Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní pohřeb pro Čáslavskou? Bude záležet na rozhodnutí rodiny, říká Sobotka

Česko

  12:42
PRAHA - Legendární sportovní gymnastka Věra Čáslavská, která v úterý podlehla dlouhodobé nemoci, si podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zaslouží, aby byla pohřbena s co největšími poctami, které by zohlednily její přínos.

Sportovní idol šedesátých let 20. století doma i ve světě, to byla Věra Čáslavská. foto: Reprofoto

Státní pocty podporuje i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní by Česká republika měla splnit také jedno z posledních přání Čáslavské a uspořádat v Česku po roce 2020 mistrovství světa v gymnastice.

PSALI JSME:

Sobotka na dotaz, zda vláda neuvažuje o uspořádání státního pohřbu, řekl: „Hodně bude záležet na rozhodnutí rodiny. Podporuji myšlenku, aby paní Čáslavská byla pohřbena s co největšími poctami. Měli bychom zohlednit význam její osobnosti pro český sport.“

„Veškeré státní pocty při posledním rozloučení jsou na místě. Ale myslím, že nejvíc bychom ji potěšili, pokud bychom po roce 2020 jako Česká republika splnili jedno z jejích posledních velkých přání, abychom uspořádali mistrovství světa v gymnastice,“ doplnila ministryně Valachová.

Sobotka zároveň vyjádřil lítost nad odchodem Čáslavské. Podle něj Čáslavská udělala hodně pro šíření dobrého jména tehdejšího Československa v zahraničí. Ocenil její občanskou odvahu, s kterou se postavila proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Sportovní idol šedesátých let 20. století doma i ve světě, to byla Věra...
Věra Čáslavská pózuje s medailemi.

O státním pohřbu se v minulosti uvažovalo po úmrtí dalšího legendárního sportovce Emila Zátopka. Odmítla ho tehdy ale rodina.

V minulosti vypravila státní pohřeb československá komunistická vláda básníku a spisovateli Jaroslavu Seifertovi, signatáři Charty 77, který zemřel 10. ledna 1986. Byl národním umělcem a jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Státního pohřbu se dočkal také šestadvacetiletý pražský policista Michal Braniš, který v devadesátých letech zemřel poté, co spolu se svým kolegou zasahoval v Praze-Nuslích proti celostátně hledanému ozbrojenému pachateli. Úřady mu vypravily státní pohřeb za nasazení života ve službě.

Státní pohřeb měl i Václav Havel, proběhl 23. prosince 2011.

V zahraničí už se někteří výjimeční sportovci nejvyššího ocenění na poslední cestě dočkali. Státní pohřeb měl například John Akii-Bua, ugandský atlet a olympijský vítěz z Mnichova 1972, který zemřel před třemi lety následkem selhání ledvin. Státní pohřeb měl i kanadský hokejový idol Maurice Richard.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat