Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní maturity odstartují na jaře 2011. Na podzim bude generálka

Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství za Věci Veřejné Josef Dobeš při rozhovoru pro LN | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Již žádné odklady. Vláda se ve středu dohodla, že státní maturity začnou v nadcházejícím školním roce. Letos v říjnu bude jejich generálka, na jaře 2011 si je pak první studenti vyzkoušejí naostro.

Vláda jednotné zkoušky schválila na doporučení ministra školství Josefa Dobeše (VV). Při rozhodování se však ministři za ODS zdrželi hlasování, zástupci dalších dvou koaličních stran, tedy Věcí veřejných a TOP 09, spuštění maturit podpořili.

Peníze na učitelské platy se našly

Vláda ve středu rozhodla také o "rozmrazení" 1,5 miliardy korun v kapitole ministerstva školství. Podle ministra Dobeše to znamená, že v letošním roce nebudou klesat platy učitelů v regionálním školství.

"Debata byla poměrně svěží, poměrně podrobná a poměrně dlouhá," poznamenal premiér Petr Nečas s tím, že do diskuse se zapojila většina členů kabinetu. Nečas zdůraznil přesvědčení, že nějaká forma státní závěrečné zkoušky je nutná pro udržení kvality škol i pro možnost srovnávat kvalitu vzdělávacích zařízení stejného typu.

"Vážím si toho, že vláda rozhodla, a v tuto chvíli já jako ministr cítím podporu celé vlády k poměrně nepopulárnímu kroku," komentoval rozhodnutí kabinetu ministr Dobeš.

Maturity ušetří státu miliardy, říká Dobeš
Jednotné zkoušky se připravovaly 14 let, do roku 2012 spolknou celkem 725 milionů korun. Podle Dobeše však reforma zkoušky dospělosti může ušetřit státu v dlouhodobém horizontu miliardy.

V příštím roce poprvé absolvuje nové zkoušky dospělosti téměř 106 tisíc žáků středních škol. Zkoušky ale mají mnoho kritiků jak mezi studenty a učiteli, tak mezi politiky.

Čtěte také

Ministerstvo si od nových zkoušek slibuje objektivní srovnání znalostí všech maturantů, efektivnější řízení škol a úspory v řádech miliard korun.

Jednotné maturity prý odradí od středoškolských studií méně nadané mladé lidi a podle výsledků jednotlivých škol by pak úředníci mohli rozhodovat o případném rušení či slučování škol. Pokud by podle výsledků maturit začaly vysoké školy přijímat uchazeče, ušetřily by univerzity za přijímací zkoušky.

Dobeš usmlouval slevu 62 milionů
Nečas ve středu novinářům řekl, že každoroční očekávané náklady dosáhnou přibližně částky 210 milionů korun. Více než třetina z nich je přitom určena na odměny učitelům středních škol, kteří tak budou na státních maturitách přímo finančně zainteresováni.

Formou dodatků k smlouvám s firmami, které mají maturity zajistit, Dobeš podle svých slov usmlouval na příští rok slevu 62 milionů korun, za čtyři roky by tato sleva měla celkem dosáhnout 215 milionů. Po roce 2014 budou maturity zajišťovány prostřednictvím nových smluvních partnerů.

Studenti protestovali proti maturitám

Státní maturity však mají mnoho odpůrců, proti jejich spuštění v roce 2010 demonstrovali loni dvakrát studenti. Pod petici proti maturitám se podepsali kantoři ze 180 středních škol. Senátor ČSSD Marcel Chládek navrhl novelu, kterou chce zavedení státních maturit odložit o tři roky. Podle předsedy senátorů ODS Tomáše Julínka ale návrh možná ani neopustí Senát, který má o novele jednat příští týden. Kriticky se k maturitám nedávno vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS).

Podle ČSSD je garance státu za úroveň vzdělání správná. Měli ale výhrady k tomu, jakým způsobem byla státní maturita připravována, a k nákladům, řekla ve středu novinářům senátorka ČSSD Alena Gajdůšková. Proto Chládek novelu podle ní podal. Podzimní generální zkouška by se měla uskutečnit, vyhodnotit a zefektivnit a zhospodárnit postupy, dodala Gajdůšková.

Dvě varianty testů: lehčí a těžší
Studenti si budou moci vybrat ze dvou variant testů, lehčích a těžších.

Další varianty testů jsou připraveny pro handicapované studenty. V příštím roce mají žáci maturovat povinně z češtiny, dále si musejí vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. Dvě až tři zkoušky zároveň stanoví ředitel školy v takzvané profilové části maturity.

Od roku 2012 začne být zkouška z cizího jazyka také povinná, u další povinné zkoušky si student bude moci vybrat mezi matematikou, informatikou a společenskovědním základem. Ústní zkoušky se budou dělat už jen z češtiny a jazyků, ostatní předměty budou formou písemného testu.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...