130 let

Ústní maturita z češtiny a cizího jazyka bude dobrovolná. Přijímačky na střední školy se posunou

Česko
  •   16:00aktualizováno  17:22
Letošní maturanti nemusejí skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii v nemocnicích či domovech seniorů, navíc nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

Vyplývá to ze středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra školství Roberta Plagy (za ANO).

Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Návrh tří typů maturit nebyl dobrý, přiznal Babiš. Za úřední maturitu chce ale dál bojovat

Premiér od minulého týdne prosazoval možnost takzvané úřední maturity pro všechny. V úterý pak uvedl, že by mohly být tři podoby maturit, a to klasická, lehčí a úřední. Ve středu ráno tento nápad označil za nedobrý. Plaga jeho představy o plošné úřední maturitě v pondělí odmítl, proti se postavili i zástupci zaměstnavatelů a vysokých škol.

Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ohledně maturit.
Ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ohledně maturit.

Kvůli covidu upravilo ministerstvo podobu maturit už v lednu. Tehdy rozhodlo, že se letos podobně jako loni kvůli epidemii covidu-19 zruší písemné práce z povinné češtiny a cizího jazyka. Na test z jazyků prodloužilo čas ze 75 na 85 minut, z cizího jazyka ze 100 na 110 minut a z matematiky ze dvou hodin na 135 minut. Období pro praktické zkoušky nastavil úřad do 27. srpna a umožnil ředitelům škol změnit formu a hodnocení těchto zkoušek nebo naplánovat praktickou výuku i na letní prázdniny.

S ohledem na aktuální epidemickou situaci a pokračování výuky na dálku jsou podle Plagy ale nutné i další úpravy. Zatímco podle lednového vyjádření měly ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka zůstat povinné, nyní úřad rozhodl o tom, že budou jen dobrovolné. Pokud se jich studenti nezúčastní, nebudou součástí jejich hodnocení na maturitním vysvědčení. Pro všechny zůstane povinná školní část maturity, která se skládá ze dvou až tří předmětů podle oboru.

Babiš ve videu navrhl tři typy maturit. Lehčí pro studenty, kteří nechtějí na vysokou

Ministerstvo zároveň připravilo větší úlevy pro maturanty, kteří kvůli epidemii od 12. října odpracovali alespoň 160 hodin v nemocnicích či sociálních zařízeních. Tito studenti nebudou muset psát ani didaktické testy, které jsou jinak povinné z češtiny a buď matematiky, nebo cizího jazyka. Zájemci je budou moci skládat dobrovolně. I v případě neúspěchu u zkoušek budou automaticky hodnoceni jako „uspěl“. Hodnotit se pak budou podle známek z daných předmětů na vysvědčení za druhá pololetí prvního až třetího ročníku a první pololetí čtvrtého ročníku.

Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo poprvé 72.751 studentů.

Posun přijímaček

Jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory se letos kvůli covidu opět posunou na pozdější termíny. Na čtyřletých oborech se budou konat 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května. Posun termínu po jednání s Babišem na tiskové konferenci potvrdil ministr Plaga. Původně měly být jednotné přijímací zkoušky mezi 12. a 15. dubnem. Loni se kvůli epidemii konaly místo dubna v červnu.

Kvůli epidemii covidu oznámil Plaga už loni na podzim, že jednotné přijímací zkoušky organizované Cermatem z češtiny a matematiky budou letos povinné jen na víceletých gymnáziích. Na čtyřletých oborech se konat nemusí. Ředitelé škol se mohli do konce ledna rozhodnout, zda místo zkoušek organizovaných Cermatem budou dělat jen vlastní školní přijímací zkoušky, případně budou moci přijmout uchazeče bez zkoušek, pokud jejich počet nepřesáhne počet nabízených míst. Většina škol podle zjištění zůstala u jednotných přijímacích testů.

Podobně jako loni se u jednotných přijímacích zkoušek letos prodlouží čas, a to u testu z češtiny z 60 na 70 minut a v matematice ze 70 na 85 minut. Na rozdíl od minulého roku, kdy měli uchazeči na složení zkoušky jediný pokus, letos zatím ministerstvo počítá s tím, že se budou konat obvyklé dva termíny.

Zájemci mohli podávat přihlášky na střední školy do 1. března. Podle Marka Lehečky z referátu vnějších vztahů Cermatu mohou školy předat údaje o uchazečích do informačního systému Cermatu do poloviny tohoto týdne. Loni se na čtyřleté obory přihlásilo zhruba 69 000 uchazečů a na osmiletá či šestiletá gymnázia kolem 25 000 žáků pátých a sedmých tříd. Většina se hlásila na dvě školy.

Všichni žáci se v současnosti učí na dálku, protože školy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené. Například deváťáci mohli být ve druhém pololetí minulého školního roku ve škole 39 dnů z 97, z toho 22 dnů před uzavřením škol v únoru a na začátku března. Z 91 vyučovacích dnů od září do ledna se pak učili distančně 46 dnů, to znamená přibližně polovinu doby.

Zájemci o obory s talentovou zkouškou mohli v aktuálním školním roce podávat přihlášku do 30. listopadu. Talentové zkoušky do uměleckých oborů se dělaly v lednu, na sportovních gymnáziích jejich období začalo rovněž v lednu a potrvá do konce března.

