1. února 2011 9:00, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát zdanil veterány. Vojáci, policisté a hasiči ho zažalují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 30Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Letos dvaapadesátiletý Jiří patří mezi české vojáky, kteří pomáhali spojeneckým vojskům při první válce v Perském zálivu. Z armády odešel po odsloužení dohodnutých let. "Stát se na oplátku zavázal, že mi bude až do důchodu platit dvanáct tisíc," vzpomíná.

Stejně jako všichni ostatní vysloužilci se ale od začátku letošního roku cítí podvedený. Částku mu snížila 15procentní daň a už v lednu mu přišlo jen něco přes deset tisíc.

Nápad na zdanění vzešel vloni v­létě z dílny ministerstva financí, které chce tímto způsobem přivést až miliardu do schodkového státního rozpočtu.

Ministerstvo se vysloužilců nebojí
Vysloužilí vojáci se tak spojili s­policisty a hasiči, kterých se rychle připravené zdanění také dotklo, a pracují na žalobě proti státu. "Během několika týdnů vybereme právníka, se kterým stížnost k Ústavnímu soudu připravíme," vysvětluje mluvčí iniciativy Miroslav Pechát.

Ministerstvo financí se však vysloužilců nebojí, podle jeho výkladu má na zdanění právo a protestovat je zbytečné.

U Ústavního soudu mohou mít šanci, tvrdí právník
"Daňové podmínky může stát měnit kdykoli v závislosti na rozpočtové situaci," říká po měsíci fungování novely zákona o dani z příjmu Jakub Haas z ministerstva. "Jinými slovy, právních sporů se neobáváme," dodává.

Jenže odborníci na ústavní právo si myslí něco jiného. "Postižené skupiny mohou mít u Ústavního soudu šanci," vysvětluje Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Férovější by prý bylo, aby změna platila jen pro nově příchozí
Situaci, kdy voják jedná se státem o nástupu do služby, považuje Kudrna za druh smlouvy. A v takovýchto případech je podle něj retroaktivita zákonů, která mění podmínky, spíše nežádoucí.

"Voják si navíc podpisem závazku naplánoval nějakou kariéru a přistoupil na konkrétní nabídku," dodává Kudrna. Férovější by tak podle něj bylo, kdyby změna zákona platila jen pro nově nastupující vojáky, hasiče či policisty, kteří ví, do čeho půjdou.

  • 30Diskuse


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky