Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Stát znevýhodní vodní energii

Česko

PRAHA Nebudou to jen solární elektrárny, komu stát sníží výkupní ceny energie. Obdoba „solární daně“ možná postihne i majitele vodních elektráren.

Pokud projde návrh ministerstva zemědělství na zavedení nových poplatků za odběr vody, majitelé vodních elektráren přijdou o tři až pět procent ze státem garantované výkupní ceny elektřiny. „Tyto poplatky by měly směřovat přímo do státních podniků Povodí. Domnívám se, že takovýto požadavek je nejen nesystémový, ale i protiústavní, když by mělo být zákonem přikázáno sanovat další podnikatelský subjekt,“ říká Jiří Vrba, předseda Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů.

Státní podniky spravující jednotlivá povodí přitom získávají peníze od provozovatelů vodních elektráren již dnes.

„U nově zahajovaných projektů se investoři musí zavázat k platbě nájemného za užívání pozemků ve správě Povodí, zpravidla ve výši pěti procent z celkově vyrobené elektrické energie. Jinak jim Povodí stavbu nepovolí,“ upozornil Vrba.

Majitelů vodních elektráren se zastali ekologové. „Plán ministra Ivana Fuksy obsahuje pár rozumných nápadů, ale dohromady vypadá dost podivně. Úplný nesmysl je daň na malé hydroelektrárny. Stát jim pomáhá lepší výkupní cenou elektřiny, aby motivoval k investicím do čisté energie, načež ty stejné peníze od provozovatelů zase vybere,“ uvedl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Vztahy mezi investory do vodních elektráren a ministerstvem zemědělství jsou napjaté již několik let. Ministerstvo a jím řízené státní podniky spravující povodí Vltavy, Labe, Moravy a Odry v roce 2008 zablokovaly desítky projektů na stavbu vodních elektráren. Zástupcům firem investujících do jejich výstavby nepomohla ani stížnost u premiéra Petra Nečase.

Autor: