Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní úředník zastává dvě podobné funkce a bere dva platy

Úředník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Jeden úředník pobírá dva platy, práci přitom odvede externí firma. Takové poměry už léta panují na ministerstvu zdravotnictví. Úřad nic měnit nehodlá.

Ministerstvo zdravotnictví má zřejmě málo schopných lidí: ve dvou vlivných funkcích si drží jednoho státního úředníka.

Jmenuje se Fares Shima a proslavil se už v roce 2006, kdy poslal většinu peněz z charity manželů Topolánkových s názvem Becario na golfové turnaje. Nyní obsadil dva vlivné posty v resortu zdravotnictví. Vede odbor informatiky na ministerstvu a kromě toho šéfuje koordinačnímu středisku pro resortní systémy. Tedy úřadu, který má pracovat na elektronizaci zdravotnictví.

Funkce se podle zaměsnance dublují

Bere za to dva platy. Jejich výši ministerstvo tají. Podle propočtů LN si ale vydělá nejméně sto tisíc – průměrný plat šéfa odboru se pohybuje kolem padesáti tisíc měsíčně a na více než padesát tisíc si přijdou podle statistik i šéfové přímo řízených organizací. A další peníze mohou úředníkům přinést odměny.

Vedení ministerstva zdravotnictví na tom nic zlého nevidí, jeden muž na dvou židlích je podle resortu v tomto případě v pořádku. Jinak to vidí zaměstnanci.

ČTĚTE TAKÉ:

„Činnosti pana inženýra popravdě nerozumím. Oba úřady se v řadě úkolů dublují,“ komentuje Shimovo angažmá v resortu zdroj z ministerstva zdravotnictví. Ministr Leoš Heger proto dokonce chvíli uvažoval, že koordinační centrum zruší. Prozatím to ale neudělal, přestože by tím podle vlastních propočtů ušetřil kolem sedmi milionů za rok.

Předá zakázku sám sobě

A tak ministerstvo vymýšlí, jak dostat data od lékařů do společné databanky, a totéž dělá Koordinační středisko pro resortní systémy. Podobně je to s dalšími úkoly. „Třeba když chce vypsat ministerstvo IT zakázku, neudělá to často samo. Ředitel oboru Fares Shima ji předá sám sobě na koordinační středisko. Tam uspořádá soutěž, a když je firma vybraná, pošle si výsledek znovu na ministerstvo a podepíše s firmou smlouvu,“ popisuje zdroj, který si přeje zůstat v anonymitě. Jeho slova potvrzují materiály, které mají LN k dispozici – třeba zadávací dokumentace a smlouvy podepsané Faresem Shimou.

Přes koordinační středisko se vybírala například soukromá firma Dantax, která už léta zabezpečuje chod počítačů a tiskáren na ministerstvu. Ani tuto věc totiž odbor informatiky sám nezajišťuje. „Odbor informatiky vykonává zcela jiné činnosti, než je vlastní technická podpora počítačové sítě. Tu má na starost externí společnost,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Ministerstvo za to firmě platí necelých 300 tisíc korun. Částka to nemusí být konečná. „Jakákoliv dodatečná plnění, která by byla nad rámec smlouvy, mohou být řešena závaznou objednávkou,“ píše se ve smlouvě. Podle informací LN má přitom firma jediného zaměstnance. Informaci ale nelze ověřit. Společnost už totiž sedm let nezveřejnila své účetní závěrky, přestože jí to ukládá zákon. A jednatel společnosti Jiří Vomela sdílný není: „Nemám zájem se o tom s vámi bavit,“ řekl a položil telefon.

Logický krok, tvrdí ministerstvo

Podle Petra Leyera z Transparency International jde o velmi neobvyklou situaci. „Pokud sedí jeden člověk ve dvou funkcích, které řeší stejnou oblast, je to podivné,“ komentuje poměry v resortu Leyer.

ČTĚTE TAKÉ:

Všímá si také vysoutěžené zakázky pro firmu Dantax. „Pokud v úřadu spravuje systém tak malá firma, může to znamenat, že ministerstvo špatně nastavilo zakázku,“ říká. Soutěž tak podle něj mohla vyhrát společnost, která je jen prázdnou schránkou, a služby si dále objednává jinde.

Ministerstvo zdravotnictví ale žádný problém nevidí. „Obsazení postu ředitele koordinačního střediska vedoucím zaměstnancem odboru informatiky na ministerstvu je logickým krokem zamýšlené organizační změny, který má zajistit bezproblémovost celého následujícího procesu,“ odmítá jakékoliv pochybnosti o obsazení míst v resortu mluvčí Plívová. Sám Fares Shima na otázky neodpověděl. Odkázal LN jen na zprávu, kterou poslala právě mluvčí.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...