Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Statistiky čeká oříšek. Při sčítání lidu si tisícovky lidí zapíší víru rytířů Jedi

Česko

  13:58aktualizováno  14:48
PRAHA - Jaká je vaše náboženská víra? Jedi! To podle všeho napíše do formuláře letošního sčítání lidu přes 7 tisíc fanoušků ságy Star Wars. Čeští Jediisté se spojili na sociální síti Facebook. Nejdřív ale musí své náboženství registrovat. Na to stačí 300 podpisů.

Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi. foto: Reprofoto

"Nebudeme si nic nalhávat, Star Wars (Hvězdné války) vstoupily do naších srdcí již v mládí. Pojďme změnit dějiny naší republiky," stojí v profilu skupiny "Na sčítání lidu 2011 napíšu do svého náboženského vyznání 'Jedi'", ke které se zatím přihlásilo 7 330 lidí. Do zahájení sčítání lidu zbývají ale ještě téměř dva měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Aby někdo opravdu mohl napsat do kolonky, že je Jedi, musí se nejdřív toto náboženství stát registrovaným. V případě této skupiny to nebude rozhodně problém. Stačí, aby tři Jediisté, kterým je víc než 18 let, přinesli na ministerstvo kultury podpisový arch se 300 jmény.

Fenomén Jediismu se objevil při sčítání lidu ve světě už v roce 2001. V Anglii ho jako své náboženství uvedlo přes 390 tisíc lidí, na Novém Zélandu se Jediismus umístil za křesťanstvím, přihlásilo se k němu 53 tisíc lidí.

Co je Jediismus:

Jediismus je víra založená na filozofii rytířů Jedi, popsané ve filmech a literatuře sci-fi ságy Star Wars. Proklamovaným pilířem Jediismu je víra v Sílu a dodržování kodexu.
(Zdroj: jediismus.ic.cz)

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat