Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stát vymáhá staré mýtné. Dopravcům neměří stejně

Česko

Čeští autodopravci se bouří.

Ředitelství silnic a dálnic od nich totiž začíná tvrdě vymáhat tři roky staré dluhy za mýtné. Dopravcům vadí především fakt, že platit musí jen část z nich.

PRAHA Je to podobné, jako byste zaplatili složenku a po třech letech vám přišla od zmíněné firmy výzva k zaplacení doplatku. V takové situaci se nyní nachází někteří čeští dopravci. Během letošního roku jim přišla už druhá obsílka s tři roky starým dluhem za mýtné. Naposledy před několika týdny, kdy jim stát vyúčtoval období od července 2007 do konce června 2008. Nejvyšší nedoplatky přitom činí až 200 tisíc korun a celkem by měli dopravci uhradit zhruba 10 milionů.

„Vadí nám, že chce někdo po třech letech vymáhat nedoplatky mýtného, ať už vznikly, jak vznikly. Celou dobu jsme totiž upozorňovali, že dopravci nemohou nahlížet na své účty, a nemohou tak pohledávky uhradit,“ stěžuje si Martin Špryňar, tajemník sdružení autodopravců ČESMAD.

Ještě více dopravce dráždí fakt, že nedoplatky chodí jen části firem. Přesněji velkým společnostem, které platí mýto každý měsíc fakturou. Obsílky se tak vyhýbají zahraničním dopravcům a firmám, které si mýtné předplácejí. „Nedoplatky se prostě vymáhají jenom po slušných blbcích, kteří se snaží platit mýto poctivě. Je to narušení podmínek na trhu,“ čílí se Špryňar.

ŘSD, které za vymáháním nedoplatků stojí, se však brání. Tříletá prodleva prý vznikla tím, že se připravoval a vyvíjel potřebný systém. „Problém vznikl už při zavedení mýta. Nedostali jsme možnost pokutovat řidiče fixní částkou, když bychom zjistili, že za mýto nezaplatili. Museli jsme tak vyvinout systém, který jim dlužnou částku dopočítá. Ten byl dokončen a spuštěn až letos,“ říká ředitel úseku elektronického mýta Václav Nestrašil.

Postihování pouze jedné části dopravců je podle něj způsobeno tím, že ŘSD nemůže nahlížet do centrálního registru vozidel. O jiných než fakturačních dopravcích se tak nedozví. To by se mělo vyřešit v příštím roce, kdy má nový zákon nahlížení umožnit. Navíc od dubna si budou moci prohlédnout své účty i sami dopravci.

ŘSD dluhy nezjišťuje a nevymáhá samo. Za 60 milionů korun ho pro něj zajišťuje konsorcium firem BSP Lawyers Partners a advokátní kanceláře exministra spravedlnosti Pavla Němce.

***

O JAKÉ DLUHY JDE

* ŘSD vymáhá od začátku roku dluhy na mýtném z let 2007 a 2008. Jde o případy, kdy řidiče nezaregistrovala mýtná brána a on částku následně nedoplatil.

* V první vlně vymáhání získalo ŘSD jen stovky tisíc. Ve druhé vlně (začala před několika týdny) hodlá získat až 10 milionů.

* Dluhy pro ŘSD vymáhá konsorcium dvou známých firem – BSP Lawyers Partners (vymáhala dluhy za koncesionářské poplatky) a právní kancelář exministra spravedlnosti Pavla Němce.

* BSP dostala za vyvinutí třídícího systému 40 milionů. Němcova kancelář má slíbeno za šest let vymáhání 20 milionů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!