130 let
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a advokát Tomáš Sokol vystoupili na...

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a advokát Tomáš Sokol vystoupili na tiskové konferenci k usnesení rozhodců o skončení přezkumného řízení, které se zabývalo výsledkem arbitráže ve sporu českého státu a firmy Diag Human. | foto: ČTK

Stát zaplatí rozhodcům v kauze Diag Human 9,3 milionu korun

Česko
  •   10:15
PRAHA - Rozhodcům v kauze Diag Human uhradí stát odměnu ve výši 9,3 milionu korun. Vyplývá to z informace o stavu sporu, kterou v pondělí předloží ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vládě.

Dokument dále uvádí, že právní zástupci České republiky v současné době vymáhají náklady řízení přiznané zahraničními soudy ve sporech, v nichž se firma Diag Human neúspěšně domáhala výkonu rozhodčího nálezu z roku 2008.

Spor s Diag Human

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od loňska tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál.

Stanovení výše odměny

„Ministerstvo zdravotnictví stanovilo výši odměny rozhodců na částku 18 552 860 Kč celkem, z níž Česká republika hradí 9 276 430 Kč. K uvedenému výpočtu došlo za analogického použití sazebníku stálého Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky,“ stojí v dokumentu.

Ministerstvo dodalo, že k uvedenému postupu i částce si opatřilo právní stanovisko Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a také dvou advokátních kanceláří. „Použitím tohoto postupu byla původně požadovaná odměna ve výši 30 milionů Kč snížena o více než 11 milionů Kč,“ uvedlo. Firma nicméně už dříve deklarovala, že se na odměně v celkové výši 18,5 milionu korun podílet nehodlá, její výši považuje za nesmyslnou.

Česko požaduje po Diag Human miliony za arbitráže

Usnesení o zastavení arbitráže

Spor s Diag Human skončil na českém území podle výkladu státu loni v červenci, kdy přezkumný rozhodčí senát ve složení Petr Kužel, Milan Kindl a Jiří Schwarz vydal usnesení, jímž arbitráž zastavil. Usnesení rozhodci odůvodnili tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají žádné právní účinky.

Babiš s odměnami nesouhlasí

S vyplacením milionové odměny rozhodcům nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO): „Odměna nemá žádný smluvní základ. Původní dohodnutá odměna byla v řádech stovek tisíc. Není žádný důvod ji zvyšovat,“ řekl serveru Aktuálně.cz.

Spor s Diag Human skončil na českém území podle výkladu státu loni v červenci, kdy přezkumný rozhodčí senát ve složení Petr Kužel, Milan Kindl a Jiří Schwarz vydal usnesení, jímž arbitráž zastavil. Usnesení rozhodci odůvodnili tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají žádné právní účinky.

Firma pochybuje o nestrannosti

Firma s tímto výkladem nálezu nesouhlasí, zpochybnila také nestrannost rozhodců. Nález z roku 2008, na jehož základě jí měla Česká republika zaplatit 8,33 miliardy korun a úroky jako náhradu škody, podle ní i nadále platí, protože ho arbitři výslovně nezrušili. Od roku 2011 zahájila proti České republice několik soudních řízení, v nichž požadovala výkon rozhodčího nálezu z roku 2008. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že ve sporech v Rakousku, Francii, Švýcarsku a Velké Británii pravomocně uspělo Česko. Podle dřívějších informací médií čelí Česká republika žalobě také v Nizozemsku či Belgii.

Historie kauzy

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza řešila v arbitráží.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás