Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
31. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Statečný pilot, architekt nebo sklářka. Liberecký hejtman Martin Půta ocenil osm osobností

Hejtman Martin Půta předal ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje 2019, 30.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Martin Půta předal ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje 2019, 30.... | foto: Ota Bartovský, MAFRA

LIBEREC Zachránil celou řadu lidských životů. Zvlášť, pokud šlo o dítě, nehleděl na mlhu nebo blížící se tmu, za které není let bezpečný. Tak popsala pilota záchranářského vrtulníku a dlouholetého člena Horské služby Jizerské hory Michala Beneše jeho partnerka Simona Kratochvílová. Za tragicky zesnulého letce ve středu převzala u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu významné ocenění Pocta hejtmana. Cenu získalo celkem osm osobností.

ADVERTORIAL

Pocta se uděluje mimořádným lidem, kteří se zasloužili o vynikající jméno Libereckého kraje doma i v zahraničí. Záchranář Michal Beneš ji in memoriam získal za mimořádný přístup k záchraně lidských životů.

„Byl to kamarád, ochotný dotáhnout téměř jakýkoli, a na začátku třeba i zdánlivě nesmyslný nápad. Uměl vše skloubit z hlediska pilota, ajťáka i člena horské služby, neboť znal veškerou problematiku komplexně,“ vzpomněl na zesnulého kamaráda, který vyvinul dodnes používanou metodiku pro pátrání po ztracených osobách v terénu, vedoucí kynologické brigády Horské služby ČR Pavel Smejkal. 

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta rozdal ocenění Pocta hejtmana Libereckého...
Pocta hejtmana Libereckého kraje 2019,  oceněný Josef Haisler.

Poctu hejtmana získalo v Oblastní galerii Liberec dalších sedm osobností. Za celoživotní přínos v boji za svobodu převzal ocenění plukovník ve výslužbě Josef Haisler. Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oboru sklářství a bižuterie získal Jaroslav Hlubůček. Hejtman ocenil také spisovatele Jaroslava Rudiše, dirigenta, hudebníka a pedagoga Graziana Sanvita, architekta Jiřího Suchomela a handicapovanou plavkyni Markétu Pechovou. Osmá laureátka Jaroslava Brychtová obdržela hejtmanský dukát již ve středu 23. října doma při osobním setkání s hejtmanem Martinem Půtou.

„Lidé, kteří ode mě obdrželi hejtmanský dukát, jsou inspirací, hnacím motorem, jakýmsi ideálním ztělesněním hodnot lidství, slušnosti, respektu, úspěchu i velké pokory. Jsou nejčistším měřítkem pro to, abychom my ostatní šli v jejich stopách, následovali je a vnímali jejich příklad jako zrcadlo naší cesty k tomu, aby každý z nás byl lepším člověkem,“ prohlásil hejtman Martin Půta.

Medailonky oceněných osobností

Jaroslava Brychtová

Sochařka a sklářka spolu s manželem Stanislavem Libenským ovlivnila celé generace umělců. Léta tvořili autorské plastiky i díla pro architekturu. Lidé znají například Spad meteoritů v horském hotelu a vysílači Ještěd. Vytvořili také vitráž Pták s třešní pro kavárnu libereckého hotelu Zlatý lev. Vitráže dvojice Libenský-Brychtová zdobí například i budovu Jablonexu. Proslavila české sklo v zahraničí jako málokdo. Její dílo je zastoupené ve sbírkách umění po celém světě. Sklo ze Železného Brodu je například v hale budovy Mezinárodní železniční unie v Paříži či na českých zastupitelstvích v Ženevě či Stockholmu. Podílela se také na reprezentaci československé sklářské tvorby na výstavách EXPO 58, 67 a 70.

Sochařka a sklářka Jaroslava Brychtová, její díla jsou zastoupena ve sbírkách...

Josef Haisler

Dnes šestadevadesátiletý důstojník ve výslužbě měl v 50. letech ve vojenském výzkumném tankovém ústavu slušně rozběhnutou kariéru. Dělal vedoucího úkolu, který měl vyřešit způsob, jak brodit tanky v sedmimetrové hloubce na kilometrovou vzdálenost. Úkol vyřešil a tank úspěšně projel po dně Dunaje. Pak ale přišel srpen 1968. V Doksech spolupracoval s tajnou radiostanicí Bezděz a snažil se okupantům hatit invazní plány. Po invazi odmítl sklonit hlavu a trval na svém nesouhlasu s vpádem vojsk Varšavské smlouvy. Pro tehdejší režim se stal nepohodlným. Byl vyhozen z výzkumného ústavu, ze strany, dostal zákaz pobytu na Českolipsku. Následně pracoval v papírenském průmyslu. Haisler je členem Československé obce legionářské a podílí se na významných vzpomínkových akcích v kraji.

Josef Haisler, protifašistický bojovník, člen Československé obce legionářské a...

