Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní maturity prý příští rok budou, Dobeš už jedná se školami

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Středoškoláci budou podle informací některých médií v příštím roce přece jen skládat státní maturity. Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na zdroj blízký ministerstvu školství uvedl, že o tom rozhodl ministr Josef Dobeš (VV) a posoudit to má ještě vláda na svém příštím zasedání. Dnešnímu Právu informace o konání maturit pod státním dohledem potvrdili ředitelé škol, s nimiž už Dobeš mluvil.

Jeden z nich listu řekl, že ministr bude jen hledat, kde je možné ušetřit, přičemž chce spustit levnější variantu maturit. Podle mluvčího státních maturit Petra Habáně příprava maturit "běží dál". Vše jen závisí na rozhodnutí vlády, řekl mluvčí Právu.

Rozhlas navíc v této souvislosti připomněl, že příprava a spuštění státních maturit jsou vázány zákonem, z tohoto hlediska by start neměl být ohrožen. Dobeš se ale zatím oficiálně nevyjádřil, své doporučení chce říci nejdříve vládě, a to příští středu.

Nečas je proti
Proti maturitám se však v minulosti vyslovil třeba nynější premiér Petr Nečas (ODS), protestovali i někteří studenti a učitelé. Nové testy mají odstartovat příští rok na jaře.

Dobeš již dříve řekl, že pro jeho rozhodování bude důležitý výsledek
ekonomického rozkladu, kde si nechal zpracovat i variantu dalšího odložení zkoušek. Pokud by se totiž jejich start znovu odložil, muselo by ministerstvo vracet peníze z EU, které na přípravu projektu dostalo. Odklad by si navíc vyžádal změnu vyhlášky.

Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. O maturitách se chtěl radit i s odborníky, mimo jiné také s ředitelem centra pro přípravu maturit Cermat nebo s řediteli středních škol.
Bez ohledu na to, zda se zkoušky odloží nebo ne, uskuteční se v říjnu jejich generální zkouška. Absolvuje ji více než 91.000 studentů maturitního ročníku, bude stát 140 milionů korun.

Nečas přitom na počátku července prohlásil, že si myslí, že vláda rozhodne do konce srpna o odkladu státních maturit na další rok, tedy že se neuskuteční v roce 2011. "A po generální zkoušce a provedené analýze se vláda rozhodne, zda model zachová, nebo zruší. Můj osobní názor je, že se zřejmě vláda přikloní k definitivnímu zrušení," uvedl Nečas. Petici proti novým maturitám podepsali také kantoři z téměř 180 středních škol.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...