130 let

Cukrárna Zařízení služeb ministerstva vnitra na Pankráci | foto: ZS MV

Původní zpráva

Státní cukrárna se rušit nebude. Ministerstvo tvrdí, že se vyplatí

Česko
  •   6:00
PRAHA - Na první pohled je to zcela obyčejná cukrárna. Uvnitř můžete posedět u kávy, dát si zákusek nebo kousek dortu a na cestu kopeček zmrzliny. V jednom se ale liší. Jedná se asi o jedinou cukrárnu v Česku, která patří státu. Přesně řečeno příspěvkové organizaci Zařízení služeb ministerstva vnitra (ZS MV), kterou rezort financuje.

Cukrárna je otevřená už řadu let v Praze na Pankráci, jen pár metrů od stanice metra Pražského povstání. "Ne že by tam cukrárna nemohla být. Ale má to být čistě soukromý podnik, který podléhá konkurenci. A ne že je dotovaný státem," vysvětlila bývalá vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), proč se cukrárna ocitla letos v lednu na seznamu zařízení, jejichž zrušením chtěla vláda Petra Nečase (ODS) ušetřit.

ČTĚTE TAKÉ:

Peake chtěla v rámci úsporných opatření cukrárnu zrušit. Avšak nestane se tak. Záměr na vnitru za nového vedení narazil. Ministr v demisi Martin Pecina (SPOZ) letos v létě rozhodl, že se divize stravování - pod kterou cukrárna spadá - rušit nebude. Důvod? Neušetřilo by se. Ministerstvo tvrdí, že výhodnější je, když bude pro své zaměstnance vařit samo, než kdyby si najalo gastronomickou firmu. 

Úspory na vnitru

V rámci úsporných opatření, které začátkem ledna přijal kabinet Petra Nečase, mělo ministerstvo vnitra ušetřit v roce 2013 celkem 828,4 milionu korun.

Výsledek ke 3. čtvrtletí ale ukazuje, že dodržet plán se nedaří. Vnitro ušetřilo jen 161,9 milionu korun.

Jedním z plánů, jak na vnitru uspořit, bylo "zrušení divize stravování". Celkovou úsporu, které by se díky tomu dosáhlo, vláda nevyčíslila. Průzkum trhu ale podle vnitra ukázal, že by se zrušením divize nic neušetřilo.

"Udělali jsme nezávazné poptávkové řízení. Po důkladném vyhodnocení nabídek dodavatelů jsme zjistili, že zajistit stravování vlastními prostředky je ekonomicky výhodnější," uvedl mluvčí vnitra Jiří Korbel.

Když si ale výdaje rezortu nechal před dvěma lety vyhodnotit exministr Jan Kubice, závěry analýzy jeho poradců byly odlišné. Komise tvrdila, že kdyby se vnitro zbavilo závodních jídelen a kantýn a pronajalo je firmám, uspořil by rezort až 100 milionů korun.   

Vlastní závodní kuchyni i samotnou cukrárnu hájí i ředitel Zařízení služeb Roman Fidler, který za obojí zodpovídá. I on tvrdí, že by pronájem úsporu nepřinesl. "Nabídky byly buď vyšší, nebo, tuším, jedna byla stejná jako naše náklady. Každopádně by se nic neušetřilo," tvrdí ředitel. A s tím souvisí i výroba zákusků. "Proč bychom je kupovali? Když si třeba špičku vyrobíme vlastními silami, tak to je podstatně levnější," hájí provoz cukrárny.

V praxi to funguje takto: cukráři napečou zákusky pro jídelny, v nichž obědvají úředníci a policisté, a přebytky prodávají v cukrárně na Pankráci. Fidler tvrdí, že tím státu šetří peníze. "Jsme příspěvková organizace, takže je výhodné mít cukrárnu. Čím víc se tam prodá zákusků, tím více se snižují náklady ministerstva vnitra na Zařízení služeb," argumentuje Fidler.

Oběd za dvacku

Existuje ale ještě jeden důvod, proč se vnitro divize stravování nechce zbavit - úředníci by si museli za jídlo připlatit. Obědy v ministerských jídelnách totiž stojí od 20 do 30 korun. "Jsou levné, protože příspěvková organizace nevydělává na vlastních lidech. Nedáváme si marži," vysvětluje Fidler.

ČTĚTE TAKÉ:

I to je důvod, proč žádná z šesti gastronomických firem, které podaly nabídky (Sodexo, Zlatý meloun, Eurest, Gastro-Hroch, Aramark a Cookery), nemohly současným cenám konkurovat. Vnitro by mohlo vypsat několikamilionovou zakázku na zajištění stravování svých zaměstnanců, ale aby na tom stát vydělal, museli by si připlatit úředníci.

A takovou cestou vnitro jít nechce. "Šetřit ano, ale ne za každou cenu," míní Fidler. Místo rušení závodní kuchyně a cukrárny vidí možnost ušetřit třeba ve vybavení vozového parku ZS MV. "To znamená snížit počet vozidel a přejít na dispečerský provoz. Tedy ne že má každý auto, ale půjčují se," navrhuje ředitel.

Autor: Šárka Pálková
  • Vybrali jsme pro Vás