Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát vs. anarchisté podruhé. Kauza Fénix 2 jde před soud, řešit se budou i žhářské útoky

Policejní agenti, kteří měli infiltrovat skupinu anarchistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní agenti, kteří měli infiltrovat skupinu anarchistů. | foto: asociacealerta.noblogs.orgReprofoto

MOST/PRAHA Na stůl soudu se dostala kauza, v níž hlavní úlohu zastává pětice levicových aktivistů. Státní zástupce je obžaloval mimo jiné z šíření anarchistických textů. Případ je vedlejším produktem závažnější kauzy údajné přípravy teroristického útoku na vlak. V něm figurovali dva anarchisté, které posadil státní zástupce na lavici obžalovaných v aktuálním trestním příběhu. Rozplétat ho bude Okresní soud v Mostě.

Případ pod dozorem mosteckého státního zástupce Václava Richtera zpracovávala Národní centrála proti organizovanému zločinu, většině pachatelů doručila usnesení o zahájení trestního stíhání loni v červnu. V první řadě je obvinila z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Letos v létě předala spis do rukou žalobce Richtera, který podle zjištění serveru Lidovky.cz minulý týden dokončil svou práci.

„Dne 14. prosince byla u zdejšího soudu podána obžaloba, obžalováno bylo pět osob,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Martin Beneš, předseda mosteckého okresního soudu, kde se bude kauza projednávat. Více informací s ohledem na stádium případu nechtěl předseda Beneš uvolnit. Serveru Lidovky.cz se ale podařily zjistit podrobnosti.

Trestnou činnost považuje státní zastupitelství za rozsáhlou, obžaloba čítá dohromady 68 stránek. Vedle zmíněné podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka se mezi obžalovanými objevuje kvalifikace poškození cizí věci, vydírání a padělání a pozměnění veřejné listiny. Pro vysvětlení kauzy je klíčové zmínit údajnou anarchistickou skupinou Síť revolučních buněk.

‚Považuje se za nevinného‘

Většina obžalovaných měla šířit její propagační texty. Řečená skupina v minulosti deklarovala odpovědnost za žhářské útoky na policejní vozy, pražskou restauraci Řízkárna či mýtnou bránu. Materiály v podobě internetového komuniké či brožur tyto činy oslavovaly, stejně jako obhajovaly, zjednodušeně řečeno, anarchistický pohled na svět. Podle vyšetřovatelů je však takový výklad v nepřijatelném rozporu se stávajícím režimem.

„Publikováním komuniké prezentoval ideologii hlásající zášť, nenávist a vyzývající k násilí proti určitým skupinám osob vymezených na základě příslušnosti k ekonomicko-společenské třídě, otevřeně a radikálně vystupující proti ústavnímu zřízení, principům liberální a pluralitní demokracie,“ stálo v policejním obvinění, do něhož Lidovky.cz nahlédly. Aktérům případu hrozí v případě uznání viny až deset let za mřížemi.

Borl se skrýval před policií, která ho podezírá ze založení extremistické...
Anarchista Martin Ignačák u Městského soudu v Praze.

Mezi aktuálně obžalovanými skončili podle zjištění serveru Lidovky.cz aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený, Lukáš N., Petr Sova, Martin Ignačák a Lukáš Borl. Vůči první čtveřici má směřovat obžaloba hlavně za rozšiřování anarchistických textů. Borl by se pak měl před soudem zodpovídat za zmíněné žhářské útoky a další uvedené činy proti majetku, právě jeho policie ztotožňuje se Sítí revolučních buněk.

„V období od ledna 2014 do září 2016,“ přiblížil serveru Lidovky.cz státní zástupce Richter, kdy se měla žalovaná trestná činnost odehrávat. Právní zástupce Lukáš Borla, advokát Pavel Uhl, nechtěl k aktuálnímu vývoji případu přidávat obsáhlejší komentář. Na něj prý teprve přijde čas. „V naprosté většině se považuje za nevinného,“ přiblížil však serveru Lidovky.cz postoj svého klienta k verzi státního zástupce.

Ignačák a Sova znovu před soud

Aktivista vystupující pod jménem Tomáš Zelený (redakce zná jeho skutečnou identitu) má za to, že policie a žalobci ho do kauzy vměstnali účelově. Jejich postup pociťuje jako nespravedlnost. „Policie se snaží udržet si jméno. Po tom všem, kdy nebyla schopná vypátrat žháře, si chce spravit reputaci na tom, že chytla někoho, kdo podle ní alespoň tématu psal nebo zveřejnil ta prohlášení,“ sdělil serveru Lidovky.cz. 

Pro Petra Sovu a Martina Ignačáka to bude v relativně krátké době druhá konfrontace s tuzemskou soudní soustavou. Oba už stáli před soudem v kauze údajné přípravy teroristického útoku na vlak převážející vojenský materiál. K akci mělo dojít v dubnu 2015 v Praze poblíž tunelu spojujícího Braník a Malou Chuchli. Vedle nich tehdy posadil státní zástupce na lavici obžalovaných další tři lidi, kauza byla výsledkem policejní akce s názvem Fénix.

Jenže verze žalobce se před soudem zhroutila. Pražská městská a posléze i odvolací instance Sovu a spol. očistila. Podle nich do případu nepřípustně zasáhli nasazení policejní agenti, v jejichž vleku skupina jednala. Soudy v této souvislosti zmínily policejní provokaci. Z práce kriminalistů na tomto případu se vyvinula současná kauza, označovaná jako Fénix 2, kterou se bude zabývat zmíněný mostecký okresní soud.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...