Výběr hlavních událostí ve školství kvůli koronaviru

2020:

10. března - Bezpečnostní rada státu zrušila kvůli koronaviru od 11. března na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i na vysokých školách.

20. dubna - Vysoké školy se v omezené míře otevřely pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Účastnit se jich mohlo vždy maximálně pět lidí najednou.

11. května - Do škol se mohli vrátit studenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol pro účely přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria (ve skupinách nejvýše 15 žáků). Ve stejných skupinách se mohli vrátit žáci 9. tříd základních škol, ale výhradně pro účely přípravy na přijímací zkoušky, dále studenti všech ročníků vysokých škol.

25. května - Do ZŠ se po dvouapůlměsíční pauze začali vracet žáci prvního stupně. Docházka byla ale až do konce školního roku dobrovolná a provázela ji řada hygienických opatření. Zbytek školáků, který zůstal doma, učitelé dál vzdělávali na dálku.

1. června - Maturanti začali psát didaktické testy (matematika, francouzský či anglický jazyk) státních maturit. Mohlo začít praktické vyučování na SŠ a konzervatořích.

8. června - Začaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy na čtyřleté obory. Na konzultace či na třídní hodiny se do škol mohli vrátit žáci druhých stupňů základních škol.

9. června - Konaly se přijímací zkoušky na víceletá gymnázia.

10. června - Na řadě středních škol začaly ústní státní maturity a maturitní zkoušky na úrovni škol. Nejzazším termínem konání byl 17. červenec, termíny určovali ředitelé škol.

28. července - Ministr školství Robert Plaga (ANO) sdělil, že nový školní rok začne pro všechny žáky 1. září ve školách.

1. září - Začal nový školní rok. Asi dvě desítky škol z celkem 12.000 zůstaly kvůli karanténě zavřené, další se uzavřely později; na dalších se postupně ocitly v karanténě celé třídy, nebo skupiny žáků. Roušky povinné nebyly, hygienici jejich nošení doporučovali, rozhodnout museli ředitelé škol.

4. září - Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová oznámila, že od 14. září by měli školáci a studenti v Praze opět nosit roušky ve společných prostorách škol.

10. září - Roušky se vrátily do společných prostor škol po celé ČR, začala platit celostátní povinnost nosit ochranu nosu a úst uvnitř budov. Ve třídách žáci mohli roušky sejmout.

18. září - Roušky začaly být povinné i při výuce, s výjimkou prvního stupně základních škol.

21. září - Na VŠ v Praze byla zavedena distanční výuka. Distanční výuku zavedly i některé mimopražské univerzity.

5. října - V nejrizikovějších okresech byly na dva týdny uzavřeny střední školy s výjimkou praktické výuky. Na ZŠ byl zakázán zpěv v hodinách hudební výchovy, tělocvik na druhém stupni byl možný jen venku. Ve stejných okresech přešly na výuku na dálku i základní umělecké školy (ZUŠ) a vyšší odborné školy.

12. října - Na on-line výuku přešly VŠ, střední školy a ZUŠ v celé ČR (s výjimkou praktické výuky a praktik pro mediky). Na druhém stupni ZŠ se prezenčně učila jen půlka žáků, ostatní měli výuku na dálku. Po týdnu se žáci měli vystřídat.

14. října - Uzavřely se všechny školy kromě mateřských (a škol pro děti zdravotníků a dalších nezbytných profesí). Žáci přešli na distanční výuku.

18. listopadu - Vrátili se žáci prvních a druhých tříd ZŠ.

25. listopadu - Do škol se vrátili žáci závěrečných ročníků SŠ. Studenti posledních ročníků VŠ se mohli vzdělávat ve skupinách po 20, pokud šlo o laboratorní nebo uměleckou výuku.

30. listopadu - Do lavic se vrátili zbylí žáci prvního stupně ZŠ a děti z devátých tříd. Pro zbytek druhého stupně a studenty víceletých gymnázií začala střídavá prezenční a distanční výuka.

7. prosince - Na střídavou prezenční a distanční výuku přešli i zbylí žáci SŠ, studenti konzervatoří a vyšších odborných škol. Vrátit se mohli studenti prvních ročníků VŠ (ve skupinách do 20) a ti univerzitní studenti, kteří mají praktickou výuku.

21. - 22. prosince - MŠMT vyhlásilo na tyto dny mimořádné prázdniny, volno kolem Vánoc se prodloužilo na dva týdny.

2021:

4. ledna - Do škol se podle rozhodnutí vlády z 23. prosince vrátili jen žáci prvních a druhých tříd ZŠ, otevřeny zůstaly i mateřské a speciální školy. Zbytek se opět učí distančně.

1. března - Uzavřely všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny, s výjimkou základních škol, školek a dětských skupin při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. Opatření má platit tři týdny.

10. března - Ministerstvo školství oznámilo posunutí termínů státních maturitních testů z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Ohlásilo také některé změny, maturanti mj. nebudou muset letos skládat ústní zkoušku z češtiny a cizího jazyka. Změnily se také termíny jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory, a to z 12. a 15. dubna na 3. až 6. května.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás