Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Státní cukrárna se rušit nebude. Ministerstvo tvrdí, že se vyplatí

Na první pohled je to zcela obyčejná cukrárna. Uvnitř můžete posedět u kávy, dát si zákusek nebo kousek dortu a na cestu kopeček zmrzliny. V jednom se ale liší. Jedná se asi o jedinou cukrárnu v Česku, která patří státu. Přesně řečeno příspěvkové organizaci Zařízení služeb ministerstva vnitra (ZS MV), kterou rezort financuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novak 21.10.2013 8:15

Outsourcing ala CR

Jen to ponechte v rukach MV. V CR znamena outsourcing vzdycky jenom horsi kvalitu a trikrat vetsi cenu, co za sluzbu zaplatite, nez byla ta puvodni.

J. Stejskal 20.10.2013 1:30

Jen ať si to nechají!

Aspoň se nažerou. Viděl jsem teď tři nemocnice, které outsourcovaly jídlo pro zaměstnance i pacienty. Je to běs. Tady aspoň víte, komu za to máte dát do tlamy. Jestli nekecají a neprodělává to, tak by byli blázni.

P. Havlicek 20.10.2013 8:25

Re: Jen ať si to nechají!

A "outsorcovali" je oranžoví... Je mi jasné jak. Taky takovou nemocnici znám... Mimochodem - všichni političtí mistři "outsorcují" (a myslím, že tohle se týká celého barevného spektra zaprděného česka) za nejnižší cenu. Co za tu cenu můžete chtít? Když Vám zadavatel nasadí maximální cenu denní dávky např stovku... Co za to chcete udělat? Tak maximálně Babišovo inovativní plastové kuře TESCO QUALITAT, nadívané vodou... Na máslo na brambory už nezbyde a to nemluvím o zeleninovém salátu... Jo a určitě neprodělávají. Rozdíl totiž dočerpá zřizovatel... Přečtěte si dole...

J. Stejskal 20.10.2013 9:12

Re: Jen ať si to nechají!

Tak to nevím jestli zrovna oranžoví, tohle bych nepolitizoval, nenažraní hajzlové jsou na obou stranách. Ono to kupodivu nevypadalo okradené na surovinách, ale každé odpoledne se mělo provádět veřejné věšení kuchaře.

P. Havlicek 20.10.2013 9:30

Re: Jen ať si to nechají!

Nerozumíte mi. Politika tam je. Nečasova vláda to chtěla zrušit, protože si byla dobře vědoma špatnosti takového hospodaření. Byly ale na pořadu jiné, mnohem důležitější věci než pár set tisíc měsíčně na mzdových nákladech. Ani o okradení na surovinách jsem nemyslel. Naopak. Tam, kde platí erár, se šetřit nemusí a tady se musí používat pohledu jakési výkladní skříně, protože pro celý personál (včetně toho nevyššího ředitele takového gastro podniku) je státní cecík zdrojem pohodlného života a při své kreativitě nemusí brát ohledy na ekonomické překážky, pokud vykazují kvalitu. V okamžiku pokusu o onen (hnusný anglicismus) outsourcing, se nikoli ekonomika, ale nejnižší cena (která ovšem není ekonomickou veličinou jedinou) stává mantrou pro státního zaměstnance na jakékoli pozici a to včetně posledního kuchaře... Zločinné je tu deformování trhu. A to skutečně zločinné. Trh totiž skutečně funguje.

P. Havlicek 20.10.2013 9:33

Re: Jen ať si to nechají!

Jinými slovy - my budeme plýtvat a předvádět se za státní. V okamžiku, kdy to pronajmeme soukromníkovi, budeme ho škrtit a tlačit do nejnižší ceny, protože přece šetříme státní ne?

S. Vor 20.10.2013 0:46

státní cukrárna

prostě se koblihová brigáda shodla a odhlasovala,že tam jsou nejlepší koblihy a kafe z automatu.:)))

O. Firtl 19.10.2013 20:35

Toto je šílenství!

Jak je možné, že tzv. pravicové vlády s tím nic od roku 2008 neudělaly? Možná proto, že si pravicové jen říkaly...

P. Havlicek 19.10.2013 21:27

Re: Toto je šílenství!

Popravdě dělaly zase jiné věci... Všechno se stihnou nedá. Ale jak vidíte, pracovalo se na tom. Jenže... Zrušeno, protože skoro zadara z koryta plněnýho daňovými blb_ci je to lepší že, Pecino?

F. Doušek 19.10.2013 13:39

Prcina je na sladké, ostatně je to na něm vidět,

a co kdyby mu nový dodavatel dortíků o korunu zdražil?

L. Novák 19.10.2013 10:45

Soudruh Pecina platí zaměstnance ze státního

a nepotřebuje vytvářet zisk... :-D

Výrobní podniky i ze zahraničí si najímají na obědy pro zaměstnance podávané ve vlastních prostorách různé specializované firmy. Kdyby to nebylo výhodnější, než vlastní kuchyně se zaměstnanci, nejspíš by to nedělali. Na ministrerstvu vnitra Zemanovy vlády asi fungují jiné ekonomické principy. :-P

J. Stejskal 20.10.2013 1:32

Re: Soudruh Pecina platí zaměstnance ze státního

Zkusil jste z toho něco jíst?

M. Vápeník 19.10.2013 8:18

To je politika SPOZ

Vždyť by ty zaměstnance státních jídelen museli propustit - odeslat do soukromého sektoru. A to se nehodí. Vždyť je před volbami. Každý hlas dobrý. Zeman přece dává lidem práci. Je to náš prácodárce. Prácotvůrce. Pán práce.

R. Buršík 19.10.2013 7:51

ječtě aby se nevyplatila komu?

paní Šárce Grossové-----------------------------

P. Hlosta 19.10.2013 7:14

Já bych dal vše zadarmo státnímu zaměstnanci.

Nádhera! Z našich daní vyrábí cukrárna dobroty pro námi placeným státním zaměstnancům, aby tito méně utratili a plat od nás mohli využít k navýšení své životní úrovně. V součtu naprosto vše, co jen užijí tito námi placení, dáme jim levněji, než máme sami.

Nebylo by pro nás lepší, kdyby se cokoliv státním zaměstnancem koupené dalo jemu darem a on by nedostával plat žádný? Nebylo by třeba žádných pro ně speciálních výroben a o to by byl pro nás jejich život levnější. Jednoduše pro ně vše zadarmo, ovšem bez jakéhokoliv platu. :-))

M. Petr 19.10.2013 7:01

To je myšlení..

To je myšlení.. Stát platí v příspěvkové organizaci zaměstnance, kteří vyrábí a prodávají obědy bez marže do 30 Kč vybrané skupině obyvatel, nebo-li stát obědy této skupině a dalším skupinám /úředníci policisté/ dotuje a takto dotované "přebytky zákusků" pak patrně s mírnou marží prodává ve státní cukrárně a tím deformuje trh. Úžasné...takto socialisté uvažují se vším.

V. Váňa 19.10.2013 9:04

Re: To je myšlení..

Vážený pane Petře, domnívám se, že máme málo relevantních informací.

Jestliže příslušná příspěvková organizace hodpodaří celkově v intervalu od 0 do jakéhokoli čísla plus, je v pořádku, že existuje.

Pan Kubice nám již vícekrát ukázal, že jeho rozhodnutí shodou okolností vždy někoho poškodí a někomu jdou na ruku - míním tím politickou špičku.

Je-li MV ČR schopno provozovat podnik, který od státu nic nechce (samozřejmě ani finance na platy zaměstnanců) a ze svých vlastních přebytků je schopen dotovat nízké stravné svých zaměstnanců, tak je to podle mého soud v pořádku.

To, že je něco příspěvková organizace, neznamená, že nutně stát musí tuto organizaci dotovat. Jde jen o to, že nevytváří žádný zisk, neplatí daně, ale je přímo napojená na státní rozpočet. Jinými slovy: v případě ztráty je tato skutečně dotována ze státního rozpočtu, v případě zisku jde o příjem do státního rozpočtu.

M. Petr 19.10.2013 9:15

Re: To je myšlení..

Příspěvková organizace hospodaří s penězi získanými vlastní činností, zde to může být např. provoz cukrárny, a s peněžními prostředky z rozpočtu svého zřizovatele. I vy asi nevěříte tomu, že činnost, chod, majetek, provoz a režie p.o. pokryje jejich "zisk" z prodeje zákusků, které " zbyly".

L. Novák 19.10.2013 10:50

Re: To je myšlení..

Nesmysl. Rád bych viděl vyhodnocení ekonomiky konkrétního provozu a VŠECH NÁKLADŮ spojených s provozem. Státní cukrárna je příklad, do jakého Absurdistánu nás tlačí komunistická gerontokracie.

M. Petr 19.10.2013 11:04

Re: To je myšlení..

Jistě. Na tento luxus je třeba vidět celkové náklady příspěvkové organizace, která byla zřízena k této bohulibé činnosti. Při porovnání nabídek socani tyto údaje účelově nemohli použít, protože by se pak nedostali k výše uvedenému závěru hodnocení. To jsou jednoduché počty. A tak to dělají se vším.

I. Dvořák 19.10.2013 11:06

Re: To je myšlení..

Milý Vladimíre. Vaše zaujetí pro zachování prebend těm mocnějším napovídá, že jste patrně pojedl onen "dotovaný-nedotovaný" gáblík. Nechci Vám kazit příjemné zažití, nicméně to, že tento podnik neodvádí daně a jsou mu k dispozici  jakési "přebytky" z rozpočtu ministerstva je trestuhodný případ.  Je jasné, že Pecina na své krátkodobé ministerké "stáži" nemá chuť se stím zabývat.  Jinak je to neudržitelné.

V. Váňa 19.10.2013 13:49

Re: To je myšlení..

Vážený pane Dvořáku, přestaňte škatulkovat lidi jen podle toho, že má někdo jiný názor než Vy. To k Vašim domněnkám o tom, co jsem pojedl nebo nepojedl. Nejsem zaměstnán, tento problém se mě netýká.

Zato se mě velice dotýká způsob informování našimi novináři, který se mi zdá velice neprofesionální, ačkoli nejsem žurnalista, nýbrž právník.

Jak můžete vědět, jak to s touto rozpočtovou organizací je, když nikdo neuvedl čísla? Jedna politická garnitura, mající blíže ke kmotrům, sehnala posudky, které hovoří pro zrušení s tím, že se ročně ušetří 100 mil Kč. Tomu samozřejmě věřit mohu, ale nemusím, protože o takových úsporách odšedší vláda hovořila stále v různých souvislostech (sociální dávky, registr vozidel a pod.), ale skutek utek.

Druhá politická garnitura mající větší tendenci rozdávat z 'našeho společného' má k dispozici posudky, že by se to nevyplatilo.

Trvám na tom, co jsem napsal: je-li jejich hospodářský výsledek 0 a výše, tak se cukrárna a celá příspěvková organizace vyplatí.

M. Petr 19.10.2013 14:56

Re: To je myšlení..

Pane doktore, zkuste si to ještě jednou představit a promyslet a měl byste měl dojít k tomu, že Vaše úvaha o nule je naprosto mimo.

V. Váňa 19.10.2013 19:30

Re: To je myšlení..

Vážený pane Petře, úvaha neúvaha. Vypovídají jen čísla.

A ty sem prostě nikdo nedal, a tak celkem opravdu nemáme o čem diskutovat. Moje hypotéza je v této chvíli stejně pravděpodobná jako ta Vaše.

Zajímalo by mě, proč by někdo chtěl kupovat ztrátový provoz. A pokud chtělo MV ČR ušetřit, stačilo by příslušným státním úředníkům zdražit obědy na úroveň jiných - nestátních - zaměstnanců. Kvůli tomu se nemusí vývařovna svěřovat podnikateli.

Podle mého soudu je to špatně napsaný článek s minimem informací a maximem takových údajů, které mají rozdmýchat hlavně vášně mezi čtenáři.

A to se povedlo.

P. Havlicek 19.10.2013 21:20

Re: To je myšlení..

Jste právník a přesto si dovolíte tak manipulativní vyjádření o dvou, ve Vašem podání, garniturách. Jste úplně vedle se vším. A tp jste právník? Zeptejte se kdejakýcho hospodskýho, kolik jsou potravinové náklady na jednu porci, energetické náklady a plus mzdové, včetně daně ze závislé činnosti, sociálky a zdravotky a cena oběda vysoko překročí účtovaných 20,-Kč - 30,-Kč. Pokud jste právním, měl byste mít za sebou aspoň elementární vzdělání a dovodit si, že provoz je dotován. Tečka. Nelze dělat z lidí blbc_e a doufat, že Váš záměr nevidí, ale poddají se a budou tu nenáviděnou "garnituru mající blíže ke kmotrům" nenávidět ještě více...

V. Váňa 19.10.2013 21:32

Re: To je myšlení..

Vážený pane Havlíčku, proč z toho proboha děláte politikum? Já nechci nikoho přesvědčit o tom, že je tenhle podnik nedotován. Ani za nikoho a nic neagituji. To jste se velmi spletl.

Od samého počátku říkám NEMÁME NIKDO RELEVANTNÍ INFORMACE, abychom se pouštěli do diskuse.

Vás novináři zpracovali tak, jak chtěli. Vy víte, že je to levá, protože obědy nelze pořídit za 30,- Kč. (Mimochodem, v tom s Vámi souhlasím). Ale do hospodaření nevidím ani já, ani Vy. S tím vzdělání nesouvisí.

To jen Vy jste o sobě přesvědčen, že jste natolik chytrý, že Vás přece nemůže nikdo oblbnout.

No - autorovi článku se to podařilo, to se na mě nezlobte.

P. Havlicek 19.10.2013 22:57

Re: To je myšlení..

Politikum to je a dobře to víte. Relevantní informace já mám a pokud byste chtěl, měl byste je také. Cenu oběda zlevňuje kromě několika zákusků hlavně příspěvek zřizovatele. Cukrárna sama, jako příspěvková organizace zisk nevytváří a hospodaří s příspěvky. Proto příspěvková. Ovšem díky tomu zločině deformuje trh. Potravinové náklady na jeden oběd se bez DPH pohybují kolem dvaceti korun. Zdůrazňuji POTRAVINOVÉ náklady. Energetické, mzdové a ostatní vícenáklady jako jsou náklady spojené se servisem jídla (talíře, příbory, mytí, amortizace) řeší příspěvky státní kasy, neboli zřizovatele... Už chápete to skvělé nulové hospodaření téhle příspěvkové organizace? Tatranku za pšt korun nakupují obchodníci a pak z přirážky žijí a odvádí daně na to, aby Prcina dělal hodnýho a sociálního levňáka.

M. Petr 19.10.2013 23:29

Re: To je myšlení..

Tak jak je vidno z Vašich reakcí, moc jste se neposunul. Chvíli jsem si bláhově myslel, že jste se jen ve svých úvahách spletl, ale vy to fakt myslíte vážně.

M. Petr 19.10.2013 23:37

Re: To je myšlení..

Ta reakce je myšlena panu doktorovi.

P. Havlicek 19.10.2013 21:24

Re: To je myšlení..

Hospodářský výsledek je skvělá nula se započtením příspěvku zřizovatele. Franto, kolik budem potřebovat tenhle kvartál peněz ze státní kasy, abychom byli na nule i přesto, že si dáme kvartální odměny a Pecina bude mít obědy ZADARA? Bože muj...


Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...