sovu a Martina Ignačáka to bude v relativně krátké době druhá konfrontace s tuzemskou soudní soustavou. Oba už stáli před soudem v kauze údajné přípravy teroristického útoku na vlak převážející vojenský materiál. K akci mělo dojít v dubnu 2015 v Praze poblíž tunelu spojujícího Braník a Malou Chuchli. Vedle nich tehdy posadil státní zástupce na lavici obžalovaných další tři lidi, kauza byla výsledkem policejní akce s názvem Fénix.

Jenže verze žalobce se před soudem zhroutila. Pražská městská a posléze i odvolací instance Sovu a spol. očistila. Podle nich do případu nepřípustně zasáhli nasazení policejní agenti, v jejichž vleku skupina jednala. Soudy v této souvislosti zmínily policejní provokaci. Z práce kriminalistů na tomto případu se vyvinula současná kauza, označovaná jako Fénix 2, kterou se bude zabývat zmíněný mostecký okresní soud.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!