Jaroslav Hlubůček

Svůj život zasvětil sklářské a bižuterní výrobě. Pracoval v rodinné firmě JADI či na Generálním ředitelství Jablonecké bižuterie. Stál u založení Hospodářské komory ČR a Svazu výrobců skla a bižuterie. Po rozpadu holdingu Jablonex Group hrozil zánik bižuterního průmyslu. Hlubůček se ujal vyjednávání a za pomoci města a Muzea skla a bižuterie v Jablonci prosadil odkup důležitých aktiv holdingu. Jednalo se o lisovnu kovodílů, nástroje a vybavení galvanizovny. Nástroje tak byly zachovány pro další výrobu. Zachování technologie byla jednou z důležitých podmínek udržení tradice výroby bižuterie na Jablonecku. Hlubůček je dodnes čestným předsedou Svazu výrobců skla a bižuterie.

Jaroslav Hlubůček stál u zrodu Hospodářské komory ČR a Svazu výrobců skla a...

Michal Beneš

– in memoriam

Dlouholetý člen Horské služby Jizerské hory, pilot letecké záchranné služby a letecký instruktor Michal Beneš svým přístupem a postojem pomohl zachránit mnoho lidských životů. Letos, 22. března, se mu stal osudným let ve vrtulníku, když se jako instruktor zřítil se svým žákem na Náchodsku. Beneš byl dobrovolným členem Horské služby ČR od roku 2006. Věnoval se systému záchrany osob ztracených ve volném terénu. Zasloužil se o vypracování metodiky postupů při pátrání po ztracených osobách pomocí sítě GPS. Prostor byl v mapě rozdělen do očíslovaných čtverců a dispečer pátrací akce přesně viděl, jaké úseky už psovodi a další pátrači prošli.  Metodika se používá dodnes.

Pilot Michal Beneš zahynul při letecké nehodě 22. března 2019.

Pilot Michal Beneš zahynul při letecké nehodě 22. března 2019.

Jaroslav Rudiš

Rodák z Turnova Jaroslav Rudiš vystudoval Pedagogickou fakultu Technické univerzity v Liberci. Absolvoval studijní pobyty v Curychu a Berlíně. V současné době je spisovatelem, autorem několika divadelních her a komiksů. Zásadním titulem pro něj byla prvotina Nebe pod Berlínem, za kterou získal Cenu Jiřího Ortena. Vydal také trilogii Alois Nebel. V roce 2011 byl titul zfilmován technikou rotoskopie a uveden na filmovém festivalu v Benátkách. Rok nato získal Evropskou filmovou cenu. Novela Národní třída získala nominaci na cenu Magnesia Litera 2014 v kategorii próza. Loni obdržel Rudiš prestižní německou Cenu literárních domů. Byl tak oceněn za dlouholetou publikační činnost, která se setkává s velkým ohlasem nejen u nás, ale i v zahraničí.

Spisovatel a autor komiksů a divadelních her Jaroslav Rudiš.

Graziano Sanvito

Původní profesí je elektrikář, dnes ale Graziano Sanvito působí jako dirigent, hudebník a pedagog. Působil v řadě zemí, než se stal  šéfdirigentem amatérského Podkrkonošského symfonického orchestru. Z původní dvacítky muzikantů, kteří ani neměli dirigenta, se orchestr postupně rozrostl na těleso, v němž hraje přes 80 hudebníků z okruhu zhruba 100 kilometrů kolem Semil. Pracovitý a invenční hudebník Graziano Sanvito sdružil v orchestru velké množství nadšených muzikantů všech věkových kategorií.  Orchestr, který vytvořil, patří ke špičce ve svém oboru v rámci celé České republiky. Rodák z Itálie působí v současné době jako dirigent v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Graziano Sanvito, dirigent, hudebník a pedagog, šéfdirigent amatérského...

Jiří Suchomel

Architekt Jiří Suchomel je významným libereckým patriotem, ale i člověkem světového formátu, což dokládají jeho časté působení na světových univerzitách i architektonická díla. Zásluhou profesora Suchomela vznikla v roce 1994 Fakulta architektury Technické univerzity v Liberci. Ta přispívá významným dílem k rozvoji architektonické scény u nás. Zároveň navázala na předrevoluční dílo SIALu pod vedením Karla Hubáčka. V ateliéru SIAL (později ateliér 2 Stavoprojektu) architekt Jiří Suchomel v letech 1969-90 působil. Dlouhodobě také zastával post proděkana pro vědu a výzkum na liberecké univerzitě. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří například studie řešení centrální zóny v Peci pod Sněžkou, českolipský kulturní dům, Palác Syner v Liberci či budova G Technické univerzity.

Architekt Jiří Suchomel, zakladatel Fakulty architektury Technické univerzity v...

Markéta Pechová

V dětství přišla Markéta Pechová kvůli nádoru stehenní kosti o nohu. Přesto se nevzdala, nemoc pokořila a začala se věnovat sportu. Nejprve to byla atletika a ve dvaceti letech plavání. Ve třiceti letech začala soutěžit v rámci Českého poháru dálkového plavání a této disciplíně se věnuje dodnes. Patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně a soutěží se zdravými sportovci. Pět kilometrů uplave za hodinu a jedenáct minut. Letos na konci srpna zdolala jako první handicapovaná plavkyně kanál La Manche. Celkem 38 a půl kilometru dlouhou trasu z anglického Doveru do francouzského Calais dokázala uplavat  v čase 12 hodin a 31 minut. Je členkou plaveckého sportovního oddílu TJ Slavia Liberec.

Markéta Pechová, první handicapovaná žena, která přeplavala kanál La Manche.
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...