Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Statistiky čeká oříšek. Při sčítání lidu si tisícovky lidí zapíší víru rytířů Jedi

Česko

  13:58aktualizováno  14:48
PRAHA - Jaká je vaše náboženská víra? Jedi! To podle všeho napíše do formuláře letošního sčítání lidu přes 7 tisíc fanoušků ságy Star Wars. Čeští Jediisté se spojili na sociální síti Facebook. Nejdřív ale musí své náboženství registrovat. Na to stačí 300 podpisů.

Obi-Wan Kenobi, rytíř Jedi. foto: Reprofoto

"Nebudeme si nic nalhávat, Star Wars (Hvězdné války) vstoupily do naších srdcí již v mládí. Pojďme změnit dějiny naší republiky," stojí v profilu skupiny "Na sčítání lidu 2011 napíšu do svého náboženského vyznání 'Jedi'", ke které se zatím přihlásilo 7 330 lidí. Do zahájení sčítání lidu zbývají ale ještě téměř dva měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Aby někdo opravdu mohl napsat do kolonky, že je Jedi, musí se nejdřív toto náboženství stát registrovaným. V případě této skupiny to nebude rozhodně problém. Stačí, aby tři Jediisté, kterým je víc než 18 let, přinesli na ministerstvo kultury podpisový arch se 300 jmény.

Fenomén Jediismu se objevil při sčítání lidu ve světě už v roce 2001. V Anglii ho jako své náboženství uvedlo přes 390 tisíc lidí, na Novém Zélandu se Jediismus umístil za křesťanstvím, přihlásilo se k němu 53 tisíc lidí.

Co je Jediismus:

Jediismus je víra založená na filozofii rytířů Jedi, popsané ve filmech a literatuře sci-fi ságy Star Wars. Proklamovaným pilířem Jediismu je víra v Sílu a dodržování kodexu.
(Zdroj: jediismus.ic.cz)

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat