Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stát znevýhodnil cizince. Teď pyká

Česko

PRAHA Ukrajinci prokázali českému státu, že porušoval vlastní zákony. Vyžadoval od nich neoprávněně poplatky za to, že chtěli žádat Česko o vízum. Cizinci museli zbytečně vydat miliony. Teď musí stát desetitisíce korun vracet.

Český stát žalovalo kvůli svým penězům celkem 161 Ukrajinců. Vadilo jim, že ministerstvo zahraničí od července 2008 na devět měsíců zpoplatnilo přístup na konzulát ve Lvově – aby mohl cizinec přijít zažádat o vízum, musel se nejprve objednat přes takzvané call centrum. Za hovor ovšem zaplatil tři sta korun, které šly soukromé firmě Jihomoravská provozní. Ta zakázku od ministerstva dostala bez výběrového řízení. Obvodní soud pro Prahu 1 ovšem včera potvrdil, že Ukrajincům se chování českého státu nelíbilo oprávněně. „Pokud chtělo ministerstvo provozovat call centrum, pak to mělo činit bez poplatků,“ rozhodla včera soudkyně Andrea Pešlová. Samotné call centrum podle ní proti zákonu není. Vybírat poplatky za to, že se cizinec vůbec dovolá na konzulát, ovšem stát podle zákona nesmí.

„Je to pro nás satisfakce. Ti lidé platili, přitom nevěděli za co. Teď se potvrdilo, že to bylo protizákonné,“ řekl včera brněnský advokát Jan Kopřiva, který Ukrajince hromadně zastupoval.

Cizinci teď musí dostat zpět to, co zaplatili, celkem asi 70 tisíc korun. A přestože soukromá firma Jihomoravská provozní vydělala na systému zhruba 10 milionů, škodu cizincům zaplatí nejspíš stát z veřejných peněz. „Formálně to musíme vracet my. Ovšem až budeme mít písemné vyhotovení rozsudku, zvážíme ještě další kroky,“ řekl LN mluvčí ministerstva Filip Kanda.

Od skandálu s vracením celých deseti milionů zachránila český stát jediná věc: promlčecí lhůty. Na call centru se totiž za devět měsíců fungování registrovalo přes 30 tisíc Ukrajinců. Ti všichni ale už Česko žalovat nemohou. Uplynula jim promlčecí lhůta, ve které mohli postup konzulátu napadnout.

Sto šedesát jedna Ukrajinců, kteří se na soud obrátili, požadovalo po Česku i vyplacení náhrady nemajetkové škody za to, že kvůli telefonickému objednávání se prodlužovala lhůta vyřízení víza. Této námitce ale soudkyně Pešlová nevyhověla.

Ukrajinská média už téměř před rokem informovala, že machinace kolem víz organizovali čeští diplomaté, kteří údajně měli podíl na penězích, jež Ukrajinci za dovolání na call centrum platili. Tehdejší velvyslanec v Kyjevě Jaroslav Bašta tato obvinění ale popíral.

Kvůli aféře byl ovšem z funkce loni v únoru odvolán generální konzul ve Lvově Ladislav Hradil, který později úplně odešel z ministerstva. A v lednu letošního roku skončil ve funkci i velvyslanec Bašta. Údajně ze zdravotních důvodů.

Autor: